| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Darowizna mieszkania > Czym jest ulga mieszkaniowa w podatku od darowizn?

Czym jest ulga mieszkaniowa w podatku od darowizn?

Osoba dziedzicząca lub obdarowana mieszkaniem lub domem może w pewnych przypadkach zwolnić się od płacenia podatku. By do tego doszło musi być spełnione kilka warunków.

Podmioty uprawnione do ulgi

Istnieje rozróżnienie na krąg osób zwolnionych od podatku przy darowiźnie oraz przy spadku. Jeśli chodzi o darowiznę, korzystają z niej tylko najbliżsi, należący do pierwszej grupy podatkowej. Krąg zwolnionych osób jest znacznie większy, jeśli chodzi o dziedziczenie. Zwolnionymi od podatku są osoby zaliczane do pierwszej i drugiej grupy podatkowej oraz osoby obce (trzecia grupa), które sprawowały co najmniej przez dwa lata opiekę nad wymagającym jej spadkodawcą.

Umowa opieki

Osoby z trzeciej grupy podatkowej, by uniknąć konieczności płacenia podatku od spadku, muszą wykazać dwuletni okres opieki nad spadkodawcą. Warunkiem ulgi jest pisemna umowa z przyszłym spadkodawcą, która musi być poświadczona notarialnie. Okres sprawowania opieki liczy się od daty poświadczenia umowy przez notariusza.

Zobacz: Prezent jako darowizna - jaki podatek?

Powierzchnia mieszkania

Ulga podatkowa ma miejsce, gdy chodzi o powierzchnię nieruchomości nieprzekraczającą 110 mkw. Oznacza to, że osoba, która została obdarowana lub odziedziczyła mieszkanie takiej powierzchni lub mniejszej nie będzie zobowiązana do zapłaty od niego podatku. Gdy powierzchnia nieruchomości jest większa, osoba zapłaci podatek od nadwyżki wartości mieszkania przekraczającego 110 mkw.

Nieposiadanie własnego lokum

Kolejnym warunkiem koniecznym do uzyskania ulgi podatkowej jest nieposiadanie własnego lokum przez spadkobiercę lub obdarowanego. Osoba taka nie może być również najemcą mieszkania lub budynku, a jeśli jest powinna rozwiązać umowę najmu. Osoba, która posiada własne mieszkanie może skorzystać ulgi, jeżeli własność mieszkania lub domu albo mieszkanie spółdzielcze lub prawo do domu przekaże na rzecz swoich zstępnych lub Skarbu Państwa lub gminy.

Obowiązek zamieszkiwania

Osoba obdarowana lub spadkobierca musi co najmniej przez pięć lat mieszkać w danym mieszkaniu lub domu, będąc zameldowanym na pobyt stały. Kolejnym warunkiem, ściśle związanym z powyższym, jest konieczność niezbywania nieruchomości również przez pięć lat. Okres ten liczy się od chwili złożenia zeznania podatkowego.

Zobacz serwis: Darowizny

Podstawa prawna:

Ustawa o podatku od spadków i darowizn z dnia 28 lipca 1983. Dz.U. z 1983r. Nr 45, poz. 207.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »