REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szkolenie dla rodziców adopcyjnych

Joanna Namojlik
Rodzice adopcyjni./ Fot. Fotolia
Rodzice adopcyjni./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rodzic, starający się o adopcję musi odbyć szkolenie przygotowujące go do przyjęcia dziecka. Szkolenia organizują ośrodki adopcyjne.

Kto może adoptować dziecko?

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym z 25 lutego 1964 r. adoptować dziecko może osoba mająca pełną zdolność do czynności prawnych, której  kwalifikacje osobiste uzasadniają przekonanie, że będzie należycie wywiązywała się z obowiązków przysposabiającego.

REKLAMA

Kandydat musi również posiadać opinię kwalifikacyjną oraz ukończyć szkolenie organizowane przez środek adopcyjny. Ważną przesłankę stanowi także odpowiednia różnica wieku między dzieckiem, a starającym się o adopcję.

Zobacz również: Adopcja - kiedy możliwa?

Czym zajmują się środki adopcyjne?

Zgodnie z art. 156 KRO do zadań ośrodka adopcyjnego należy między innymi kwalifikacja dzieci, które zostały zgłoszone do przysposobienia, a także gromadzenie aktualnych informacji o ich stanie zdrowia. Ośrodek odpowiedzialny jest również za dobór rodziny adopcyjnej właściwej ze względu na potrzeby dziecka, oraz przeprowadzenie wywiadu adopcyjnego.

Na czym polega wywiad adopcyjny?

REKLAMA

Wywiad adopcyjny polega na przeprowadzeniu analizy osobistej, zdrowotnej, rodzinnej, dochodowej i majątkowej kandydatów starających się o przysposobienie dziecka. Podczas wywiadu ośrodek sprawdza przede wszystkim źródła dochodu osób, które chcą adoptować dziecko.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ramach wywiadu sprawdzane są również warunki mieszkaniowe, jakimi dysponują kandydaci. Do wywiadu należy dodać także informację o aktualnym stanie zdrowia rodziców starających się o przysposobienie.

Program szkoleń – co zawiera?

Szkolenie stanowi kolejny etap - po wywiadzie adopcyjnym - procedury przysposabiającej. Organizowane jest ono przez ośrodek adopcyjny. Zakres programowy szkolenia określa rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 9 grudnia 2011r. w sprawie szkolenia dla kandydatów do przysposobienia dziecka.

Zgodnie z rozporządzeniem w ramach szkolenia przeprowadzane są warsztaty z zakresu wzmacniania prawidłowej motywacji kandydatów. Osoby starające się o adopcję powinny zapoznać się między innymi z elementami prawa rodzinnego, podstawami wiedzy o zdrowiu dziecka, jak również problemami dotyczącymi rozwoju dziecka wychowywanego poza rodziną naturalną.

Od 8 czerwca 2012 r. szkolenia dla rodziców adopcyjnych są bezpłatne.

Kto jest zwolniony od szkolenia?

Od odbycia szkolenia zwolnione są osoby spokrewnione lub spowinowacone z dzieckiem oraz sprawujące nad nimi rodzinną pieczę zastępczą.

Polecamy serwis: Adopcja

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy;

Ustawa z dnia 9 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej;

Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 9 grudnia 2011r. w sprawie szkolenia dla kandydatów do przysposobienia dziecka.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata auta za alkohol będzie fakultatywna - projekt zmian

Sąd nie zawsze orzeknie przepadek pojazdu nietrzeźwego kierowcy. Konfiskata auta za alkohol będzie fakultatywna - projekt nowelizacji Kodeksu karnego został opublikowany w RCL.

Zmiany w testamentach 2024 - będzie testament w formie nagrania wideo, nowy testament wojskowy i co jeszcze?

Zmiany w testamentach w 2024 roku przewidują nowy testament w formie nagrania wideo (testament audiowizualny) i nowy testament wojskowy. Będą większe wymagania dla sporządzenia testamentu ustnego. Likwiduje się testament podróżny i wydłuża katalog osób, które nie mogą być świadkami testamentu.

Zmiany w prawie spadkowym. Komunikat Ministerstwa Sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad zmianami w prawie spadkowym. Zmiany te obejmują m.in. przesłanki sporządzenia testamentu ustnego, uregulowanie testamentu wojskowego w Kodeksie cywilnym oraz rozszerzenie katalogu podmiotów, które nie mogą być świadkami testamentu.

Ważna wiadomość dla kredytobiorców. Chodzi o wakacje kredytowe

Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych nie zgłosiła poprawek do ustawy o wakacjach kredytowych. Teraz trafi ona pod obrady Senatu. Według Ministerstwa Finansów, z wakacji kredytowych na zasadach opisanych w ustawie będzie mogło skorzystać 562 tys. kredytobiorców, podczas gdy kredytów w Polsce jest prawie 2 mln.

REKLAMA

WOS w klasach pierwszych w roku szkolnym 2024/2025. Jest wniosek ZNP

ZNP zwrócił się do MEN o przywrócenie WOS-u w klasach pierwszych w roku szkolnym 2024/2025. W związku z zapowiedzią likwidacji przedmiotu historia i teraźniejszość ZNP zaproponował przywrócenie wiedzy o społeczeństwie w klasach pierwszych szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2024/2025. Związkowcy obawiają się, że bez tego nauczyciele mogą tracić zatrudnienie.

Dodatek 100 zł z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego także w zerówkach

Komu przysługuje dodatek 100 zł z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego? Taka kwota należy się także w zerówce. Sprawdź, ile osób może wnioskować o dodatkowe 100 zł.

Prawie 300,00 zł dodatku dyferencyjnego na jedno dziecko. Na pełnoletniego ucznia i studenta prawie 1100,00 zł. Sprawdź, dla kogo.

Aby móc skorzystać z dodatku dyferencyjnego, dziecko nie musi mieszkać na terenie Niemiec, a jego rodzice nie muszą być małżeństwem. Wystarczające jest to, że jedno z rodziców jest aktywne zawodowo na terenie Niemiec.

ZNP apeluje do MEN: przywróćmy WOS w miejsce HiT - tylko na przyszły rok szkolny

MEN zapowiedział już likwidację przedmiotu historia i teraźniejszość (HiT). Związek Nauczycielstwa Polskiego proponuje aby w to miejsce MEN przywrócił przedmiot wiedza o społeczeństwie (popularny WOS) w klasach pierwszych szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2024/2025. Związkowcy z ZNP obawiają się, że bez tej "podmiany" przedmiotów część nauczycieli może stracić zatrudnienie.

REKLAMA

"Edukacja z wojskiem" - 6 maja wystartuje pilotażowy program dla uczniów. Zajęcia z żołnierzami odbędą się w blisko 3,5 tys. szkół podstawowych i ponadpodstawowych

"Edukacja z wojskiem", czyli pilotażowy program dla uczniów, potrwa od 6 maja do 20 czerwca. Zajęcia z żołnierzami odbędą się w blisko 3,5 tys. szkół podstawowych i ponadpodstawowych. List intencyjny w tej sprawie podpisali minister edukacji Barbara Nowacka i wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz w Szkole Podstawowej nr 323 im. Polskich Olimpijczyków na warszawskim Ursynowie.

1000 zł na kolonie letnie dla dzieci i młodzieży urodzonych od 01 stycznia 2007 roku do 31 grudnia 2018 roku w 2023 r. Co w 2024 r.?

W 2023 r. dzieci i młodzież, które urodziły się między 01 stycznia 2007 roku a 31 grudnia 2018 roku mogły liczyć na dofinansowanie w wysokości 1000 zł. Taki wypoczynek finansowany był ze środków Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników. Co z 2024 r.?

REKLAMA