| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Alimenty za granicą > Kto posiada obowiązek alimentacyjny we Francji?

Kto posiada obowiązek alimentacyjny we Francji?

Regulacja prawna, która dotyczy obowiązku alimentacyjnego znajduje się we francuskim kodeksie cywilnym.

Obowiązek alimentacyjny we Francji jest rozumiany jako wyraz rodzinnej solidarności. Obowiązek ten jest prawnie narzucony i polega na udzielaniu pomocy materialnej niektórym bliskim. Alimenty przyznawane są z uwzględnieniem dwóch elementów: potrzeb uprawnionego do alimentów i majątku dłużnika.

Podstawowym obowiązkiem alimentacyjnym we Francji jest obowiązek rodziców wobec dzieci. Głosi on, że rodzice mają obowiązek żywić i utrzymywać swoje dzieci.

Dzieci posiadają obowiązek alimentacyjny wobec rodziców, polegający na wypłacaniu świadczenia swojemu ojcu i matce, którzy znajdują się w niedostatku.

Istnieje również obowiązek alimentacyjny pomiędzy rozwiedzionymi małżonkami. Jest on jednak ograniczony do konkretnych przypadków. Występuje jedynie wówczas, gdy rozwód został orzeczony wskutek ustania wspólnego pożycia. Przy takim rozwiązaniu małżonek, który wniósł sprawę o rozwód ma obowiązek wypłacania świadczenia alimentacyjnego na rzecz byłego już współmałżonka. 

Zobacz: Jak uzyskać alimenty w Anglii?

Oprócz podstawowych obowiązków możemy wyróżnić jeszcze trzy inne. Są to obowiązki małżonków w czasie trwania małżeństwa oraz w trakcie separacji, obowiązek wszystkich wstępnych i zstępnych w linii bezpośredniej (polska linia prosta) oraz obowiązek zięciów i synowych wobec swoich teściów jak również teściów wobec swoich zięciów i synowych.

Obowiązek alimentacyjny trwa do uzyskania pełnoletności przez dziecko. Może być przedłużony jeżeli dziecko nie może być samodzielne finansowo z powodu pobierania nauki.

Jeśli chodzi o obowiązek alimentacyjny pozostałych nim obarczonych, by alimenty były przyznane musi być udowodnione przez osobę obiegająca się o świadczenie, że pozostaje w rzeczywistej potrzebie.

Obowiązek alimentacyjny może polegać na comiesięcznym świadczeniu pieniężnym, bezpośrednim pokrywaniu pewnych kosztów związanych z wychowaniem dziecka jak również może polegać na prawie użytkowania i zamieszkania.

Zobacz serwis: Alimenty

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Alimenty przyznawane są z uwzględnieniem dwóch elementów: potrzeb uprawnionego do alimentów i majątku dłużnika.
Alimenty przyznawane są z uwzględnieniem dwóch elementów: potrzeb uprawnionego do alimentów i majątku dłużnika.

Klasyfikacja Środków Trwałych 2016 ze stawkami amortyzacji i powiązaniem z KŚT 201079.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Pancewicz

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »