REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Milcząca zgoda inwestora na umowę o podwykonawstwo umowy o roboty budowlane

Łukasz Żabik
Milcząca zgoda inwestora na umowę o podwykonawstwo umowy o roboty budowlane. / Fot. Fotolia
Milcząca zgoda inwestora na umowę o podwykonawstwo umowy o roboty budowlane. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na podstawie przepisów kodeksu cywilnego dotyczących odpowiedzialności solidarnej inwestora i wykonawcy, po wykonaniu robót budowlanych podwykonawca może żądać zapłaty wynagrodzenia nie tylko od wykonawcy, lecz również od inwestora.

Zgodnie z treścią art. 6471 § 1 kodeksu cywilnego do zawarcia umowy o roboty budowlane z podwykonawcą konieczna jest zgoda inwestora na danego podwykonawcę. Zgoda inwestora stanowi podstawę dla podwykonawcy do późniejszego dochodzenia roszczeń względem wykonawcy i inwestora.

REKLAMA

Milcząca zgoda inwestora

Co ważne, zgoda inwestora może zostać wyrażona w każdy sposób w tym także formie milczącej. Milcząca zgoda inwestora powstaje wskutek niezgłoszenia zastrzeżeń do dokumentacji przedstawionej inwestorowi przez podwykonawcę. Na podstawie art. 647 § 2 k.c. zdanie drugie, jeżeli inwestor, w terminie 14 dni od przedstawienia mu przez wykonawcę umowy z podwykonawcą lub jej projektu, wraz z częścią dokumentacji dotyczącą wykonania robót określonych w umowie lub projekcie, nie zgłosi na piśmie sprzeciwu lub zastrzeżeń, uważa się, że wyraził zgodę na zawarcie umowy. Co więcej, aby podwykonawca mógł zawrzeć umowę z dalszym podwykonawcą również wymagana jest zgoda inwestora. Warto podkreślić, iż umowy wykonawcy z podwykonawcą, jak i podwykonawcy z dalszym wykonawcą, powinny być zawarte w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Mówiąc wprost, umowa zawarta w innej formie niż pisemna będzie nieważna, tym samym nie wywołuje żadnych skutków prawnych.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Forma wyrażenia zgody

REKLAMA

Szereg uwag dotyczących wyrażenia zgody inwestora na podwykonawcę w umowie o roboty budowlane, wyraził Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 29 kwietnia 2008 r. (III CZP/06). Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego inwestor nie musi udzielać zgody na podwykonawcę w umowie o roboty budowlane w formie pisemnej. Ponadto Sąd Najwyższy podkreślił, iż niezgłoszenie przez inwestora w terminie 14 dni sprzeciwu lub zastrzeżeń w stosunku do przedstawionej umowy lub projektu umowy z podwykonawcą należy traktować, jako udzielenie zgody inwestora na działania podwykonawcy.

Zgoda inwestora może zostać wyrażona przez każde zachowanie, wyrażające ją w sposób dostateczny (art. 60 kodeksu cywilnego). Nie mniej jednak, aby milczące wyrażenie zgody przez inwestora było ważne muszą zostać spełnione przesłanki z art. 647 § 2 k.c. czyli przedstawienie inwestorowi przez wykonawcę zawartej umowy z podwykonawcą lub jej projektu wraz z określoną dokumentacją. Dodatkowo, treść przedstawionej inwestorowi umowy lub jej projektu powinna zawierać wszystkie istotne postanowienia, ponieważ treść dostarczonej umowy (lub jej projektu) wyznacza granice solidarnej odpowiedzialności. Oznacza to, iż inwestor jest odpowiedzialny solidarnie z wykonawcą za zakres przedstawiony w umowie lub jej projekcie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednakże, należy podkreślić, iż zgodnie z art. 63 kodeksu cywilnego - „ Jeżeli do ważności czynności prawnej wymagana jest forma szczególna, oświadczenie obejmujące zgodę osoby trzeciej powinno być złożone w tej samej formie”.  Jednakże, umowa między wykonawcą a podwykonawcą, pomimo, iż musi być zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności, zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego reguła zawarta w treści art. 63 k.c. nie znajduje zastosowania do formy udzielenia zgody przez inwestora.  Zgodnie ze zdaniem sądu zgoda może być wyrażona przez każde zachowanie.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Podsumowując, jeżeli inwestorowi nie została przedstawiona umowa z podwykonawcą lub jej projekt wraz z odpowiednią dokumentacją,  milczenie inwestora nie może zostać uznane za udzielenie zgody na wykonanie robót przez podwykonawcę. Aby milcząca zgoda inwestora była ważna muszą zostać spełnione przesłanki z art. art. 647 § 2 kodeksu cywilnego. Powyższe regulacje prawne, znajdują także zastosowanie do umów zawartych między podwykonawcą a dalszym podwykonawcą.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe prawo UE ma zapewniać m.in. przejrzystość finansowania mediów

Europejskie Prawo o Wolności Mediów (ang. European Media Freedom Act, EMFA) weszło w życie. Wcześniej Unia Europejska nie miała wspólnych przepisów chroniących media.

1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła nowelizację ustawy

1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła nowelizację ustawy. Sprawdź szczegóły!

Lekcje religii w szkołach i przedszkolach na nowych zasadach. Co zmieni się w roku szkolnym 2024/25?

Co zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach?  Jakie zmiany się szykują dla uczniów? 

Sejm na żywo 7 maja 2024 r. Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych. Adam Bielan [Transmisja ONLINE]

Transmisja online: Komisja Śledcza do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego (SKGK).

REKLAMA

CKE: arkusze egzaminacyjne z matury z języka polskiego. I odpowiedzi ekspertów Infor.pl [matura 2024 r. 7 V 2024 r.[

Matura z języka polskiego zakończyła się. Infor.pl opublikuje o 14.00 arkusze egzaminacyjne (źródło CKE), a kilkanaście minut później odpowiedzi przygotowane przez naszych ekspertów. 

Unieważniono maturę. Kara za upublicznienie zdjęcia arkuszy [matura 2024 r. język polski, 7 V 2024 r.]

Informację przekazał dyrektor CKE dr. Marcin Smolik.

Bunt i relacje z drugą osobą. Tematy z matury z języka polskiego [Formuła 2023, 7 V 2024 r.]

Maturzyści po wyjściu z egzaminów poinformowali o tematach rozprawek:

Matura 2024. Co symbolizuje złoty róg w "Weselu" Wyspiańskiego?

Pierwsi maturzyści opuszczają już sale po egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym. Pojawiają się już informacje dotyczące tematów wypracowań, tytuły lektur i zagadnienia, które były na egzaminie. Prześledźmy jedno z nich. Symbolika złotego rogu w weselu Wyspiańskiego. 

REKLAMA

Ubezpieczenie rodziny. Jakie polisy warto mieć i dlaczego?

Zdrowie, bezpieczeństwo finansowe i ochrona przed skutkami niespodziewanych zdarzeń są fundamentalne dla stabilności każdej rodziny. Istnieje jednak wiele trudnych do przewidzenia czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na życie i sytuację finansową. Niezwykle ważnym narzędziem zapewniającym spokój i ochronę naszych bliskich są ubezpieczenia.

24 dni w sanatorium na koszt ZUS-u. Dla osób po zawale, z nadciśnieniem, z chorobą wieńcową, czy wadami zastawek

Nie każdy wie, że rehabilitację schorzeń układu krążenia można przeprowadzić na koszt ZUS-u w sanatorium. Kamień Pomorski, Wieniec-Zdrój  i Stegna – do takich miejscowości na rehabilitację układu krążenia w systemie stacjonarnym kieruje ZUS. W 2023 roku z takiej rehabilitacji skorzystało ponad 2,4 tys. osób, w tym 81 proc. stanowili mężczyźni.   

REKLAMA