| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Adopcja > Prawne aspekty przysposobienia

Prawne aspekty przysposobienia

Przysposobienie (adopcja) jest powstałym z woli osób zainteresowanych stosunkiem prawnym, jaki istnieje pomiędzy rodzicami a dzieckiem. Jest to stosunek rodzicielski, w ramach którego między przysposabiającym (rodzicem adopcyjnym) a przysposobionym (dzieckiem adoptowanym) powstają wszelkie obowiązki i prawa właściwe dla naturalnego stosunku pomiędzy rodzicami a dziećmi.

Polski ustawodawca wprowadził również wymóg istnienia odpowiedniej różnicy wieku pomiędzy przysposabianym a przysposabiającym, przy czym przyjmuje się, że różnica ta powinna wynosić co najmniej około 18 lat.

Należy pamiętać, iż co do zasady przysposobienie nie może być orzeczone po śmierci przysposabiającego, nawet jeżeli zmarł po złożeniu wniosku o przysposobienie.

Jest to jednak możliwe w sytuacji, gdy z żądaniem adopcji wystąpili oboje małżonkowie, jeden z małżonków zmarł po wszczęciu postępowania o przysposobienie, drugi małżonek żądanie adopcji podtrzymuje oraz gdy przez dłuższy czas przed wszczęciem postępowania przysposabiany pozostawał pod pieczą małżonków lub tylko małżonka zmarłego i między stronami powstała więź jak między rodzicami a dziećmi.

Zobacz również serwis: Adopcja

Warunki odnoszące się do innych osób

W szczególności przysposobienie może być orzeczone za zgodą rodziców naturalnych dziecka, chyba że są nieznani, zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej lub porozumienie z nimi napotyka na trudne do przezwyciężenia przeszkody.

Nie jest również potrzebna zgoda ojca, jeżeli ojcostwo zostało ustalone przed sąd, a władza rodzicielska nie została mu przyznana. 

Sąd opiekuńczy może również orzec przysposobienie bez zgody rodziców, których zdolność do czynności prawnych jest ograniczona (małoletni powyżej 13 roku życia i ubezwłasnowolnieni częściowo), jeżeli odmowa zgody jest sprzeczna z dobrem dziecka.

Może to dotyczyć sytuacji, w której rodzice nie wychowują dziecka lub swoim zachowaniem stwarzają zagrożenie dla jego życia lub zdrowia, ale nie zgadzają się na jego przysposobienie lub też, gdy odmowa zgody jest podyktowana wyłącznie względami egoistycznymi np. chęcią uzyskania zapłaty za dziecko.

Należy jednak pamiętać, iż zgoda rodziców może być udzielona dopiero po upływie sześciu tygodni od urodzenia dziecka.

Rodzice mogą wyrazić zgodę na przysposobienie przez określoną osobę albo wyrazić przed sądem opiekuńczym zgodę na przysposobienie dziecka w przyszłości przez nieznaną im osobę (zgoda blankietowa, inaczej anonimowa.)

Jeżeli dziecko pozostaje pod opieką, wymagana jest zgoda jego opiekuna. W sytuacji, w której to opiekun chce adoptować dziecko, które pozostaje pod jego opieką, zgodę na adopcję wyraża mianowany przez sąd kurator.

Należy również pamiętać, iż w sytuacji, w której dziecko ma być przysposobione przez jednego z małżonków, wówczas do orzeczenia przysposobienia wymagana jest zgoda drugiego małżonka.

Zobacz również: Z ważnych powodów można żąć rozwiązania przysposobienia

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK