| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Jak wykupić mieszkanie należące do gminy

Jak wykupić mieszkanie należące do gminy

Jeżeli podpisałeś z gminą umowę najmu mieszkania komunalnego na czas nieokreślony możesz wykupić lokal należący do gminy na określonych przez ustawodawcę warunkach. Gmina sprzedając mieszkania może stosować wysokie bonifikaty oraz rozkładać cenę lokalu na raty.

Co do zasady, jeżeli osoba, która wykupi mieszkanie komunalne i sprzeda je w ciągu pięciu lat od daty jego nabycia jest obowiązana do zwrotu kwoty równej zwaloryzowanej bonifikacie.

Procedura

Procedura wykupu mieszkania komunalnego rozpoczyna się od podjęcia przez gminę decyzji o przeznaczenia tego mieszkania do sprzedaży. Po podjęciu decyzji o przeznaczeniu lokalu do sprzedaży rzeczoznawca majątkowy określa wartość rynkową lokalu.

Gmina ma obowiązek sporządzić i podać do publicznej wiadomości wykaz nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży.

Wykaz wywiesza się na okres 21 dni w siedzibie właściwego urzędu, a informację o jego wywieszeniu podaje się do publicznej wiadomości przez ogłoszenie w prasie lokalnej oraz w inny sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości, także na stronach internetowych urzędu.

Gmina jest obowiązana również zawiadomić na piśmie osoby posiadające prawo pierwszeństwa o przeznaczeniu nieruchomości do sprzedaży oraz o przysługującym im pierwszeństwie w nabyciu nieruchomości, pod warunkiem złożenia wniosków w terminie określonym w zawiadomieniu.

Osoby zawiadomione korzystają z prawa pierwszeństwa, gdy złożą oświadczenie, że wyrażają zgodę na cenę ustaloną przez rzeczoznawcę majątkowego, w zakreślonym w zawiadomieniu terminie, nie krótszym niż 21 dni.

Najemcy, którym przysługuje prawo pierwszeństwa mogą również złożyć wniosek o wykup lokalu przed otrzymaniem zaświadczenia o przeznaczeniu nieruchomości do sprzedaży. W przypadku, gdy gmina pozytywnie rozpatrzy wniosek, zostaną wszczęte procedury związane ze sprzedażą lokalu komunalnego. 

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK