| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Wcześniejsze emerytury > Wcześniejsza emerytura za pracę w szczególnie szkodliwych warunkach

Wcześniejsza emerytura za pracę w szczególnie szkodliwych warunkach

Uprawnienie do przejścia na wcześniejszą emeryturę z tytułu wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze zależne jest od wieku oraz rodzaju wykonywanej pracy przyszłego emeryta.

Przy ustalaniu prawa do emerytury wcześniejszej nie jest wymagane, aby praca w szczególnych warunkach, lub w szczególnym charakterze była wykonywana nieprzerwanie. Okresy tej pracy podlegają zliczeniu na przestrzeni całego życia zawodowego.

Ustalając okres zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, nie uwzględnia się okresów niewykonywania pracy, za które pracownik otrzymał po 14 listopada 1991 r. wynagrodzenie lub świadczenie na wypadek choroby lub macierzyństwa, a więc okresów:

- niezdolności do pracy,

- usprawiedliwionej nieobecności w pracy, za które w okresie od 15 listopada 1991 r. do 24 lipca 1992 r. wypłacono nauczycielowi wynagrodzenie za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy z powodu choroby, a w odniesieniu do wynagrodzenia w czasie urlopu macierzyńskiego za okres od 15 listopada 1991 r. do 31 lipca 1992 r.,

- urlopu dla poratowania zdrowia,

- urlopu szkoleniowego,

- przebywania nauczycieli na urlopie na dalsze kształcenie się,

- pozostawania nauczycieli w stanie nieczynnym,

- za które pracownik otrzymał po 14 listopada 1991 r. zasiłki: chorobowy, macierzyński, opiekuńczy oraz świadczenie rehabilitacyjne

Nie przyjmuje się także do okresów pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze okresów urlopu wychowawczego, urlopu bezpłatnego czy też okresów służy wojskowej, niezależnie od tego, w jakim okresie zostały przebyte.

Warto wiedzieć, że okres urlopu wypoczynkowego przy ustalaniu prawa do emerytury traktuje się na równi z okresami wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Zadaj pytanie na FORUM

Prawa wykonujących prace z wykazu A i B

Ubezpieczeni urodzeni przed 1 stycznia 1949 r. będący pracownikami zatrudnionymi w szczególnych warunkach na stanowisku wymienionym w wykazie A mogą przejść na emeryturę, jeżeli spełniają łącznie następujące warunki:

1. kobieta osiągnęła wiek emerytalny wynoszący 55 lat, posiada łącznie okresy składkowe i nieskładkowe w wymiarze 20 lat, w tym co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach.

2. mężczyzna osiągnął wiek emerytalny wynoszący 60 lat, posiada łącznie okresy składkowe i nieskładkowe w wymiarze 25 lat, w tym co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach.

Od pracowników wykonujących prace wymienione w wykazie A nie wymaga się, by niższy wiek emerytalny został osiągnięty w czasie zatrudnienia lub w ciągu pięciu lat od jego ustania albo w czasie wykonywania pracy w szczególnych warunkach. Istotne jest to, by praca wymieniona w konkretnym dziale wykazu A była wykonywana na podstawie stosunku pracy. Nie musi być ostatnim tytułem ubezpieczenia.

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Hay Group Polska

firma doradcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »