REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poważna awaria lub kradzież smartfona to nie tylko uszczerbek na majątku, ale nieodwracalna strata zdjęć czy ważnych treści

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Na telefonach i laptopach często trzymamy ważne dane: zdjęcia, dokumentację medyczną czy rachunki; co zrobić by w razie zniszczenia urządzenia lub kradzieży ich bezpowrotnie nie utracić
Na telefonach i laptopach często trzymamy ważne dane: zdjęcia, dokumentację medyczną czy rachunki; co zrobić by w razie zniszczenia urządzenia lub kradzieży ich bezpowrotnie nie utracić
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Niestety, by przekonać się do potrzeby robienia kopi lub archiwizowania na trwałych nośnikach musimy zazwyczaj doznać takiej straty, co boleśnie potwierdza zasadność powiedzenia – mądry Polak po szkodzie. A już robienie backupów – zarówno na komputerach jak i smartfonach, poza sprzętem służbowym, to czynność, z którą obeznani są tylko nieliczni.

Ponad połowa (57%) Polaków przechowuje swoje zdjęcia w pamięci smartfona – wynika z badania przeprowadzonego dla Oppo . Co trzeci użytkownik ma ich tam ponad tysiąc. W przypadku zgubienia lub uszkodzenia telefonu fotografie oraz inne pliki mogą zostać bezpowrotnie utracone.

REKLAMA

Dlaczego tworzenie backupów jest konieczne

Zagrożenie utraty zdjęć, treści i wszelkich innych danych dotyczy również innych urządzeń – komputerów czy tabletów. Dlatego każdy użytkownik powinien pamiętać o regularnym wykonywaniu kopii zapasowych swoich danych.

REKLAMA

– Skradzione urządzenie, atak ransomware, awaria sprzętu czy przypadkowe usunięcie, to tylko niektóre z sytuacji, w których możemy utracić dostęp do swoich plików. Na telefonach i laptopach często trzymamy ważne dane: zdjęcia, dokumentację medyczną czy rachunki – wskazuje Michał Bocheński, Business Development Manager firmie Kingston.

– Jeśli nie posiadamy żadnej kopii zapasowej, każdy wypadek grozi bezpowrotną utratą tych informacji. Do zabezpieczenia się nie potrzebujemy specjalistycznej wiedzy czy kosztownego sprzętu. Wystarczy dysk zewnętrzny i regularne tworzenie bakcupu – dodaje Michał Bocheński.

Ważne dane na smartfonie, które warto skopiować

Podstawowym krokiem jest selekcja: weryfikacja, jakie dane są przechowywane na jakich urządzeniach, a także określenie priorytetowych plików, które powinny zostać w pierwszej kolejności zabezpieczone przed utratą. Warto również pomyśleć o utworzeniu backupu aplikacji, konfiguracji systemowych, a nawet oprogramowania, aby w razie potrzeby można było bez problemu przywrócić ich preferowaną wersję, historię i ustawienia. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdy już ustalisz, które zasoby powinny zostać zabezpieczone, kolejnym krokiem powinno być zaplanowanie procesu tworzenia kopii zapasowych, dopasowanego do potrzeb użytkownika i rodzaju danych. W przypadku plików osobistych częstotliwość backupu może być mniejsza niż przy plikach biznesowych czy ważnych dokumentach. W zależności od czasu, jakim dysponujesz, kopie zapasowe najlepiej wykonywać co najmniej raz w tygodniu.

Kopiuj na chmurę albo na dysk zewnętrzny

REKLAMA

Dane są, plan również, kolejnym krokiem jest więc wybór miejsca przechowywania kopii zapasowych. Ze względu na łatwość, szybkość i automatyzację procesu tworzenia backupu wielu użytkowników korzysta z rozwiązań chmurowych. Warto jednak pamiętać, że taka kopia nie powinna być jedyną, z uwagi na to, że dane w niej przechowywane w każdym momencie mogą zostać utracone lub wyciec w wyniku cyberataku. Wiele serwisów chmurowych działa również na podstawie subskrypcji: dostępne miejsce zależy od wybranego pakietu, a wraz ze zwiększaniem ilości danych rosną też koszty usługi. Dlatego poza chmurą warto posiadać zewnętrzne dyski SSD.

Wybierając zewnętrzne urządzenie do przechowywania danych warto zwracać uwagę przede wszystkim na jego pojemność, wytrzymałość oraz szybkość przesyłu danych. Talerzowy dysk twardy (HDD) to stosunkowo niedroga opcja do przechowywania dużej ilości danych – problemem mnogą być jednak delikatne konstrukcje tych urządzeń. Dyski SSD, chociaż mogą kosztować nieco więcej, zapewniają szybsze działanie oraz nieporównywalnie większą wytrzymałość na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Istotnymi zaletami dla niektórych użytkowników mogą być też mniejsze rozmiary, niższe zapotrzebowanie na energię i bezgłośna praca.

Jak zabezpieczyć skopiowane dane

Dla większego bezpieczeństwa danych, zwłaszcza poufnych i wrażliwych, warto skorzystać z dysków szyfrowanych. Takie urządzenia zapewniają wysoki poziom ochrony – stosowane są przez firmy, wojsko czy instytucje państwowe. Umożliwiają one korzystanie z opcji wielu haseł, zarówno dla administratora jak i użytkownika. Warto postawić na dyski z szyfrowaniem sprzętowym, które zapewni solidniejszą ochronę danych niż szyfrowanie programowe.

Aby zapewnić bezpieczeństwo danych najlepiej tworzyć kopie zapasowe zgodnie z zasadą 3-2-1. Potrzebne są co najmniej trzy kopie, które będą przechowywane na co najmniej dwóch nośnikach (np. w chmurze i pamięci zewnętrznej), a jedna z tych kopii powinna znajdować się w innej lokalizacji niż pozostałe.

Selekcja danych, regularność, korzystanie z więcej niż jednego miejsca przechowywania kopii zapasowych – uwzględnienie tych elementów pomoże zapewnić bezpieczeństwo informacji i ich szybkie odzyskanie.

 

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Koniec z absurdem tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców – od teraz dodatkowy dzień wolny na każde kolejne dziecko?

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

REKLAMA

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

Czy 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze?

Egzaminy maturalne 2025 rozpoczną się już niebawem. Główna sesja egzaminacyjna zaplanowana jest na okres od 5 do 22 maja 2025 r. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze? Co w przypadku, gdy zapomni się dokumentów?

REKLAMA

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób [NOWE ŚWIADCZENIE]. Dodatkowo wyrównanie od stycznia 2025

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób. Co istotne osoby, który mają prawo do tego nowe dodatku dostaną również wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Wysokość dodatku wynosiła w styczniu i lutym 2025 r. 2520 zł, a od marca jest to 2610,72 zł. Na konta świadczeniobiorców wpłyną więc w maju spore pieniądze.

REKLAMA