REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZUS apeluje do Polaków. Nie róbcie tego w czerwcu, bo stracicie dużo pieniędzy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ważny apel ZUS do Polaków. Nie róbcie tego w czerwcu, bo stracicie duże pieniądze
adal pracować czy już nie. Z tym dylematem mierzą się ci, którzy osiągnęli emerytalny wiek. Jeśli już ktoś zdecyduje się na pożegnanie z zawodowym życiem, nie bez znaczenia jest moment przejścia na zasłużony odpoczynek. Niektóre miesiące sa fatalne

REKLAMA

REKLAMA

Nadal pracować czy już nie. Z tym dylematem mierzą się ci, którzy osiągnęli emerytalny wiek. Jeśli już ktoś zdecyduje się na pożegnanie z zawodowym życiem, nie bez znaczenia jest moment przejścia na zasłużony odpoczynek. Niektóre miesiące pod tym względem są po prostu fatalne. Do takich należy czerwiec. Decyzja o przejściu teraz na ZUS-owską pensję może oznaczać stratę nawet kilkuset złotych w skali miesiąca. W skali roku to naprawdę duże pieniądze.

Dla kobiet 60 lat, dla mężczyzn 65, w takim wieku w naszym kraju można przejść na emeryturę. W tym roku, zależnie od płci, dotyczy to urodzonych w 1965 roku i w 1960. Nie bez znaczenia jest moment zakończenia zawodowej aktywności. Niektóre miesiące są fatalne. Ten najgorszy to czerwiec.

REKLAMA

Usłyszała dobrą radę

Agnieszce Kołodziej w tym roku stuknęło 60 lat. Z pracą zamierzała się pożegnać teraz, tuż przed wakacjami. – Uznałam, że to dobry czas, żeby wejść „na nową drogę życia” – mówi w rozmowie z Inforem. - Wcześniej jednak poszłam do ZUS, żeby porozmawiać o dopełnieniu formalności z doradcą emerytalnym. Usłyszałam jednak, żeby z decyzją wstrzymać się do lipca, bo inaczej będę w plecy nawet kilkaset złotych – dodaje.

W czerwcu pomnażają emerytalne składki

Dlaczego eksperci odradzają składanie wniosku o przejściu na emeryturę w czerwcu? To właśnie z początkiem tego miesiąca, każdego roku, ZUS podwyższa wartość składek emerytalnych zgromadzonych na indywidualnych kontach, co ma je chronić przed inflacją oraz uwzględniać zmiany gospodarcze. Cała ta operacja polega na pomnożeniu zewidencjonowanych składek na ubezpieczenie emerytalne przez obowiązujący wskaźnik waloryzacji, co obejmuje zarówno składki na koniec stycznia danego roku, jak i kwoty z poprzednich waloryzacji.

Tyle kosztuje nieprzemyślany pośpiech

REKLAMA

Waloryzacja odgrywa kluczową rolę w ustalaniu podstawy, na której obliczana jest wysokość „zusowskiej pensji” po osiągnięciu wieku emerytalnego. To dlatego ci, którzy planują przejście na emeryturę i mają możliwość odłożenia w czasie złożenia wniosku, powinni rozważyć poczekanie do lipca. Jeśli zrobią to w czerwcu, ich emerytura będzie niższa. Wedle wyliczeń serwisu Interia Biznes, każdego miesiąca stracą co najmniej 270 złotych. W skali roku wychodzi 3 tys. 240 złotych.

Jak wyjaśnia prezes ZUS Zbigniew Derdziuk, do waloryzacji ZUS przyjął kwoty środków zapisanych na koncie ubezpieczonego, kapitału początkowego i środków na subkoncie zapisanych na ostatni dzień stycznia 2024 roku oraz wskaźniki: 114,41 proc. dla składek emerytalnych i kapitału początkowego i 109,49 proc. dla środków na subkoncie. – Oznacza to, że w tym roku kapitał na koncie głównym wzrósł o 14,41 proc. Na subkoncie z kolei – o 9,49 proc. - tłumaczy Derdziuk.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak to wygląda w praktyce?

Serwis Interia odwołuje się do przykładu 60-latki. Jeśli wniosek o emeryturę złoży w czerwcu, przy kapitale w wysokości 500 tys., otrzyma 1876 złotych. Jeśli zrobi to w lipcu, dzięki waloryzacji, kapitał wzrośnie do 572 tys. a wysokość przyznanego świadczenia wyniesie 2147 zł. Im wyższy kapitał, tym więcej zyskamy na czerwcowej waloryzacji.

Tak można zwiększyć kapitał zgromadzony na koncie emerytalnym

REKLAMA

Wysokość emerytury zależy bezpośrednio od kapitału zgromadzonego na koncie emerytalnym, liczby przepracowanych lat oraz dalszego trwania życia ustalanego przez GUS. Im więcej składek odprowadzonych w trakcie kariery zawodowej, tym wyższe świadczenie.

Co ważne, każdy dodatkowy rok pracy zwiększa kapitał oraz skraca prognozowany czas pobierania świadczenia, co wpływa na jego wysokość. Warto przy tym rozważyć opłacanie dobrowolnych składek na ubezpieczenie społeczne, zwłaszcza jeśli ktoś ma okresy nieskładkowe.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Orzeczenie o niepełnosprawności a ulga rehabilitacyjna – jakie zasady obowiązują?

Jeżeli masz ważne orzeczenie o niepełnosprawności lub utrzymujesz osobę niepełnosprawną, możesz skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej i odliczyć od podatku wydatki związane z codziennym funkcjonowaniem, od adaptacji mieszkania, aż po turnusy rehabilitacyjne, zabiegi leczniczo‑rehabilitacyjne czy opiekę pielęgniarską w domu. Zastanawiasz się, jak obliczyć ulgę rehabilitacyjną, ile wynosi limit na leki i artykuły higieniczne albo jakie dokumenty będą potrzebne do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej? Sprawdź, jak prawidłowo wypełnić PIT/O, by maksymalnie wykorzystać swoje prawo do odliczenia i obniżyć podatek!

Tablica alimentacyjna. Pytania i odpowiedzi MS

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące tablicy alimentacyjnej. Mają one pomóc w lepszym zrozumieniu zasad działania tablicy i jej praktycznego zastosowania. Jednocześnie resort podkreśla, iż tablica alimentacyjna nie ma mocy wiążącej.

Czego nie wolno robić na plaży? Lista 9 przykładów!

Upalny czas letni sprzyja odpoczynkowi nad wodą. Niektóre zachowania na plaży mogą wydawać się z pozoru niewinne, ale w praktyce mogą skutkować odpowiedzialnością karną.

Drastyczne pogorszenie sytuacji prawnej i życiowej obywateli Ukrainy - co dalej z ustawą?

Nowelizacja ustawy pomocowej dla obywateli Ukrainy może drastycznie pogorszyć ich sytuację prawną i życiową - wskazuje RPO w swoich uwagach do projektu zmian przepisów. O co dokładnie chodzi? Przedstawiamy kluczowe problemy i ich potencjalne skutki.

REKLAMA

ZUS ogłosił 7 ważnych zmian dla emerytów od 1 sierpnia 2025!

Sierpień 2025 roku przynosi różne zmiany w świadczeniach emerytalnych - niektóre z nich to działania planowanie, inne to trwające procesy. ZUS informuje o siedmiu zmianach, które mają ułatwić życie seniorom - od nowych zasad wypłat emerytur, aż po projekty ustaw zwiększające realne dochody emerytów. Każda z tych zmian może znacząco wpłynąć na budżet seniorów. Sprawdź, co się zmienia od 1 sierpnia 2025 i jak to może Cię dotyczyć.

ZUS renta wdowia 2025: prawie 90 000 odrzuconych wniosków. Jak prawidłowo złożyć wniosek o rentę wdowią?

Renta wdowia z ZUS to świadczenie, na które wdowy i wdowcy czekali z niecierpliwością. Program ten ruszył od 1 lipca 2025 roku. Jednak do tej pory około 90 000 wniosków o rentę wdowią zostało odrzuconych. Jeśli zastanawiasz się, kto może składać wniosek o rentę wdowią, komu przysługuje renta wdowia i jak poprawnie wypełnić formularz, ten artykuł jest dla Ciebie. Wyjaśniamy, jakie warunki musi spełnić zainteresowany, jakie pułapki czyhają przy składaniu wniosku o rentę wdowią i jak uniknąć najczęstszych błędów, by otrzymać ten dodatek.

Jest decyzja w sprawie parkomatów i opłat za postój. Szykują się zmiany: ma być lepiej dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami

Jest decyzja w sprawie parkomatów i opłat za postój. Sprawą zajął się sam Rzecznik Praw Obywatelskich co sprawiło, że Ministerstwo Infrastruktury zajęło oficjalne stanowisko w sprawie. Wydaje się, że szykują się zmiany, bo ma być lepiej dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami - które dotychczas mogą mieć utrudniony dostęp do płatnego postoju.

Zmiany w harmonogramie wypłat emerytur w sierpniu 2025. ZUS podał nowe terminy. Niektórzy dostaną pieniądze szybciej!

W sierpniu 2025 roku ZUS wprowadza modyfikacje w harmonogramie wypłat emerytur, które wpłyną na setki tysięcy seniorów w całej Polsce. Powodem tych zmian jest zbieżność terminów wypłat z drugim weekendem sierpnia oraz Świętem Wojska Polskiego, które przypada 15 sierpnia. Oto szczegóły.

REKLAMA

Wakacje z biurem podróży: co robić, gdy urlop zamienia się w walkę o zwrot pieniędzy?

Coraz więcej Polaków wybiera wakacje zorganizowane przez biura podróży. Choć taka forma wypoczynku daje komfort i oszczędność czasu, niesie też ryzyko rozczarowania. Sprawdź, co zrobić, gdy Twoje wakacje zostaną odwołane, standard hotelu nie zgadza się z ofertą lub firma ogłosi niewypłacalność.

Spółka partnerska w Wielkiej Brytanii jako alternatywa dla spółki limited

Wielka Brytania od lat przyciąga przedsiębiorców z całego świata nie tylko stabilnym systemem prawnym, ale również elastycznością form prowadzenia działalności gospodarczej. Choć najczęściej wybieraną strukturą jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Ltd), coraz więcej inwestorów interesuje się również mniej znaną, lecz bardzo atrakcyjną formą - spółką partnerską typu Limited Partnership (LP). Dla wielu może ona stanowić interesującą alternatywę - szczególnie w kontekście międzynarodowej optymalizacji podatkowej i działań inwestycyjnych.

REKLAMA