| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Becikowe > Becikowe tylko z zaświadczeniem od lekarza

Becikowe tylko z zaświadczeniem od lekarza

Chcąc rozpowszechnić opiekę lekarską nad kobietami w ciąży - ustawodawca uzależnił od niej wypłatę becikowego. Przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2009 r. – jednak ich złe przygotowanie może przysporzyć kłopotów.

Do tej pory w celu uzyskania becikowego wystarczyło złożyć wniosek, wraz z odpowiednimi dokumentami. Od dnia 1 listopada 2009 roku będzie wymagane również złożenie określonego przez przepisy zaświadczenia lekarskiego - w tym dniu wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia, określające wzór zaświadczenia i formę opieki medycznej. 

Kto otrzyma becikowe

Zmianie nie uległa ani wysokość becikowego, ani kryteria ich przyznawania (np. w stosunku do wysokości osiąganych dochodów).
Nadal upoważnionymi do uzyskania „becikowego” są:
• matka lub ojciec dziecka,
• opiekun prawny
• opiekun faktycznemu dziecka – niezależnie od wysokości dochodów.

139,00 złKodeks rodzinny i opiekuńczy

Wniosek o wypłatę jednorazowej zapomogi składa się w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka, a w przypadku, gdy wniosek dotyczy dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczną albo dziecka przysposobionego (adoptowanego) – w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo przysposobienia nie później niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Wniosek złożony po terminie właściwy organ pozostawia bez rozpoznania.

To co się zmieni, to warunek posiadania udokumentowanej opieki medycznej.

Wizyta u lekarza przed 10 tygodniem ciąży

Wspomniana jednorazowa zapomoga (becikowe) przysługuje, jeżeli matka dziecka pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu.

Jedną z dopuszczalnych form kontaktu z lekarzem są: wizyty w zakładach podstawowej opieki zdrowotnej, poddawanie się ambulatoryjnym świadczeniom specjalistycznym, albo leczenie szpitalne.

Dodatek z tytułu urodzenia dziecka przysługuje, jeżeli jedno z tych świadczeń, było udzielone kobiecie co najmniej raz w każdym trymestrze ciąży.

Taka zmiana ma na celu zmotywowanie kobiet spodziewających się potomstwa do regularnych profilaktycznych badań lekarskich, a tym samym zapewnienie lepszej opieki nienarodzonym dzieciom.

Te wszystkie badania muszą być odpowiednio udokumentowane, aby później uzyskać wymagane zaświadczenie.

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Od kiedy zaświadczenie obowiązkowe

Zgodnie z ustawą o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2008 r. Nr 237, poz. 1654.) obowiązek potwierdzenia opieki medycznej będzie obowiązywał od 1 listopada 2009r. 

Wiele kobiet, których termin porodu wypadnie po tej dacie zadaje sobie pytanie, czy muszą stosować się do nowych zasad. Z przepisów wynika, że każdemu wnioskowi o becikowe musi od teraz towarzyszyć zaświadczenie lekarskie. Taki dokument lekarz wystawia jednorazowo po porodzie, a nie przy każdym badaniu.

Aktualizacja: 27.09.2011

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jakie zaświadczenie lekarskie do uzyskania becikowego?
Jakie zaświadczenie lekarskie do uzyskania becikowego?

Poradnik Gazety Prawnej249,00 zł
avatar

2010-02-26 11:32 Zgłoś

ja niestety mimo wymaganych dokumetow dostałam negatywna odpowiedz.urodziłam za granica.zaswiadczenie zostało przedstawione w jezyku polskim i na druku wziete z urzedu w polsce(wszystko wypisane jak nalezy wizyta przd 10 tygodniem i wizyty w kazdym trymestrze ciazy).jednak to nie wystarczyło.musi byc lekarz i przychodnia z polski.taka dostałam odpowiedz od pani z urzedu.wiec nic nie rozumiem.tutaj jest co innego opisane.

avatar

2009-11-26 10:21 Zgłoś

witam ja pierwszą wizytę miałam w 11 tygodniu ciąży!!od tej pory chodziłam regularnie prywatnie do lekarza czy przysługuje mi rodzinne??urodziłam 20 .09

avatar

2009-11-19 10:54 Zgłoś

na szczęscie Rzecznik Praw Dziecka wystosował do Ministra Pracy i polityki Społecznej o zmianę przepisów dot. zaświadczeń. Wysunieto propzycje, aby opoznienie w uzyskaniu koniecznych badan nie przekereslala prawa do becikowego, jesli jest niezawiniona. Trzeba miec nadzieję, że Minister uwzgledni postulaty Rzecznika.

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP25
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Joanna Komandzik-Szałagan

Prawnik

Zostań ekspertem Infor.pl »