REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatkowe 4500 zł co roku, dla każdego emeryta „dorabiającego do swojego, często bardzo skromnego, świadczenia emerytalnego”. Koniec z niekonstytucyjnymi i krzywdzącymi przepisami, które ich tych pieniędzy pozbawiały

Aleksandra Rybak
Prawniczka, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
emeryci, świadczenie, pieniądze, składki, Ministerstwo Finansów
Dodatkowe 4500 zł co roku, dla każdego emeryta „dorabiającego do swojego, często bardzo skromnego, świadczenia emerytalnego”. Koniec z niekonstytucyjnymi i krzywdzącymi przepisami, które ich tych pieniędzy pozbawiały
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dodatkowe 4500 zł co roku, zasili konto każdego seniora „dorabiającego do swojego, często bardzo skromnego, świadczenia emerytalnego”, który w ramach stosunku pracy otrzymuje co najmniej minimalne wynagrodzenie – jeżeli Ministerstwo Finansów (a z jego inicjatywy – ustawodawca) przychyli się do żądania zgłoszonego przez Polski Związek Emerytów i Rencistów. Obecna sytuacja jest „niekonstytucyjna i krzywdząca, na co zwracają uwagę liczni emeryci, kierując do stowarzyszenia [red.: które wystąpiło z postulatem zmiany przepisów] pytania i skargi w oczekiwaniu na pomoc w rozwiązaniu tego problemu” – alarmuje Związek.

Emeryci, którzy „dorabiają do swojego, często bardzo skromnego, świadczenia emerytalnego” nadal są zobowiązani do płacenia składek rentowych

Wynagrodzenie osoby, która ma ustalone prawo do emerytury i kontynuuje zatrudnienie, nadal podlega obowiązkowym składkom na ubezpieczenia społeczne – w tym na ubezpieczenie rentowe – na podstawie przepisów ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z art. 9 ust. 4 ww. ustawy – obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu, podlegają m.in. osoby fizyczne, które są:

REKLAMA

REKLAMA

  • pracownikami (z wyłączeniem prokuratorów),
  • członkami rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych, a także
  • członkami rad nadzorczych wynagradzanymi z tytułu pełnienia tej funkcji

i mają jednocześnie ustalone prawo do emerytury lub renty.

Emeryci, którzy zdecydują się na „dorabianie” do swojego świadczenia emerytalnego – nadal będą zatem mieli potrącane z wynagrodzenia składki na ubezpieczenie emerytalne, jak i rentowe.

Dorabiający emeryci, od których są pobierane składki rentowe „nie uzyskają z tego tytułu żadnych dodatkowych uprawnień, ani nie dostaną żadnego dodatkowego świadczenia” – Polski Związek Emerytów i Rencistów żąda od Ministerstwa Finansów zmiany „niekonstytucyjnych i krzywdzących” przepisów

W dniu 28 sierpnia 2025 r., Polski Związek Emerytów i Rencistów, zwrócił się do Ministra Finansów i Gospodarki Andrzeja Domańskiego z żądaniem zmiany – w jego ocenie – „niekonstytucyjnych i krzywdzących” przepisów, zgodnie z którymi – emeryci, którzy „dorabiają do swojego, często bardzo skromnego, świadczenia emerytalnego” nadal muszą płacić składki rentowe.

REKLAMA

„Osoby, które mają ustalone prawo do emerytury i poza otrzymywaniem świadczenia emerytalnego kontynuują zatrudnienie, z tego tytułu pobierane są od nich składki – emerytalna i rentowe. I o ile składki emerytalne pobierane od tych osób dopisywane są do indywidualnych kont emerytalnych, to składki rentowe gromadzone w ramach funduszu rentowego są przeznaczane na renty z tytułu niezdolności do pracy i renty rodzinne. Renty te przysługują osobom, które nie mają ustalonego prawa do emerytury.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tak więc emeryci, od których pobierane są składki rentowe nie uzyskają z tego tytułu żadnych dodatkowych uprawnień, ani nie dostaną żadnego dodatkowego świadczenia. Płacą składki nie otrzymując nic w zamian – teraz ani w przyszłości.” – wyjaśnia dr Elżbieta Ostrowska, Przewodnicząca Polskiego Związku Emerytów i Rencistów.

W ocenie ww. Stowarzyszenia – sytuacja taka jest niekonstytucyjna i krzywdząca, na co – jak podkreśla – „zwracają uwagę liczni emeryci, kierując do naszego stowarzyszenia pytania i skargi w oczekiwaniu, że Polski Związek Emerytów i Rencistów pomoże w rozwiązaniu tego problemu”.

W związku z powyższym – Związek zwrócił się do Ministra Finansów i Gospodarki (pismo zostało również skierowane do wiadomości Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk) o wprowadzenie przepisu, zgodnie z którym – składka rentowa, pobierana od pracujących emerytów, byłaby dopisywana do ich indywidualnych kont emerytalnych.

– „Nie jest dla nas zrozumiałe, dlaczego problem ten nie znalazł się w agendzie żadnego z dotychczasowych rządów i składki rentowe pobierane są od wielu lat od pracujących emerytów zasilając fundusz emertytalno-rentowy, bez żadnych zobowiązań wobec płatników, przez co ponoszą oni szkodę.” – ubolewa Przewodnicząca Stowarzyszenia, jednocześnie wyrażając nadzieję, że obecna Rada Ministrów, z udziałem Ministra Finansów i Gospodarki Andrzeja Domańskiego, podejmie działania zmierzające do rozwiązania tego problemu, „zgodnie z oczekiwaniami emerytów dorabiających do swojego, często bardzo skromnego, świadczenia emerytalnego”.

Z pełną treścią wystąpienia Polskiego Związku Emerytów i Rencistów do Ministra Finansów i Gospodarki, można zapoznać się poniżej:

Wystąpienie Polskiego Związku Emerytów i Rencistów do Ministra Finansów i Gospodarki z dnia 28 sierpnia 2025 r. w sprawie składek rentowych odprowadzanych od wynagrodzenia dorabiających emerytów

Inne

Dodatkowe 4500 zł, co roku, na koncie każdego dorabiającego emeryta – postulat zmiany w zasadach przeznaczenia składek na ubezpieczenie rentowe (odprowadzanych od wynagrodzenia emerytów) już w Ministerstwie Finansów

Jeżeli ustawodawca przychyliłby się do postulatu Polskiego Związku Emerytów i Rencistów i składki odprowadzane od wynagrodzenia dorabiającego emeryta, zaczęłyby być dopisywane do indywidualnych kont emerytalnych – każdy emeryt, który otrzymuje wynagrodzenie na poziomie co najmniej aktualnie obowiązującego najniższego wynagrodzenia, tj. 4666 zł brutto – co roku, na swoim koncie emerytalnym, zgromadziłby kwotę stanowiącą co najmniej równowartość 4479,36 zł (wliczając w to składki rentowe uiszczane zarówno przez pracownika-emeryta, jak i jego pracodawcę). Składka rentowa od wynagrodzenia w wysokości 4666 zł brutto uiszczana przez pracownika, opiewa bowiem na 69,99 zł (co daje rocznie łączną kwotę 839,88 zł), a składka rentowa uiszczana od takiego wynagrodzenia przez pracodawcę – 303,29 zł (co daje rocznie łączną kwotę 3639,48 zł).

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki. Prawidłowe zapisy. Przykładowe wzory

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2025 r., poz. 350 z późn. zm.)

fot. X.com/@Domanski_Andrz

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Emeryturę 7000 zł brutto lub większą dostaje w 2026 r. 800 tys. seniorów. ZUS: bo pracowali i płacili składki po osiągnięciu wieku emerytalnego

ZUS informuje, że po ostatniej waloryzacji w marcu 2026 r. nastąpił wzrost liczby osób pobierających emerytury w wysokości powyżej 7000 zł brutto (aktualnie ok. 800,3 tys. osób), a także ponad 10 tys. zł brutto (188,5 tys. osób). ZUS podaje też, że coraz więcej jest emerytów, których emerytury przekraczają 15 tysięcy złotych brutto - takich osób jest ok. 12 400.

E-dyplom od 1 stycznia 2027 roku. Co jeśli uczelnia nie będzie gotowa na tę zmianę?

Od kilku miesięcy temat e-dyplomów regularnie powraca podczas spotkań z przedstawicielami uczelni. Zwykle rozmowy zaczynają się od pytań o integrację systemów, wymagania techniczne czy harmonogram wdrożenia Repozytorium Dyplomów Elektronicznych. To naturalne, że każda duża zmiana regulacyjna w pierwszej kolejności kieruje uwagę na technologię. Jednak w przypadku e-dyplomów największe wyzwania znajdują się gdzie indziej.

ZUS zabrał wyrównania osobom niepełnosprawnym. Co z tym zrobić? [świadczenie wspierające]

Wnioski o przyznanie punktów (poziom potrzeby wsparcia) złożone w 2024 r. i 2025 r. WZON rozpatrywały z często 1,5 rocznym opóźnieniem. Nie powodowało to protestów osób niepełnosprawnych i opiekunów bo za ten okres (nawet 1,5 roku) ZUS wypłacał wyrównanie. Dla wniosków złożonych we WZON w 2026 r. wyrównania za 1,5 roku opóźnienia urzędników (bo przecież winna nie jest osoba niepełnosprawna) wyniosą 0 zł. Tak, nie jest to błąd w artykule - 0 zł.

Prawie 2000 zł bez stażu pracy. ZUS wypłaca pieniądze z programu "Mama 4 plus"

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające, znane jako emerytura matczyna lub program "Mama 4 plus", w 2026 roku gwarantuje rekordowe kwoty wsparcia. Po przeprowadzonej waloryzacji maksymalna kwota tego świadczenia wzrosła do 1978,49 zł brutto miesięcznie, co daje około 1800,43 zł na rękę. Pieniądze te nie są jednak przyznawane automatycznie.

REKLAMA

Większość urzędów nie jest gotowa na potrzeby osób z niepełnosprawnościami

Podjazdy donikąd, zbyt wąskie drzwi, brak wind i procedur ewakuacji dla osób z niepełnosprawnościami. Najnowsza kontrola NIK pokazuje, że większość skontrolowanych urzędów wciąż nie spełnia podstawowych wymogów dostępności. Problemy dotyczą nie tylko budynków, ale także stron internetowych, z których żadna nie sprostała wszystkim ustawowym kryteriom.

Będzie bardzo gorąco. IMGW ostrzega przed upałami

Trzeba przygotować się na bardzo wysokie temperatury. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia II stopnia dla dziesięciu województw w zachodniej, południowo-zachodniej i centralnej części kraju.

Wyższe nakłady na samorządową infrastrukturę drogową. Szersze możliwości dofinansowania inwestycji

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg. Projekt zakłada powrót do dawnej nazwy Fundusz Dróg Samorządowych, zwiększenie nakładów finansowych na infrastrukturę drogową jednostek samorządu terytorialnego oraz wydłużenie czasu funkcjonowania funduszu do końca 2038 r.

ZUS i WZON. Straty wynoszą od 792 zł do 4353 zł. Za każdy miesiąc rozpatrywania wniosku osoby niepełnosprawnej przez WZON

Źródłem straty dla osób niepełnosprawnych jest zaprzestanie wypłaty przez ZUS wyrównań za okres rozpatrywania przez WZON wniosków dających finalnie świadczenie wspierające. Świadczenie wspierające wymaga "przejścia" dokumentów przez dwie instytucje - WZON, a następnie ZUS. W 2024 r. i 2025 r. prawo przyjmowało, że za okres "parkowania" dokumentów we WZON należy się równowartość świadczenia wspierającego. Miało to zachęcić osoby niepełnosprawne i ich opiekunów do przejścia z "systemu świadczeń pielęgnacyjnych" na nowy typ świadczenia. Decyzje WZON o punktach otrzymało już przeszło 800 000 osób. I ZUS zakończył okres "promocji" w świadczeniu wspierającym - nie jest ono wypłacane za okres od dnia złożenia wniosku, a od dnia określonego w decyzji przez WZON, który w praktyce odpowiada dacie badania sprawności osoby niepełnosprawnej.

REKLAMA

Dodatek emerytalny dla strażaków OSP w 2026 roku. Jak zyskać 288 zł miesięcznie dożywotnio?

Praca w Ochotniczej Straży Pożarnej to nie tylko misja, ale również realne poświęcenie zdrowia i wolnego czasu. Państwo od kilku lat sukcesywnie nagradza ten trud. Kluczowym elementem tego wsparcia jest tzw. dodatek strażacki do emerytury, czyli oficjalnie świadczenie ratownicze z tytułu wysługi lat w OSP. Od 1 marca 2026 roku kwota ta została zwaloryzowana i wynosi 288,00 zł miesięcznie. Dla wielu seniorów to istotny zastrzyk gotówki - w skali roku to aż 3456 zł dodatkowego dochodu.

Turcja jako nowy kierunek inwestycji w nieruchomości. Czy to się opłaca? [WYWIAD]

Czy Turcja to dobry, nowy kierunek inwestycji w nieruchomości dla Polaków? Na co trzeba zwrócić uwagę? Jakich formalności należy dopełnić? Które regiony są warte uwagi? I w końcu, czy to się opłaca? Na nasze pytania wyczerpująco odpowiada Krystyna Helińska, Wiceprzewodnicząca Komitetu ds. Nieruchomości Krajowej Izby Gospodarczej.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

REKLAMA