| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Ustalenie ojcostwa > Czy można domagać się alimentów po ustaleniu ojcostwa?

Czy można domagać się alimentów po ustaleniu ojcostwa?

Narzeczony nie chce uznać naszego dziecka. Musiałam wystąpić do sądu o ustalenie ojcostwa. Czy równocześnie mogę domagać się również alimentów na dziecko?

Tak

Aby sąd ustalił ojcostwo biologicznego ojca dziecka, należy wystąpić z pozwem o ustalenie ojcostwa i w tym samym pozwie domagać się przyznania na dziecko alimentów. W pozwie należy określić wysokość alimentów i podać, czy powinny być określone kwotowo czy w częściach ułamkowych (procentowo). Należy też wskazać, że alimenty powinny być płacone do rąk matki na przykład w terminie do każdego dziesiątego dnia miesiąca z góry oraz podać datę, od której należna jest pierwsza rata.

Zobacz: Jakie są skutki uznania ojcostwa?

W pozwie też warto domagać się, aby pozwany udzielił zabezpieczenia alimentów przez czas trwania procesu. Wysokość zabezpieczenia jest ustalana w kwotach płatnych miesięcznie również do rąk matki dziecka.

Pozew o ustalenie ojcostwa i o alimenty matka dziecka powinna wnieść do sądu rejonowego, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania albo do sądu rejonowego właściwego według miejsca zamieszkania osoby uprawnionej do alimentów.

Podstawa prawna: Art. 84 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W pozwie też warto domagać się, aby pozwany udzielił zabezpieczenia alimentów przez czas trwania procesu.
W pozwie też warto domagać się, aby pozwany udzielił zabezpieczenia alimentów przez czas trwania procesu.

JPK_VAT 2018 – Instrukcja wdrożenia49.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK