| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Wcześniejsze emerytury > Emerytura za pracę w szczególnych warunkach w pytaniach i odpowiedziach

Emerytura za pracę w szczególnych warunkach w pytaniach i odpowiedziach

Nie ma stuprocentowej pewności wprowadzenia emerytur pomostowych od 2009 roku. Możliwe, że przepisy dotyczące przechodzenia na wcześniejsza emeryturę za pracę w szczególnych warunkach i w szczególnym charakterze, będą nadal obowiązywać. Warto więc poznać podstawy przechodzenia na wcześniejszą emeryturę.

Dodaję, że według stanu prawnego jaki obowiązywał przed wejściem w życie przepisów powołanego rozporządzenia tj. przed dniem 1.01.1983 r. – fakt wykonywania przez pracownika pracy zaliczonej wówczas do pierwszej kategorii zatrudnienia powinien być stwierdzony również w zaświadczeniu zakładu pracy.

Istotne jest również to, że powstałe w latach osiemdziesiątych zarządzenia resortowe zawierające wykaz stanowisk prac w szczególnych warunkach, nie zmieniły ustalonych poprzednio wykazów prac zaliczonych do pierwszej kategorii zatrudnienia. Zmiany dotyczyły wyłącznie uzupełnień wykazu tych prac.

Ponadto na okoliczność potwierdzenia okresów pracy w szczególnych warunkach organ rentowy może również przyjąć poświadczone kserokopie dokumentów, wydane przez archiwa, przechowujące dokumentację osobową pracowników. Z dokumentów tych musi jednak wynikać stanowisko pracy, przynależność resortowa zakładu oraz fakt, że praca wykonywana była stale i w pełnym wymiarze czasu pracy.

Przy ocenie prawa do emerytury organ rentowy opiera się na dołączonej do wniosku dokumentacji. Jeżeli z dokumentacji tej bezspornie wynika, że pracownik wykonywał przez wymagany okres prace w szczególnych warunkach, organ rentowy nie ma podstaw do nie uznania takich okresów.

Podstawa prawna: par. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7.02.1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Zobacz: Czy inspektorom pracy przysługują wcześniejsze emerytury

Wcześniejsza emerytura

W tym roku skończyłem 55 lat, mam przepracowane 36 lat w hutnictwie z wykazu A i do tej pory mogłem przejść na wcześniejszą emeryturę w wieku 60 lat ( 5-letni okres skrócony). Moje pytanie brzmi, czy w tym związku z przejściowymi przepisami, w tym roku mogę przejść na emeryturę w wieku 55 lat zamiast 60?

Z przekazanych informacji wynika, że Pan będzie mógł ubiegać się o przyznanie wcześniejszej emerytury na podstawie przepisów art. 184 ustawy emerytalnej który stanowi , że osobom urodzonym po dniu 31.12.1948r, które w dniu wejścia w życie ustawy emerytalnej tj. w dniu 1.01.1999r. posiadają wymagany na prawo do emerytury staż pracy wynoszący dla mężczyzn 25 lat, w tym co najmniej 15-letni okres pracy w szczególnych warunkach wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy – przysługuje prawo do emerytury po osiągnięciu obniżonego wieku emerytalnego.

Pan te warunki spełnia. Obniżony wiek emerytalny dla mężczyzny, który wykonywał tak jak pan pracę w szczególnych warunkach z wykazu A (stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7.02.1983r.) - wynosi 60 lat. Zatem w żadnym przypadku nie może pan przejść na emeryturę w wieku 55 lat.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

ekspert z zakresu emerytur i rent

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Postępowanie w sprawach świadczeń wszczyna się na podstawie wniosku osoby zainteresowanej.
Postępowanie w sprawach świadczeń wszczyna się na podstawie wniosku osoby zainteresowanej.

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Lege Artis

Ekspert wieszjak.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »