Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Alimenty za granicą

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Uwzględnienie alimentów przy podatkach w Niemczech (tzw. Realsplitting)

Dłużnik alimentacyjny ma prawo przez tzw. Realsplitting do podatkowego uwzględnienia płaconych alimentów. Alimenty są w tym przypadku uwzględniane przy podatku dochodowym jako wydatek nadzwyczajny (Sonderausgabe w sensie § 10 ustawy o podatku dochodowym; Einkommenssteuergesetz, skrót EStG). Z drugiej strony osoba uprawniona do alimentów zobowiązana jest do opodatkowania alimentów jako dochód w sensie § 10 ust. 1 a nr 1 EStG).

Alimenty dla rodziców w Niemczech

Zgodnie z BGB (Bürgerliches Gesetzbuch - niemieckim Kodeksem cywilnym) w Niemczech możliwe jest dochodzenie alimentów dla rodziców. Obowiązki alimentacyjne dzieci są jednak znacznie ograniczone. W jakich sytuacjach i na jakich zasadach można żądać alimentów dla rodziców?

Związek z Włochem - jaki prawa ma dziecko?

Prawo włoskie przewiduje obowiązek utrzymywania i wychowywania dzieci przez obojga rodziców proporcjonalnie do posiadanych środków i możliwości zarobkowych. Artykuł 155 włoskiego kodeksu cywilnego (stosowany również w przypadku, kiedy rodzice nie są małżeństwem) chroni prawo dzieci do pozostania w mieszkaniu.

Alimenty od ojca Włocha

Kiedy jedno z rodziców jest w posiadaniu wyroku zagranicznego, który zasądza alimenty od drugiego rodzica i powyższy wyrok musi zostać wykonany we Włoszech, uznanie wyroku zagranicznego powinno nastąpić automatycznie. Warunkiem jest spełnienie kilku dodatkowych kryteriów.

REKLAMA

Alimenty dla dziecka w Niemczech

Wysokość alimentów dla małoletnich dzieci określa tzw. Düsseldorfer Tabelle. Miarodajna jest przy tym miesięczna wysokość dochodu osoby zobowiązanej do alimentacji netto i wiek dziecka. Chodzi tutaj tylko o rodzica, który zobowiązany jest do płacenia alimentów. Rodzic, który opiekuje się i wychowuje małoletnie dziecko jest zwolniony od płacenia alimentów.

Parę uwag Eksperta o alimentach dla żony w Niemczech

W Niemczech istnieją dwa rodzaje alimentów dla żony: alimenty po rozwodzie i alimenty na czas rozłąki. Wysokość alimentów nie jest określona przepisami prawa.

Nowe unijne przepisy alimentacyjne

Zgodnie z nowymi unijnymi przepisami, dzieci w całej Unii Europejskiej będą szybciej otrzymywać świadczenia alimentacyjne w przypadku rozpadu rodziny.

Szybsza wypłata alimentów zza granicy

Przy liczbie par międzynarodowych w UE, którą szacuje się na 16 mln, i 30 mln obywateli UE zamieszkujących w państwach trzecich kwestia dochodzenia alimentów z zagranicy będzie zyskiwać na coraz większym znaczeniu.

REKLAMA

Jak wygląda obowiązek alimentacyjny w Belgii?

Regulacja prawna dotycząca alimentów zawarta jest w belgijskim kodeksie cywilnym. Obowiązek alimentacyjny jest narzucony z mocy samego obowiązującego prawa. Polega na tym, że jedna osoba ma obowiązek dostarczać drugiej osobie pomoc niezbędną do życia.

Kto posiada obowiązek alimentacyjny we Francji?

Regulacja prawna, która dotyczy obowiązku alimentacyjnego znajduje się we francuskim kodeksie cywilnym.

Jak uzyskać alimenty w Anglii?

Polacy zamieszkujący w Wielkiej Brytanii mogą ubiegać się o alimenty, wyliczane przez tamtejszą rządową agencję - Child Support Agency.

W Niemczech odsetki przedawniają się szybciej niż należność główna

Odsetki z tytułów egzekucyjnych (np. wyrok, nakaz zapłaty, itp.) przedawniają się szybciej jak sama należność główna. Bieg przedawnienia może być zawieszony.

Ile wynoszą alimenty dla dziecka w Niemczech?

Niemieckie sądy rodzinne stosują przy ustalaniu wysokości alimentów dla dzieci tzw. Düsseldorfer Tabelle. Wysokość alimentów zależna jest od dochodów netto dłużnika alimentacyjnego i wieku dziecka. Tabela ta została wprowadzona już w 1964 roku. Celem jej jest standaryzacja ustalania wysokości alimentów.

Łatwiej uzyskasz alimenty zza granicy

Rada Ministrów przyjęła projekt upraszczający dochodzenie i egzekwowanie roszczeń alimentacyjnych z zagranicy. Ustawa ma wejść w życie w czerwcu 2011r. i wzmocnić prawa wierzycieli, przy jednoczesnym zapewnieniu ochrony dłużnikom alimentacyjnym.

Ustanowienie kuratora dla osoby nieobecnej

Dla ochrony praw osoby, która z powodu nie obecności nie może prowadzić swoich spraw, a nie ma pełnomocnika – ustanawia się kuratora.

Egzekucja roszczeń alimentacyjnych poza granicami kraju

Tylko niewielki odsetek alimentów jest egzekwowany bez żadnych kłopotów. Problem jest mniejszy jeżeli dłużnik ma majątek w kraju lub tutaj pracuje,a komornik ma z czego pobierać regularnie miesięczną ratę alimentów. Gorzej jeśli zobowiązany wyjechał poza granice kraju lub jeśli jest cudzoziemcem. 

Alimenty zza granicy

Gdy dłużnik alimentacyjny wyjechał z Polski już po wydaniu wyroku zasądzającego alimenty egzekucja odbywa się w kraju Unii, w którym przebywa.

REKLAMA