reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Adopcja > Szkolenie dla rodziców adopcyjnych

Szkolenie dla rodziców adopcyjnych

Rodzic, starający się o adopcję musi odbyć szkolenie przygotowujące go do przyjęcia dziecka. Szkolenia organizują ośrodki adopcyjne.

Kto może adoptować dziecko?

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym z 25 lutego 1964 r. adoptować dziecko może osoba mająca pełną zdolność do czynności prawnych, której  kwalifikacje osobiste uzasadniają przekonanie, że będzie należycie wywiązywała się z obowiązków przysposabiającego.

Kandydat musi również posiadać opinię kwalifikacyjną oraz ukończyć szkolenie organizowane przez środek adopcyjny. Ważną przesłankę stanowi także odpowiednia różnica wieku między dzieckiem, a starającym się o adopcję.

Zobacz również: Adopcja - kiedy możliwa?

Czym zajmują się środki adopcyjne?

Zgodnie z art. 156 KRO do zadań ośrodka adopcyjnego należy między innymi kwalifikacja dzieci, które zostały zgłoszone do przysposobienia, a także gromadzenie aktualnych informacji o ich stanie zdrowia. Ośrodek odpowiedzialny jest również za dobór rodziny adopcyjnej właściwej ze względu na potrzeby dziecka, oraz przeprowadzenie wywiadu adopcyjnego.

Na czym polega wywiad adopcyjny?

Wywiad adopcyjny polega na przeprowadzeniu analizy osobistej, zdrowotnej, rodzinnej, dochodowej i majątkowej kandydatów starających się o przysposobienie dziecka. Podczas wywiadu ośrodek sprawdza przede wszystkim źródła dochodu osób, które chcą adoptować dziecko.

W ramach wywiadu sprawdzane są również warunki mieszkaniowe, jakimi dysponują kandydaci. Do wywiadu należy dodać także informację o aktualnym stanie zdrowia rodziców starających się o przysposobienie.

Program szkoleń – co zawiera?

Szkolenie stanowi kolejny etap - po wywiadzie adopcyjnym - procedury przysposabiającej. Organizowane jest ono przez ośrodek adopcyjny. Zakres programowy szkolenia określa rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 9 grudnia 2011r. w sprawie szkolenia dla kandydatów do przysposobienia dziecka.

Zgodnie z rozporządzeniem w ramach szkolenia przeprowadzane są warsztaty z zakresu wzmacniania prawidłowej motywacji kandydatów. Osoby starające się o adopcję powinny zapoznać się między innymi z elementami prawa rodzinnego, podstawami wiedzy o zdrowiu dziecka, jak również problemami dotyczącymi rozwoju dziecka wychowywanego poza rodziną naturalną.

Od 8 czerwca 2012 r. szkolenia dla rodziców adopcyjnych są bezpłatne.

Kto jest zwolniony od szkolenia?

Od odbycia szkolenia zwolnione są osoby spokrewnione lub spowinowacone z dzieckiem oraz sprawujące nad nimi rodzinną pieczę zastępczą.

Polecamy serwis: Adopcja

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy;

Ustawa z dnia 9 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej;

Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 9 grudnia 2011r. w sprawie szkolenia dla kandydatów do przysposobienia dziecka.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama