reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Rodzina zastępcza > Zmiany w wynagrodzeniach rodzin zastępczych w 2012 r.

Zmiany w wynagrodzeniach rodzin zastępczych w 2012 r.

Do końca stycznia 2012 r. rodziny zastępcze mogą złożyć wniosek o rozpatrzenie spraw o wynagrodzenie, dodatki oraz świadczenia na pokrycie kosztów utrzymania dziecka na dotychczasowych zasadach. Prawo to nie przysługuje nowo powstałym rodzinom.

Rodziny mają wybór

Zgodnie z nowelizacją z dnia 15 grudnia 2011 r. ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej rodziny zastępcze mogą wybrać sposób wynagrodzenia: na nowych lub na starych zasadach. W pierwszym przypadku otrzymają wynagrodzenie według przepisów ustawy o pomocy społecznej. W drugim zaś – na podstawie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Konieczny wniosek

Rodziny, które chcą, aby sprawy o wynagrodzenie, dodatki oraz świadczenie na pokrycie kosztów utrzymania dziecka lub osoby przebywającej w rodzinie zastępczej lub placówce opiekuńczo-wychowawczej rozpatrzone zostały na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznej, powinny w powiatowym centrum pomocy rodzinie złożyć w niosek w terminie do 31 stycznia 2012 r.

Niezłożenie w w/w terminie wniosku będzie skutkowało rozpatrzeniem spraw o wynagrodzenie na podstawie owych przepisów (ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej).

Zobacz również: Wynagrodzenie dla rodzin zastępczych 2012

Nowe przepisy nakładają na starostów powiatów obowiązek poinformowania rodzin zastępczych oraz osób prowadzących placówki opiekuńczo-wychowawcze o możliwości złożenia przedmiotowego wniosku w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie nowych przepisów (tj. od dnia 1 stycznia 2012 r.).

Wyboru pomiędzy otrzymaniem wynagrodzenia na nowych lub na starych zasadach mogą dokonać wyłącznie te rodziny zastępcze, które funkcjonowały przed wejściem w życie nowej ustawy (tj. przed dniem 1 stycznia 2012 r.).

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 15 grudnia 2011 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rodzina zastępcza./ Fot. Fotolia
Rodzina zastępcza./ Fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama