| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Rodzina zastępcza > Zmiany w wynagrodzeniach rodzin zastępczych w 2012 r.

Zmiany w wynagrodzeniach rodzin zastępczych w 2012 r.

Do końca stycznia 2012 r. rodziny zastępcze mogą złożyć wniosek o rozpatrzenie spraw o wynagrodzenie, dodatki oraz świadczenia na pokrycie kosztów utrzymania dziecka na dotychczasowych zasadach. Prawo to nie przysługuje nowo powstałym rodzinom.

Rodziny mają wybór

Zgodnie z nowelizacją z dnia 15 grudnia 2011 r. ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej rodziny zastępcze mogą wybrać sposób wynagrodzenia: na nowych lub na starych zasadach. W pierwszym przypadku otrzymają wynagrodzenie według przepisów ustawy o pomocy społecznej. W drugim zaś – na podstawie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Konieczny wniosek

Rodziny, które chcą, aby sprawy o wynagrodzenie, dodatki oraz świadczenie na pokrycie kosztów utrzymania dziecka lub osoby przebywającej w rodzinie zastępczej lub placówce opiekuńczo-wychowawczej rozpatrzone zostały na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznej, powinny w powiatowym centrum pomocy rodzinie złożyć w niosek w terminie do 31 stycznia 2012 r.

Niezłożenie w w/w terminie wniosku będzie skutkowało rozpatrzeniem spraw o wynagrodzenie na podstawie owych przepisów (ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej).

Zobacz również: Wynagrodzenie dla rodzin zastępczych 2012

Nowe przepisy nakładają na starostów powiatów obowiązek poinformowania rodzin zastępczych oraz osób prowadzących placówki opiekuńczo-wychowawcze o możliwości złożenia przedmiotowego wniosku w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie nowych przepisów (tj. od dnia 1 stycznia 2012 r.).

Wyboru pomiędzy otrzymaniem wynagrodzenia na nowych lub na starych zasadach mogą dokonać wyłącznie te rodziny zastępcze, które funkcjonowały przed wejściem w życie nowej ustawy (tj. przed dniem 1 stycznia 2012 r.).

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 15 grudnia 2011 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »