REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Jak uzyskać becikowe od 2012 r.?/ Fot. Fotolia
Jak uzyskać becikowe od 2012 r.?/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 2012 r. becikowe otrzymamy jedynie po przedstawieniu zaświadczenia, że matka dziecka pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu. Wysokość becikowego to 1000 złotych.

W okresie od 31 marca 2010 r. do 31 grudnia 2011 do otrzymania becikowego wystarczało zaświadczenie o odbyciu przez matkę dziecka jednego badania lekarskiego w trakcie ciąży.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2012 r. powrócą przepisy, zgodnie z którymi becikowe przysługuje, jeżeli kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu.

Wymaganego zaświadczenia lekarskiego nie można zastąpić oświadczeniem.

Przywrócenie wymogu pozostawania pod opieką medyczną oznacza, że kobiety, które zaszły w ciążę w kwietniu 2011 i później powinny do 10 tygodnia ciąży zgłosić się do lekarza.

Zobacz również: Becikowe od 2013 r. - krok po kroku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czym jest becikowe?

Becikowe to popularna nazwa jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka. To także dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka. Oba świadczenia określa ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.

Kto może otrzymać pieniądze?

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka przysługuje matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka.

Zobacz również: Który rodzic otrzyma becikowe?

Warto pamiętać, iż becikowe przysługuje opiekunowi faktycznemu dziecka w wieku do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia, jeżeli nie zostało przyznane rodzicom lub opiekunowi prawnemu dziecka. Osoby będące prawnymi lub faktycznymi opiekunami dziecka nie będą musiały przedstawiać wymaganego zaświadczenia lekarskiego.

Becikowe jest niezależnie od wysokości dochodów i wynosi1000 zł. Jest wypłacane jednorazowo.

W przypadku wystąpienia o przysposobienie więcej niż jednego dziecka lub urodzenia więcej niż jednego dziecka podczas jednego porodu dodatek przysługuje na każde dziecko.

Osoby otrzymujące zasiłek rodzinny uprawnione są do uzyskania dodatku do niego z tytułu urodzenia dziecka. Przysługuje on matce lub ojcu albo opiekunowi prawnemu dziecka. Wysokość świadczenia (wypłacanego jednorazowo) to 1000 zł.

Zobacz również serwis: Zasiłki

Zaświadczenie lekarskie

Wzór zaświadczenia określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 14 września 2010 r. w sprawie formy opieki medycznej nad kobietą w ciąży, uprawniającej do dodatku z tytułu urodzenia dziecka oraz wzoru zaświadczenia potwierdzającego pozostawanie pod tą opieką (Dz. U. z 2010 r., Nr 183, poz. 1234), wchodzące w życie 1 stycznia 2012 r.

W zaświadczeniu lekarz wpisuje termin udzielonego jednego świadczenia zdrowotnego w każdym trymestrze ciąży.

ZAŚWIADCZENIE

lekarskie/wystawione przez położną1)

potwierdzające pozostawanie kobiety pod opieką medyczną nie później niż od

10. tygodnia ciąży do porodu, uprawniającą do dodatku z tytułu urodzenia dziecka2)

Pani .................................................................................................................................................................,

(imię i nazwisko)

numer PESEL lub nazwa i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość3)

.........................................................................................................................................................................,

zamieszkała: ....................................................................................................................................................

(adres zamieszkania)

pozostawała pod opieką medyczną od ................................................................. tygodnia ciąży do porodu.

Terminy udzielenia świadczeń zdrowotnych4):

1)    pierwszy trymestr ciąży - ................................................

2)    drugi trymestr ciąży - ......................................................

3)    trzeci trymestr ciąży - ......................................................

.....................................................

(pieczątka i podpis lekarza / położnej1))

_________________________

1)  Niepotrzebne skreślić.

2)  Niniejsze zaświadczenie zgodnie z art. 15b ust. 6 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach

rodzinnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992, z późn. zm.) stanowi także podstawę uzyskania jednorazowej

zapomogi z tytułu urodzenia się żywego dziecka.

3)  W przypadku kobiety nieposiadającej numeru PESEL.

4)  Należy wpisać termin udzielonego jednego świadczenia zdrowotnego w każdym trymestrze ciąży.

Zobacz również serwis: Becikowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walizki spakowane, a szef cofnął zgodę na urlop. Czy pracodawca może zmienić zdanie w sprawie urlopu? Jakie prawa ma pracownik?

Walizki spakowane, a szef cofnął zgodę na urlop. Czy tak wolno? Jakie prawa ma pracownik? Wystartowały wakacje 2024, a wraz z nimi pojawiły się problemy.

Zachowek 2024, czy można dostać bez sądu, kto z najbliższych krewnych teraz nie ma prawa do pieniędzy po zmarłym

Zmiany w prawie teraz ułatwiają pozbawienie zachowku nawet najbliższego krewnego – przez samego spadkodawcę jak i innych krewnych. Ale z drugiej strony nie trzeba iść od razu do sądu, by zachowek wyegzekwować. Warto zacząć od wezwania do zapłaty, by pozew złożyć dopiero gdy nie poskutkuje.

Będzie likwidacja ubezwłasnowolnienia. W 2025 roku nowelizacja kodeksu cywilnego. W zamian kurator i pełnomocnictwo na wypadek niepełnosprawności

W wykazie prac legislacyjnych i programowych opublikowano 24 czerwca 2024 r. założenia nowelizacji kodeksu cywilnego, której celem jest zniesienie ubezwłasnowolnienia. W zamian zostaną wprowadzone przepisy określające zasady wspieranego podejmowania decyzji oraz pełnomocnictwa rejestrowego na wypadek przyszłej niepełnosprawności. Projekt nowelizacji kodeksu cywilnego ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w II. kwartale 2025 r.

NSA: Świadczenie pielęgnacyjne a ubieranie, łazienka, mycie, pieluchomajtki, posiłki, leki, ciśnienie, lekarze, recepty, asysta i spacer

MOPS znalazły przesłankę (zdaniem opiekunów pretekst) do odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego. Urzędnicy przeprowadzają wywiad środowiskowy. Skrupulatnie opisują czynności możliwe do wykonania przez starsze osoby z niepełnosprawnościami. I wykazują w wywiadach, że wcale nie wymagają one opieki.

REKLAMA

Ustawa dla frankowiczów – jesienią 2024 r. MS pokaże projekt. Specjalna procedura w sądzie i modelowy wzorzec ugody z bankiem

W Ministerstwie Sprawiedliwości rozpoczynają się prace nad projektem ustawy, która ma usprawnić rozpatrywanie sporów frankowiczów z bankami w sądach. "Mam nadzieję, że już jesienią pokażemy ten projekt" - poinformowała 25 czerwca 2024 r. Aneta Wiewiórowska-Domagalska - pełnomocniczka Ministra Sprawiedliwości zajmująca się tą kwestią.

Ukraina na drodze do UE. Negocjacje rozpoczęte. Historyczna data 25 czerwca

Unia Europejska we wtorek 25 czerwca 2024 r. w Luksemburgu zainaugurowała negocjacje akcesyjne z Ukrainą. "To historyczny moment dla nas wszystkich i kamień milowy w naszych stosunkach" - powiedziała szefowa MSZ Belgii Hadja Lahbib, wypowiadając się w imieniu UE. Początek negocjacji w sprawie akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej to historyczny dzień; Ukraina nigdy nie zboczy z drogi integracji Europejskiej – oświadczył tego samego dnia prezydent Wołodymyr Zełenski.

Sygnaliści 2024. Odpowiedzi na najważniejsze pytania

24 czerwca 2024 r. została opublikowana ustawa o ochronie sygnalistów. Czy każdy może być sygnalistą? O jakich terminach warto pamiętać? Co z karami za brak procedur? Odpowiadamy na podstawowe pytania.

Sygnaliści – nareszcie mamy ustawę

Sygnaliści - nareszcie jest ustawa. Publikacja ustawy o ochronie sygnalistów w Dzienniku Ustaw miała miejsce 24 czerwca 2024 r. Kim może być sygnalista i co może zgłaszać? Co to są działania odwetowe i jakie mogą być ich przykłady? Co przysługuje pracownikowi sygnaliście za działania odwetowe pracodawcy?

REKLAMA

Od 1 lipca 2024 r. nie założysz zbiórki charytatywnej na Facebooku i Instagramie. Jak sobie poradzić?

Od 1 lipca 2024 r. Facebook i Instagram przestaną umożliwiać zakładanie zbiórek charytatywnych. Będą za to kierowały użytkowników do zewnętrznych serwisów ze zbiórkami. W praktyce oznacza, że organizacje powinny obecnie przenosić swoje zrzutki na serwisy crowdfundingowe takie jak Pomagam.pl. W tym wyzwaniu jest ogromna szansa dla organizacji pozarządowych na rozwój profesjonalnych działań crowdfundingowych. Sprawdź, jak przygotować się na nadchodzące zmiany.

Świadczenie wspierające – terminy wypłat, punktacja

Kiedy jest termin wypłaty świadczenia wspierającego dla niepełnosprawnych z ZUS? Ile wynosi świadczenie wspierające? Jaka jest punktacja?

REKLAMA