| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Podatek od darowizn > Sprzedaż nieruchomości uzyskanej w darowiźnie

Sprzedaż nieruchomości uzyskanej w darowiźnie

Utarło się (głównie z powodu starych przepisów), że od otrzymania darowizny nieruchomości do momentu jej sprzedaży musi minąć 5 lat. Nie jest to jednak zawsze konieczne.

Zupełne zwolnienie od podatku od spadków i darowizn dla osób należących do tzw. grupy 0 – nie stawia żadnych warunków co do tego, czy obdarowany sprzeda przedmiot darowizny. Oznacza to, że przysługująca ulga podatkowa nie jest warunkowa (jak to ma miejsce w przypadku ulgi opisanej w dalszej części opracowania).
Teoretycznie uzyskaną w darowiźnie nieruchomość można sprzedać nawet tego samego dnia- nie musząc martwić się podatkiem od spadków i darowizn.

(art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn).

Niniejszy artykuł dotyczy podatku od spadków i darowizn. Sprzedając nieruchomość nadal należy zwrócić uwagę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Zobacz również: Czym jest ulga mieszkaniowa w podatku od darowizn?

Inaczej sprawa się ma się ze zwolnieniem z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zwolnienie to dotyczy- albo osób nie objętych zwolnieniem zupełnym (np. teściów)- lub darowizn nieruchomości udzielonych przed 1.1. 2007r.
Warto pamiętać o tym, że dotyczy ono wyłącznie nieruchomości oraz zawiera ograniczenia co do:
- ich wielkości,
- posiadania innych nieruchomości.

Porównaj: Jak darować mieszkanie bez podatku

Jednym z warunków zwolnienia jest posiadanie i zameldowanie się w nieruchomości przez co najmniej 5 lat od daty jej otrzymania. Jeśli obdarowany (lub spadkobierca) sprzeda nieruchomość przed upływem tego czasu będzie musiał zapłacić podatek.

Jednak są od tego obowiązku wyjątki:

  • zbycie udziału we własności mieszkania / domu na rzecz innego obdarowanego lub spadkodawcy (np. w celu zniesienia współwłasności)
  • zbycia lokalu z powodu: konieczności zmiany warunków (np. sprzedaż kawalerki po ślubie i narodzinach dzieci) lub konieczności zmiany miejsca zamieszkania (np. rozpoczęcie pracy w odległym mieście)o ile cały dochód z tytułu zbycia zostanie w ciągu 2 lat przeznaczony na:
    • nabycie innego budynku, lub lokalu (lub udziału w nim)
    • budowę innego budynku, lub lokalu

Jeżeli nie wykorzystamy całej kwoty, od nadwyżki zapłacimy podatek, wraz z odsetkami za zwłokę.

Korzystając z zupełnego zwolnienia – wraz ze spełnieniem wszystkich obowiązków – nie musimy się przejmować 5 letnią karencją. W przypadku zwolnienia z art. 16 również – jeśli jednak spełnimy określone warunki.

Zobacz również serwis: Darowizny

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Rutkowski

Partner w KDCP. Doświadczony Radca prawny i Doradca podatkowy z kilkunastoletnim doświadczeniem w tematyce VAT, akcyzy, opłaty paliwowej. I miejsce w kategorii akcyza rankingu Najlepszych Doradców Podatkowych 2015 roku Dziennika Gazeta Prawna. W latach 2012–2015 lider zespołu akcyzowego w PricewaterhouseCoopers. Wcześniej Deloitte i Ernst & Young. Doradca największych polskich i zagranicznych podmiotów z branż energetycznej, paliwowej, alkoholowej, tytoniowej, chemicznej i automotive. Członek Prezydium Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan – wiceprzewodniczący Grupy Akcyzowej. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych dotyczących akcyzy, opłaty paliwowej i procedury podatkowej. Prelegent na licznych konferencjach naukowych i branżowych. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Finansów i Rachunkowości w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Ukończył również podyplomowe studia o specjalizacji podatkowej na Uniwersytecie Warszawskim.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK