REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy generalny wykonawca odpowiada za przestępstwo podwykonawcy?

Czy generalny wykonawca odpowiada za przestępstwo podwykonawcy? /fot. Fotolia
Czy generalny wykonawca odpowiada za przestępstwo podwykonawcy? /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zaangażowanie podwykonawców wiąże się dla generalnego wykonawcy z pewnym ryzykiem, ale często jest nieodzowne dla realizacji kontraktu budowlanego. Warto zatem zdawać sobie sprawę, w jakim zakresie generalny wykonawca odpowiada przed inwestorem za działania i zaniechania podwykonawców. Nie jest to, na szczęście, odpowiedzialność absolutna.

Zgodnie z art. 474 Kodeksu cywilnego generalny wykonawca ponosi wobec inwestora odpowiedzialność jak za własne działanie lub zaniechanie za działania i zaniechania osób, z pomocą których wykonuje swoje zobowiązania lub którym ich wykonanie powierza (podwykonawców).

REKLAMA

REKLAMA

Wybór podwykonawcy jest często poprzedzany dokładnym prześwietleniem historii danej firmy i opinii o niej na rynku. Jednakże, nawet wybór najbardziej zaufanej firmy, z którą generalny wykonawca pracuje od lat, nie zwalnia go od odpowiedzialności za efekt tej współpracy. Nie jest bowiem uzależniona od zachowania staranności przy wyborze podwykonawcy lub nadzorze nad jego działaniami.

Dzieje się tak dlatego, że – o ile strony nie zastrzegą inaczej w umowie – inwestor nie ma co do zasady wpływu na to, jakich podwykonawców zatrudni generalny wykonawca. Partnerem umownym jest dla niego wyłącznie generalny wykonawca, który ponosi pełną odpowiedzialność za realizację inwestycji, niezależnie od tego, jakie inne podmioty zostaną zaangażowane w wykonywanie robót.

Istnieją jednak granice odpowiedzialności generalnego wykonawcy za działania i zaniechania podwykonawców. Są to granice odpowiedzialności kontraktowej.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Generalny wykonawca odpowiada tylko w takim zakresie, w jakim jest on zobowiązany na podstawie umowy z inwestorem. Wszelkie wyłączenia odpowiedzialności generalnego wykonawcy obejmują również odpowiedzialność za podwykonawców. Przykładowo, opóźnienie się przez podwykonawcę z realizacją robót z przyczyn, które zgodnie z umową obciążają inwestora, nie może rodzić odpowiedzialności odszkodowawczej po stronie generalnego wykonawcy.

Przy badaniu odpowiedzialności kontraktowej zawinienie podwykonawcy ocenia się według miary obowiązującej dla generalnego wykonawcy. Jeśli generalny wykonawca jest profesjonalistą, nie może uwolnić się od odpowiedzialności wobec inwestora z powołaniem się na to, że podwykonawca nie miał wystarczającego doświadczenia w wykonywaniu powierzonych mu robót. W umowie z podwykonawcą warto zatem zadbać o to, aby zobowiązać go do pokrycia wszelkich kosztów poniesionych w związku z roszczeniami inwestora wynikającymi z niewłaściwego wykonania umowy podwykonawczej.

Inwestor nie może, co do zasady, dochodzić roszczeń bezpośrednio od podwykonawcy. Wyjątkowo zasada ta nie obowiązuje w przypadku, gdy podwykonawca dopuszcza się np. przestępstwa lub innych działań sprzecznych z prawem na szkodę inwestora. Przykładowo, inwestor będzie mógł dochodzić roszczeń bezpośrednio od podwykonawcy, jeśli ten dopuści się kradzieży na szkodę inwestora. W takich sytuacjach podwykonawca ponosi wobec inwestora odpowiedzialność deliktową.

Zobacz serwis: Umowy

Czy generalny wykonawca może ponieść negatywne skutki deliktu podwykonawcy? To zależy od treści umowy z inwestorem. Dlatego szczególnie uważnie należy przeanalizować umowę o generalne wykonawstwo inwestycji pod względem dodatkowych obowiązków wykonawcy. W prawie cywilnym obowiązuje bowiem zasada, że można umownie rozszerzyć odpowiedzialność wykonawcy za zdarzenia, za które zwykle jej nie ponosi. Inwestorzy często starają się przerzucić na generalnego wykonawcę ryzyka, za które nie odpowiada on na zasadach ogólnych, w tym za szkody spowodowane przez zachowanie osób trzecich (np. poprzez wprowadzenie obowiązku stosowania skutecznej ochrony i kontroli terenu budowy). Warto w takim przypadku zwrócić uwagę na zakres ochrony ubezpieczeniowej posiadanej przez generalnego wykonawcę i dostosować warunki ubezpieczenia do wymagań określonych w kontrakcie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
735 tys. bezpłatnych laptopów lub tabletów dla uczniów w roku 2025. Na jakich zasadach zostaną rozdysponowane?

Nowe laptopy lub tablety dla uczniów, to jeden z punktów „Polityki Cyfrowej Transformacji Edukacji” – strategicznego dokumentu, który wyznacza ramy polityki państwa i działań dla dalszego rozwoju edukacji cyfrowej w Polsce. Kiedy i na jakich zasadach laptopy mają trafić do uczniów?  

Cyfrowa rewolucja w edukacji: To już koniec papierowych podręczników i zbyt ciężkich tornistrów. Wszystkie podręczniki szkolne w wersji cyfrowej

Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw, która ma uzależnić dopuszczenie podręcznika do użytku szkolnego, od tego czy będzie on posiadał swój odpowiednik cyfrowy i to niezależnie od daty, w której to dopuszczenie do użytku nastąpiło. Cyfryzacja ma zatem objąć wszystkie podręczniki szkolne, tym samym – istotnie odciążając tornistry uczniów. Pozostaje jednak pytanie – czy podręczniki te będą dostosowane również do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami? 

Sąd Apelacyjny: Rolnik musi zapłacić ok. 120 tys. zł sąsiadom za smród z chlewni. Minister rolnictwa: to podważa sens rolnictwa, konieczne nowe przepisy

Rolnik, hodowca trzody chlewnej z Grodziska k. Łodzi ma zapłacić ok. 120 tys. zł sąsiadom, którzy przed sądem poskarżyli się na przykre zapachy docierające do ich posesji z jego chlewni. Taki wyrok wydał we wrześniu br. Sąd Apelacyjny w Łodzi, o czym pierwszy poinformował portal farmer.pl. Wieś jest miejscem produkcji rolnej i rolnik, który hoduje zwierzęta, nie może płacić odszkodowania za nieprzyjemne zapachy - ocenił minister rolnictwa Czesław Siekierski komentując ten wyrok. Zapowiedział przygotowanie przepisów prawnych "na szczeblu krajowym", które zapobiegną takim sytuacjom w przyszłości.

Sejm: Bez wniosku osoby niepełnosprawnej. Od 30 września tylko z zaświadczeniem. Zasiłek pielęgnacyjny (215,84 zł) [Przedłużanie orzeczeń o niepełnosprawności]

Posłowie koalicji rządowej złożyli projekt nowelizacji przepisów o przedłużaniu ważności orzeczeń o niepełnosprawności. Głównym celem nowelizacji jest umożliwienie osobom niepełnosprawnym w wieku do 16-lat przedłużenie ważności orzeczeń. Ale równie ważna jest nowa zasada, że osoba niepełnosprawna starając się o przedłużenie prawa do np. zasiłku pielęgnacyjnego nie musi składać żadnego wniosku. Sprawa jest wszczynana z urzędu na podstawie zaświadczenia przedstawionego przez osobę niepełnosprawną.

REKLAMA

Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy 2024 - różnice: wysokość, terminy, składki, podatek, podstawa wymiaru

Wynagrodzenie chorobowe jak i zasiłek chorobowy to świadczenia pieniężne, które przysługują ubezpieczonemu za czas niezdolności do pracy spowodowanych:
- chorobą, 
- odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, 
- wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, 
- chorobą przypadającą w czasie ciąży,
- poddaniem się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek, narządów oraz poddaniem się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Świadczenia te różnią się przede wszystkim okresem niezdolności do pracy ale również stroną je finansującą oraz oskładkowaniem i opodatkowaniem danego świadczenia.

Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny, ale szykuje też ulgi dla powodzian w spłatach innych zobowiązań

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

REKLAMA

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

REKLAMA