| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Rodzina zastępcza > Wynagrodzenie dla rodzin zastępczych 2012

Wynagrodzenie dla rodzin zastępczych 2012

Od 2012 r. zmieniają się przepisy dotyczące wynagrodzenia rodzin zastępczych. Wszystko za sprawą ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Jak jest teraz?

Obecnie rodziny zastępcze niespokrewnione zawodowe wielodzietne oraz specjalistyczne rodziny zastępcze otrzymują wynagrodzenie w wysokości do 160 % podstawy (wysokość podstawy: 1 647 złotych), jednak nie więcej niż 95 % podstawy. 

Przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia bierze się pod uwagę między innymi ukończenie przez rodzinę dodatkowych kursów i szkoleń w zakresie opieki nad dzieckiem oraz doświadczenie rodziny w pracy z dziećmi, zwłaszcza okres pełnienia funkcji rodziny zastępczej.

Rodzina zastępcza o charakterze pogotowia rodzinnego w okresie pozostawania w gotowości przyjęcia dziecka otrzymuje miesięczne wynagrodzenie w wysokości 95 % podstawy. Z dniem przyjęcia pierwszego dziecka wynagrodzenie wzrasta do  160 % podstawy.  Ponadto wynagrodzenie to ulega zwiększeniu, jeżeli w okresie dłuższym niż 10 dni w miesiącu kalendarzowym w rodzinie takiej przebywa więcej niż troje dzieci lub co najmniej jedno dziecko do 7 roku życia, dziecko niepełnosprawne lub umieszczone w rodzinie zastępczej w trybie ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich.

Rodzinom zastępczym przyznawana jest pomoc pieniężna, której wysokość ustala starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania rodziny zastępczej.

Zobacz również serwis: Powiat

Kwota pomocy uzależniona jest m. in. od wieku dziecka czy jego niepełnosprawności.

Starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania rodziny zastępczej udziela tej rodzinie pomocy pieniężnej w wysokości 40 % podstawy, pomniejszonej o kwotę odpowiadającą 50 % dochodu tego dziecka, nie mniej jednak niż 10 % podstawy.

Zobacz również: Czy rodzina zastępcza może uzyskać alimenty od biologicznych rodziców?

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej wchodząca w życie 1 stycznia 2011 r. zmienia zasady wynagradzania rodzin zastępczych./ Fot. Fotolia
Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej wchodząca w życie 1 stycznia 2011 r. zmienia zasady wynagradzania rodzin zastępczych./ Fot. Fotolia

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK