| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Egzekucja alimentów > Jak wyegzekwować zasądzone alimenty?

Jak wyegzekwować zasądzone alimenty?

Jeżeli osoba zobowiązana do płacenia alimentów tego nie czyni, z wyrokiem opatrzonym w klauzulę wykonalności można udać się do komornika, który ma obowiązek ściągnięcia należnych alimentów. Informacje o komornikach można znaleźć na stronie sądu, w którym został wydany wyrok alimentacyjny. Wierzyciel ma prawo wyboru komornika.

Wyrokowi zasądzającemu alimenty sąd nadaje klauzulę wykonalności z urzędu.

Gdy osoba zobowiązana do alimentów ma stałą pracę, komornik zwraca się bezpośrednio do zakładu pracy i potrąca zasądzone alimenty z wynagrodzenia za pracę.

Egzekucja może dotyczyć również świadczeń wypłacanych przez ZUS oraz z innych świadczeń związanych ze stosunkiem pracy.

Osoba składająca wniosek o wszczęcie egzekucji alimentów nie musi sama wskazywać sposobu egzekucji ani majątku dłużnika. Komornik jest zobowiązany z urzędu przeprowadzić dochodzenie celem ustalenia zarobków i stanu majątkowego dłużnika. Jeżeli działania komornika okażą się bezskuteczne może zwrócić się do Policji o podjęcie czynności w celu ustalenia chociażby miejsca zamieszkania lub pracy dłużnika.

Jeżeli dłużnik przebywa w zakładzie karnym, komornik zwraca się do naczelnika właściwego zakładu karnego i zobowiązuje do wypłacania zaległych alimentów z wynagrodzenia otrzymywanego przez dłużnika - więźnia za pracę.

Zobacz: Forum prawne

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego

W przypadku bezskuteczności egzekucji osoba uprawniona może złożyć do organu właściwego wierzyciela wniosek o podjęcie działań wobec dłużnika alimentacyjnego. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie organu prowadzącego postępowanie egzekucyjne o bezskuteczności egzekucji zawierające informacje o stanie egzekucji, przyczynach jej bezskuteczności oraz o działaniach podejmowanych w celu wyegzekwowania zasądzonych alimentów.

Jeżeli okaże się, że dłużnik nie płaci alimentów przez brak pracy, gmina powinna zwrócić się do właściwego urzędu pracy o przedstawienie informacji o możliwościach aktywizacji zawodowej dłużnika lub z wnioskiem do starosty o skierowanie dłużnika do prac organizowanych na zasadach robót publicznych.

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują osobie uprawnionej do ukończenia przez nią 18 roku życia albo w przypadku, gdy uczy się w szkole lub szkole wyższej do ukończenia przez nią 25 roku życia, albo w przypadku posiadania orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności bezterminowo.

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 725 zł. Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują w wysokości bieżąco ustalonych alimentów, jednakże w kwocie nie wyższej niż 500 zł.

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego nie przysługują, jeżeli osoba uprawniona:
1) została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w rodzinie zastępczej;
2) jest pełnoletnia i posiada własne dziecko;
3) zawarła związek małżeński.

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Żaneta Urawska

Radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli osoba zobowiązana do płacenia alimentów tego nie czyni, z wyrokiem opatrzonym w klauzulę wykonalności można udać się do komornika, który ma obowiązek ściągnięcia należnych alimentów.
Jeżeli osoba zobowiązana do płacenia alimentów tego nie czyni, z wyrokiem opatrzonym w klauzulę wykonalności można udać się do komornika, który ma obowiązek ściągnięcia należnych alimentów.

KPA. Komentarz do zmian99.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Marta Kwiatkowska-Cylke

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »