REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dobra praca dla informatyka 2025. Dla kogo najlepsze oferty, kto może liczyć na podwyżkę wynagrodzenia i o ile

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Praca dla informatyka 2025: najciekawsze oferty, największe podwyżki wynagrodzenia
Praca dla informatyka 2025: najciekawsze oferty, największe podwyżki wynagrodzenia
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Słaba koniunktura i większa niepewność gospodarcza przekłada się na trendy płacowe w sektorze IT. Co prawda 76 proc. firm z sektora technologicznego planuje podwyżki dla informatyków, jednak zaledwie 16 proc. z nich przewiduje, że przekroczą one poziom 10%. Chociaż w kontekście kontraktingu IT nie można mówić o stagnacji płac, to można dostrzec wyraźne wyhamowanie dynamiki wzrostu stawek.

Jak wynika z Raportu płacowego Hays dla branży IT Contracting, sektor technologiczny planuje rekrutować, chociaż w mniejszym zakresie niż przed rokiem. Plany rekrutacyjne na rok 2025 deklaruje 88 proc. firm IT, co stanowi wynik o 6 pkt proc. niższy niż przed rokiem.

REKLAMA

Praca w IT wciąż atrakcyjna: stabilność zatrudnienia, dobre i waloryzowane płace

Pomimo niepewnej sytuacji rynkowej i spowolnienia, jakie w minionym roku odnotowało wiele gospodarek krajów Europy, sektor technologiczny wciąż pozostaje jednym z najbardziej stabilnych i odpornych na presję.
Mimo że branża IT również doświadczyła konsekwencji ogólnego niepokoju, to dane świadczą o stabilnej sytuacji. Według tegorocznego badania Hays Poland przeprowadzonego w branży IT wynika, że 88 proc. firm z sektora planuje rekrutować, a 43 proc. wciąż spodziewa się trudności na tym polu.

Rynek pracy IT

Rynek pracy IT

Rynek pracy IT

Materiały prasowe

REKLAMA

Jak wynika z „Raportu płacowego IT Contracting 2025”, opracowanego przez agencję doradztwa personalnego Hays Poland, jako jedne z głównych wyzwań dla rekrutujących firm wskazywane są nierealistyczne oczekiwania kandydatów (41 proc.) oraz niedobór kandydatów na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie (22 proc.).
Jednak na przestrzeni roku odsetek firm IT, określających lukę kompetencji jako największą trudność rekrutacyjną, spadł aż o 25 pkt proc. Z 50 do 69 proc. urosła z kolei grupa pracodawców dostrzegających, że o pracę ubiega się obecnie więcej kandydatów niż w przeszłości.

Jak zauważa Arkadiusz Wargin, CEE Executive Director – IT & Engineering Contracting w Hays, sektor IT nie jest wolny od różnorodnych turbulencji, a planowane rekrutacje nie rozkładają się równomiernie w całej branży i poszczególnych obszarach specjalizacyjnych.
– Na rynku funkcjonują przedsiębiorstwa, które silnie odczuwają efekt spowolnienia gospodarczego i podejmują decyzje o redukcjach w zatrudnieniu. Niejednokrotnie idzie to w parze ze zmniejszeniem nakładów na inwestycje o profilu technologicznym. Mniejsza dostępność projektów i ogólna niepewność rynkowa wpływają z kolei na decyzje kontraktorów IT, którzy w ostatnim czasie deklarowali mniejszą chęć zmiany zawodowej – komentuje ekspert Hays.

Wynagrodzenia informatyków: mniejsza presja na płace sprawia, że podwyżki w 2025 r. będą na poziomie 10 procent

Kontekst gospodarczy, w jakim funkcjonują obecnie firmy technologiczne, wpływa na ogólną dostępność ofert pracy, a co za tym idzie – również na stawki. Jak wynika z badania Hays, mimo że w sektorze nowych technologii nie ma mowy o całkowitej stagnacji płac, to jednak presja płacowa i dynamika wzrostu wynagrodzeń są wyraźnie mniejsze.
Chociaż ponad 70 proc. ankietowanych firm z sektora IT przewiduje podwyżki, to w zdecydowanej większości nie osiągną one poziomu 10%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Podwyżki płac w IT

Podwyżki płac w IT

Podwyżki płac w IT

Materiały prasowe

Co więcej, jak zauważają eksperci Hays, tegoroczne zestawienie oczekiwań płacowych kontraktorów IT w wielu miejscach ujawniło utrzymanie stawek na ubiegłorocznym poziome, a czasem nawet ich spadek. Dotyczy to w szczególności junior developerów oraz programistów specjalizujących się w wytwarzaniu aplikacji mobilnych.
– Nie oznacza to jednak, że specjalistów IT czeka trudny rok. Wiele będzie zależało zarówno od ich obszaru specjalizacji, doświadczenia i przygotowania technologicznego, jak i aktualnej sytuacji gospodarczej. Eksperci w dziedzinie bezpieczeństwa, analizy danych, programów ERP i sztucznej inteligencji cieszą się bardzo silną pozycją na dzisiejszym rynku. W minionym roku doświadczyli wzrostu stawek, a dobre perspektywy zawodowe daje im ponadto dynamiczny rozwój dyscyplin, w których się specjalizują – zauważa Arkadiusz Wargin z Hays Poland.

Najciekawsze i najlepiej płatne oferty pracy: specjaliści z zakresu AI – sztucznej inteligencji

REKLAMA

Jak zauważa Milena Osiurak, Recruitment Manager w Hays Poland, pracownicy sektora IT, niemalże wszystkich szczebli, stają obecnie przed wyzwaniami związanymi z funkcjonalnym wdrożeniem sztucznej inteligencji i dalszą automatyzacją procesów w firmach.
To właśnie te trendy będą określały zapotrzebowanie kompetencyjne firm.

– Rok 2025 na polskim rynku technologicznym zapowiada dalszą koncentrację na automatyzacji procesów, transformacjach i optymalizacjach, a także na rozwoju rozwiązań AI. Specjaliści w tych dziedzinach z pewnością będą mogli liczyć na wiele atrakcyjnych ofert i projektów – podkreśla ekspertka.

Szczególnie interesujący jest progres sztucznej inteligencji, który pociąga za sobą wzrost  zapotrzebowania na nowe kompetencje. Przekłada się to nie tylko na rosnący popyt na ekspertów ds. AI, ale również nowe, praktyczne umiejętności, jakie powinna mieć każda osoba zawodowo zajmująca się technologiami.

Z badania Hays wynika, że odsetek specjalistów IT, którzy korzystają w pracy z narzędzi AI, w ciągu roku wzrósł aż o 12 pkt proc. do poziomu 61 proc. Długofalowo z pewnością będzie to miało istotny wpływ na branżę zaawansowanych technologii, co dostrzegają również sami specjaliści IT.
Mimo że 45 proc. specjalistów IT uważa, że rozwój sztucznej inteligencji stworzy dla nich więcej możliwości zawodowych lub nie będzie miał wpływu na ich perspektywy zawodowe, to 34 proc. ma obawy, że AI docelowo ograniczy dostępne dla nich możliwości podjęcia pracy. W skali roku odsetek ten wzrósł o 13 pkt. proc. Powinni o tym pamiętać zarówno pracodawcy, jak i specjaliści, inwestując w upskilling i reskilling.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polakom wciąż za mało galerii handlowych

Z najnowszego badania opinii publicznej wynika, że Polacy wciąż nie mają dość galerii handlowych. Tylko 36,4 proc. rodaków uważa, że tych obiektów jest za dużo.

Ulga na ekspansję

Ulga na ekspansję to jedno z rozwiązań podatkowych, które miało na celu wsparcie przedsiębiorców w pozyskiwaniu nowych rynków poprzez możliwość zaliczenia do kosztów wydatków na reklamę nowych produktów oraz udział w targach. Przepisy w tym zakresie budzą jednak liczne wątpliwości interpretacyjne, zwłaszcza w odniesieniu do podmiotów, które nie wytwarzają fizycznie produktów, lecz jedynie sprzedają je pod własną marką.

MRPiPS rozwiązuje sprawę wyroku TK z 4 czerwca 2024 r., żeby „utrzymać zaufanie obywateli wobec państwa”, ale zupełnie pomija część poszkodowanych emerytów i nikomu nie chce przyznać wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń

W dniu 14 marca 2025 r. – w odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich, MRPiPS przedstawiło rozwiązanie, jakie proponuje dla poszkodowanych emerytów, w kontekście rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 4 czerwca 2024 r., sygn. akt SK 140/20. Zostały opracowane założenia specustawy przeliczeniowej, która – pomimo, że jej celem (jak wskazuje sam resort) jest „uregulowanie kwestii dotyczącej stosowania art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej w stosunku do osób ze wskazanych powyżej roczników w sposób pozwalający na utrzymanie zaufania obywatela do państwa” – zupełnie pomija część poszkodowanych emerytów i ponadto – dla nikogo nie przewiduje wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń.

Sejm na żywo 2 kwietnia [Transmisja online]

32. posiedzenie Sejmu - dzień pierwszy. Dziś Sejm rozpoczyna trzydniowe posiedzenie.

REKLAMA

Od kwietnia wzrosły odszkodowania z ZUS. Jak uzyskać jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy?

Od 1 kwietnia 2025 r. zmieniły się kwoty odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Odszkodowanie za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu wynosi 1636 zł.

Proces nabywania gruntów pod farmy fotowoltaiczne. Wywiad z ekspertem, rzeczoznawcą majątkowym

Od kilku lat obserwujemy duże zainteresowanie gruntami rolnymi, które dają możliwość alternatywnego sposobu zagospodarowania. Jednym z nich jest budowa farm fotowoltaicznych  - mówi Joanna Borowik w wywiadzie z ekspertem INFOR.pl

Ważne terminy na kwiecień 2025 r. dla pracodawcy i pracownika

Od 1 kwietnia zaczął się kolejny II kwartał w 2025 r. W kwietniu jest sporo ważnych terminów, o których muszą pamiętać w szczególności pracodawcy, ale i pracownicy bo te kwestie z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych dotyczą ich bezpośrednio. Podpowiadamy jakie dokumenty powinny wygenerować, złożyć działy księgowe czy kadr oraz jakie należności i składki powinny być opłacone w kwietniu 2025 r.

Są zmiany w 800 plus. ZUS przesuwa w kwietniu terminy wypłaty pieniędzy

Drożyzna w sklepach i coraz wyższe rachunki za prąd rujnują domowe budżety.   Niektórym coraz trudniej związać koniec z końcem, zwłaszcza wtedy, kiedy ma się kilkoro dzieci.  Sytuację ratuje 800 plus.  Na ten zastrzyk gotówki rodzice czekają co miesiąc. Tymczasem w kwietniu zmienia się nieco harmonogram wypłat. Kiedy zatem można się spodziewać przelewów z ZUS na bankowe konta?

REKLAMA

Nadchodzi podwyżka wieku emerytalnego. Ile wyniesie nowy ustawowy wiek emerytalny kobiet, a ile mężczyzn, od kiedy zmiany

Podwyżka wieku emerytalnego kobiet jest już przesądzona. Ale czy to wszystkie zmiany w emeryturach? Problemów jest tak wiele, że konieczna jest prawdziwa reforma a może nawet i rewolucja w systemie emerytalnym. Czy rząd się na nią zdecyduje i co zmieni w pierwszej kolejności?

Tyle co teraz za rok, zapłacisz co miesiąc gdy nowy podatek katastralny zastąpi obecny podatek od nieruchomości

Podatek katastralny zamiast podatku od nieruchomości, jaka to różnica? Zasadnicza. Danina dla fiskusa jest wyliczana na podstawie wartości nieruchomości a nie jej metrażu. Efekt jest taki, że za miesiąc fiskusowi z tego tytułu trzeba zapłacić nawet więcej niż teraz płaci się za cały rok.

REKLAMA