| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Jak wynagradzać za pracę nadliczbową w dniu harmonogramowo wolnym od pracy

Jak wynagradzać za pracę nadliczbową w dniu harmonogramowo wolnym od pracy

Kilku naszych pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy świadczy pracę w rów­noważnym systemie czasu pracy (po 12 godzin) w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym, który od­powiada poszczególnym miesiącom kalendarzowym. Jeden z nich 28 grudnia 2014 r., który był dla niego dniem wolnym od pracy wynikającym z harmonogramu, został wezwany do pracy i pracował przez 12 godzin, przy czym nie był to dzień wolny wynikający z 5-dniowego tygodnia pracy. Jakie wy­nagrodzenie przysługuje pracownikowi za ten czas?

Za wszystkie godziny przepracowane w wynikającym z harmonogramu dniu wolnym Państwa pracow­nik powinien otrzymać normalne wynagrodzenie. Ponadto za pierwszych 8 godzin przysługuje mu 100% dodatek, a za każdą następną godzinę 50% dodatek (pod warunkiem że te godziny nie przypadały w po­rze nocnej, bo wówczas należałoby wypłacić 100% dodatek do wynagrodzenia).

W równoważnym systemie czasu pracy praca może być wydłużona do 12, 16, a nawet do 24 godzin. Aby zrównoważyć wykonywanie zadań służbowych w wymiarze dobowym przekraczającym 8 godzin, pracodawcy są często zobowiązani do wyznaczania w harmonogramach dodatkowych dni wolnych. Dni te powinny być wyraźnie zaznaczane w grafikach pracy. Nie należy ich bowiem utożsamiać z dniami wol­nymi udzielanymi z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Praca w dzień harmonogramowo wolny powinna być rekompensowana na ogólnych zasadach, co oznacza, że w zamian za taką pracę pracownik powinien:

  • mieć udzielony czas wolny na swój wniosek - w wymiarze odpowiadającym liczbie przepracowanych nadgodzin lub z inicjatywy pracodawcy - w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych albo
  • otrzymać oprócz wynagrodzenia dodatek w odpowiedniej wysokości, jeżeli pracy w dniu wolnym har­monogramowo nie można zrekompensować czasem wolnym.

Za pracę wykonaną w nadgodzinach niezrekompensowanych czasem wolnym, poza normalnym wyna­grodzeniem pracownik ma prawo do dodatków w wysokości:

  • 100% wynagrodzenia, jeżeli godziny nadliczbowe przypadają w nocy, w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, albo w dniu wol­nym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obo­wiązującym go rozkładem czasu pracy, lub wynikają z przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, z wyjątkiem sytuacji, gdy przekroczenie tej normy nastąpiło w wyniku pracy ponad normę dobową zrekompensowaną dodatkiem lub czasem wolnym,
  • 50% wynagrodzenia, jeżeli godziny nadliczbowe przypadają w innych przypadkach niż wymienione wyżej (art. 1511 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy).

Zobacz serwis:

Praca przez pierwszych 8 godzin w dniu harmonogramowo wolnym od pracy stanowi przekroczenie przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy, za które pracownikowi przysługuje normalne wynagrodzenie ze 100% dodatkiem płatnym na koniec okresu rozliczeniowego. Za kolejne przepracowane godziny (po­wyżej 8 godzin), które stanowią przekroczenie normy dobowej, należy wypłacić normalne wynagrodzenie powiększone o 50% lub 100% dodatek.

Artykuł pochodzi z publikacji "100 pytań o wynagrodzenia"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Snochowska

Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK