REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile pieniędzy z ZUS po marcu 2024 dla emerytów: trzynastka, druga waloryzacja emerytur, zwolnienie z PIT i co jeszcze

Rząd nie musi w tym roku trzymać się kurczowo deklaracji, że druga podwyżka emerytur nastąpi przy inflacji wyższej niż 5 procent, może dodać emerytom pieniędzy na różne sposoby
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnia z rekordowych waloryzacji emerytur - o 12,12 proc. za nami. Inflacja spada i tak wysokich waloryzacji już nie będzie. Emeryci w 2024 r. liczą jednak jeszcze na trzynastą emeryturę, czternastą emeryturę, drugą waloryzację emerytur. Liczyli jeszcze na zwolnienie emerytur z podatku, ale tego w 2024 roku się nie doczekają, nawet przez podwojenie kwoty wolnej, co zwolniłoby z PIT przynajmniej emerytury do 5 tys. zł miesięcznie. Na jakie więc pieniądze z ZUS mogą liczyć emeryci w całym 2024 roku - sprawdzamy.

REKLAMA

Do emerytów trafiają przelewy i przekazy pocztowe z podwyższonymi emeryturami – to efekt waloryzacji, którą ZUS przeprowadził z dniem 1 marca 2024 roku, stosując wskazany przez ministra rodziny wskaźnik – 1,1212. Z następną emeryturą – dla większości świadczeniobiorców kwietniową emeryci dostaną też pierwsze dodatkowe w roku świadczenie, zwane trzynastą emeryturą? To są dwie pewne wiadomości dla emerytów na korzyść, czy na jakieś dodatkowe pieniądze mogą emeryci liczyć w 2024 roku.

REKLAMA

Pewna jest też drugie w roku dodatkowe świadczenie, zwane czternastą emeryturą, bo gwarantuje je obowiązująca aktualnie ustawa. Jednak czy rząd nie dokona w niej jakichś zmian – np. wzorem ubiegłego roku wypłaci ją w wyższej wysokości niż minimalna emerytura gdyby z kolei ze względu na wyższą inflację rząd uznał, że nie ma podstaw do drugiej waloryzacji emerytur i rent?

Jaka waloryzacja w marcu: to pierwsza czy jedyna także w 2024 roku

Zgodnie z przyjętym harmonogramem wypłat, ZUS już wysłał do większości emerytów świadczenia podwyższone o waloryzację.

REKLAMA

Wielu seniorów pewnie zastanawia się, czy ZUS tę waloryzację naliczył dobrze – brutto i netto. Zazwyczaj wraz z podwyższoną emeryturą listonosz przynosił pismo z ZUS z decyzją o waloryzacji, w którym kwoty te były rozliczone i wyjaśniano skąd się wzięły.
Takie pismo z ZUS dotrze, ale dopiero pod koniec kwietnia – w ramach oszczędności ZUS bowiem podobnie jak rok temu zdecydował się na wysłanie jedną przesyłką zarówno decyzji o waloryzacji jak i o przyznaniu trzynastej emerytury, tę zaś wypłacał będzie dopiero z kolejnym świadczeniem czyli w kwietniu lub w maju.

Ponieważ po waloryzacji minimalna emerytura wzrosła do kwoty 1 780,96 zł, wiadomo też, że tyle trzynastej emerytury trafi do wszystkich emerytów w 2024 roku.
Wszyscy dostaną trzynastkę w jednakowej wysokości i nie ma zastosowania przy tym świadczeniu kryterium wysokości normalnej emerytury, jak to zakładają przepisy o czternastce.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co ze zwolnieniem emerytur z podatku dochodowego

Niestety, wbrew wcześniejszym zapowiedziom rząd nie podwyższył kwoty wolnej w podatku dochodowym z 30 000 zł do 60 000 zł – ani od początku 2024 roku, ani np. od 1 marca.

To oznacza, że seniorzy otrzymujący emerytury wyższe niż 2 500 zł miesięcznie będą musieli zapłacić PIT od świadczenia.
Tymczasem gdyby podwyższona kwota wolna miała miejsce, grono zwolnionych z płacenia PIT od emerytury mocno by urosło – podatku nie płaciliby wszyscy otrzymujący emerytury nie większe niż 5 000 zł. Z kolei dostający z ZUS co miesiąc jeszcze więcej, płaciliby mniej podatku.

A mowa o niebagatelnych kwotach. W przypadku seniorów otrzymujących emeryturę od 2 501 zł do 5 000 zł kwoty wypłacane przez ZUS na rękę byłyby wyższe od 1 zł do 300 zł miesięcznie.
Z kolei otrzymujący teraz emerytury wyższe niż 5 000 zł miesięcznie przez niższy podatek dostawaliby co miesiąc emeryturę o 300 zł wyższą.

Rząd co prawda zapowiada, że nie rezygnuje całkowicie z wprowadzenia kwoty wolnej w wysokości 60 000 zł, ale na pewno nie nastąpi to w 2024 roku.

Druga waloryzacja emerytur 2024: będzie czy nie

Wkrótce się okaże jakie są naprawdę szanse na drugą waloryzację emerytur. Wiadomo, że nastąpiłaby ona od 1 września, ale warunkiem, by do niej doszło jest średnia inflacja 5 procent w pierwszej połowie 2024 roku. Na taką się jednak nie zanosi, choć wykluczyć nie można, że to się jeszcze nie zmieni.

Po pierwsze aktualnie znamy inflację za styczeń i wynosi ona 3,9 procent. Po drugie – w piątek 15 marca GUS powinien podać wskaźnik inflacji za luty 2024 r. Po trzecie zaś już wiadomo, że rząd nie przedłuży zerowego VAT na żywności, ceny wielu produktów pójdą więc od 1 kwietnia w górę i inflacja pewnie wzrośnie, ale czy na tyle by w drugim kwartale przekroczyć 5 procent?

Jaka będzie czternastka dla emerytów w 2024 roku?

Być może nie znając odpowiedzi na te pytania rząd nie spieszy się z nowelizacją ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zakotwiczając w niej nowe przepisy – na wzór tych, które regulują możliwość dwukrotnego w roku podwyższania płacy minimalnej – normy ustalające obligatoryjną drugą w roku waloryzację emerytur przy inflacji przekraczającej 5 procent.

Oczywiście nic nie jest jeszcze pewne. Rząd równie dobrze nie musi w tym roku trzymać się kurczowo deklaracji, że druga podwyżka emerytur nastąpi przy inflacji wyższej niż 5 procent. Może przeprowadzić ją przy niższej inflacji, może też wziąć pod uwagę średnią inflację nie w pierwszej połowie 2024 r., ale w skali rocznej od 1 lipca 2023 do końca czerwca 2024.

Szczególnie jednak gdyby z wyliczeń wychodziło, że kwoty drugiej waloryzacji tak czy owak będą niewielkie, to ma jeszcze pole do manewru w postaci czternastej emerytury; może zamiast przeprowadzać jeszcze jedną operację w ZUS jaką jest druga waloryzacja, kwoty te uwzględnić w czternastej emeryturze?

Ta co do zasady w kwestii wysokości jest, podobnie jak trzynastka, osadzona na emeryturze minimalnej, ale już w 2023 r. rząd odszedł od tej zasady, wypłacając czternastkę w wysokości wyższej, znacznie odbiegającej od emerytury minimalnej.

Co prawda czternastka nie przysługuje wszystkim emerytom – ma zastosowanie kryterium dochodowe, ale można to zmienić, nowelizując np. tę ustawę a nie ustawę o emeryturach i rentach z FUS.

Oczywiście między trzynastką czy czternastką a waloryzacją jest zasadnicza różnica - dodatkowe świadczenia są jednorazowe, zaś waloryzacja podwyższa emeryturę na stałe. Gdyby jednak przyjąć wariant wyższej czternastki w 2024 roku zamiast drugiej waloryzacji w symbolicznej wysokości, to na waloryzacji nic emeryci nie stracą - kolejna marcowa z 2025 obejmie skutki inflacji nie tylko za drugą połowę 2024, ale i za pierwszą - któa miałaby być bazą do drugiej, wrześniowej inflacji.

Oczywiście innym rozwiązaniem jest rezygnacja z 5 proc, inflacji w pierwszej połowie roku na rzecz  na przykład 4 procent, co też jest wysoką inflacją. Wówczas jednak druga waloryzacja będzie symboliczna i wyniesie tylko kilkadziesiąt złotych - dla emerytury minimalnej o 30-40 zł.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(59)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Homer
  2024-03-13 07:13:49
  Powinny się odbyć nowe wybory. Bo rząd Tuska zniszczy Polaków. Ludzie już płaczą na tą zbieraninę rządzących. W wyborach samorządowych nie popełnijcie tego błędu bo Polska zniknie z mapy Europy
  87
  pokażodpowiedzi (4)
 • Tadek
  2024-03-13 06:32:14
  Gdzie jest obiecana wolna kwota od podatku 60 tysięcy złotych. Emeryci już drugi raz nie dadzą się nabrać Panu Premierowi który obiecywał aby dostać się do koryta.
  46
  pokażodpowiedzi (4)
 • Emeryt
  2024-03-13 13:45:37
  Czternastki nie dostaną ci co pracowali i zarabiali na rzecz patologi i na 800+ ,lepię nie pracować a rząd i tak dosypie😡😡😡😡😡😡
  16
  pokażodpowiedzi (5)
 • Niks
  2024-03-13 14:20:11
  Wybraliście.teraz płacz trzeba było myśleć bo już kiedyś ten pan było i nie było kasy na nic . więc macie co chcieliście.kasy nie ma i nie będzie.tylko nowe ministerstwa i stanowiska dobrze płatne.wiec trzeba już tylko patrzeć bo to wszystko woła o pomstę do nieba.boze widzisz a nie grzmisz
  44
  pokażodpowiedzi (1)
 • emeryt
  2024-03-13 14:14:00
  Tusk wykończy Polski Naród. Potrzebne są przyspieszone wybory jak mają przeżyć ten armagedon.
  58
  pokażodpowiedzi (2)
 • Rencistka
  2024-03-13 14:48:59
  Mnie najbardziej denerwuje fakt, że 14 razy w roku płacę składkę zdrowotną , to jawne okradanie.
  8
  pokażodpowiedzi (2)
 • Chochlik
  2024-03-13 12:48:54
  A może komentujący, Homer i Tadek, napiszą, jak to za PiS-u podnoszono minimalne pensje w takich kwotach, że emerytury stawały się coraz mniejsze w porównaniu do tych minimalnych pensji, dzięki którym rosły ceny, bo pracodawcy musieli "odbijać" sobie rosnące koszty pracy? Może wspomną, że emeryt po 43 latach pracy ma mniejszą emeryturę, niż minimalna płaca, bo waloryzacje przez osiem lat były kpiną? Może napiszą, jak to za PiS-u rosła składka na ZUS do takich rozmiarów, że samozatrudniony musi płacić ponad 2 tys. składki miesięcznie, a prognoza zusowska jego przyszłej emerytury to 500-600 zł?
  72
  pokażodpowiedzi (3)
 • Rew
  2024-03-13 14:43:42
  Ani 13, ani 14 nie podniosą emerytury. Tylko waloryzacja podniesie. Waloryzacja do comiesięczny dodatek do pensji 13 i 14 jednorazowy i nie doliczą się do waloryzacji
  7
  pokażodpowiedzi (1)
 • Marko 1953
  2024-03-13 14:14:59
  A tym emerytom co nie biorą co nie biorą czternastki to ,,zdjęcie Tuska""albo ,,rotacyjnego marszałka"
  35
  pokażodpowiedzi (1)
 • Tia
  2024-03-13 14:43:42
  Wyplacajcie szybko czternastkie bo bolek narzeka że mu za mała emke płacą.
  14
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

Niższe rachunki za energię. To już oficjalne. UE przyjęła dyrektywę

Unia Europejska oficjalnie przyjęła w piątek nową, zmienioną dyrektywę dotyczącą poprawy efektywności energetycznej budynków. Nowe przepisy mają na celu pomóc mieszkańcom Europy w obniżeniu rachunków za energię, poprawić ich jakość życia i uruchomić falę renowacji na terenie całej UE.

Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

Kredyt mieszkaniowy #naStart – dowiedz się jakie warunki? [video]

W ostatnim czasie wrze od dyskusji na temat nowego programu rządowego, tj. kredyt mieszkaniowy #naStart, który ma wesprzeć młodych ludzi w zakupie swojego pierwszego mieszkania. Ministerstwo zapewnia, że wszystko będzie łatwe i klarowne, ale czy tak rzeczywiście będzie?

REKLAMA

600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

Nowe przepisy o KRS. Kto będzie wybierał członków Rady? Sejm podjął już decyzję, czas na Senat

W piątek Sejm przyjął zmienioną wersję ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Kluczowe zmiany dotyczą sposobu wyboru sędziowskich członków Rady. Teraz to sędziowie, a nie Sejm, będą wybierać członków Rady, co jest zmianą w stosunku do przepisów obowiązujących od 2018 roku.

Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

Wakacje kredytowe w 2024 r. Sejm podjął ważną decyzję dla kredytobiorców

W piątek Sejm uchwalił nowelę ustawy o wsparciu kredytobiorców. Nowelizacja zakłada przedłużenie tzw. wakacji kredytowych na 2024 rok. To oznacza, że raty kredytu mieszkaniowego będzie można zawiesić dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września a 31 grudnia.

REKLAMA

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

REKLAMA