| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Powódź 2010 > Aktualna sytuacja powodziowa - 8 czerwiec

Aktualna sytuacja powodziowa - 8 czerwiec

W nocy Wisła przerwała wały w okolicach Janowca koło Kazimierza Dolnego (lubelskie) i Ostrowa w gminie Tarłów (świętokrzyskie). Powiększyło się rozlewisko w gminie Wilków, po wczorajszym przerwaniu wału. Do do środy włącznie został zamknięty Wał Miedzeszyński w Warszawie.

7 czerwca br. wojewoda podkarpacki wydał rozporządzenie zakazujące wstępu na wały przeciwpowodziowe, tereny bezpośrednio przyległe do wałów oraz drogi dojazdowe do wałów na terenie powiatów: mieleckiego, tarnobrzeskiego, stalowowolskiego, jasielskiego i dębickiego.

Nadal trwają intensywne prace przy umacnianiu wałów przeciwpowodziowych w miejscowości Wrzawy w gminie Gorzyce przy ujściu Sanu do Wisły, gdzie nałożyły się dwie fale z Wisły i Sanu, grożąc rozmyciem wałów w miejscowości Wrzawy w województwie tarnobrzeskim.

Zalane jest osiedle Wielowieś w powiecie tarnobrzeskim. Częściowo podtopione są także osiedla Zakrzów i Sobów.

Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje na terenie 4 powiatów: tarnobrzeskiego, stalowowolskiego, niżańskiego, mieleckiego i miasta Tarnobrzega.

7 czerwca br. o godz. 12.00 został odwołany alarm powodziowy dla powiatów: leżajskiego, jarosławskiego i dębickiego.

Zobacz też: Pomoc finansowa dla powodzian

Sytuacja powodziowa stabilizuje się. Do 6 czerwca br. woda w rzece Odrze regularnie opadała. Zabezpieczone wały przeciwpowodziowe wytrzymywały jej napór.

W nocy w Nowej Soli odnotowano wzrost poziomu wody o 3 centymetry. Ma to związek ze zbliżającą się drugą falą kulminacyjną. Fala kulminacyjna Warty przeszła przez Skwierzynę i Gorzów, w ciągu doby woda w tych miastach opadła o 3 centymetry. Dzisiaj fala dotrze do Kostrzyna. Umocnienie wałów i usunięcie ich uszkodzeń spowodowało, że rzeka Warta nie wyrządziła większych szkód.

Zobacz też: Infolinia dla powodzian

Na odcinku 1450 metrów w miejscowości Parchatka woda zrównała się z koroną wału. 200 ratowników uszczelnia pojawiające się przesiąknięcia.

Trudna sytuacja występuje w Janowcu koło śluzy na rzece Plewce, gdzie uszczelniany jest wał przeciwpowodziowy. Powiększa się rozlewisko w gminie Wilków. 7 czerwca br. wójt gminy Wilków zarządził ewakuację kolejnych miejscowości tj. Wólka Polanowska, Polanówka i Małe Dobre. Trwa także walka o utrzymanie wałów w Kępie Gosteckiej i Soleckiej.

W związku z podchodzeniem wody pod tereny gminy Łaziska 6 czerwca br. ewakuowano ludność z miejscowości: Las Dębowy, Grahowiec, Zakrzów, Braciejowice, Wrzelów, Trzciniec, Niedźwiada Mała, Niedźwiada Duża, Nieciecz, Koło i Głodno. Ratownicy bronią mostu w Szczekarkowie.

Na terenie gminy Annopol podtopionych zostało 130 gospodarstw. Obrona wałów trwa w miejscowości Zabełcze i Dolinie Janiszowskiej. Po przerwaniu wału w miejscowości Kopiec ratownicy bronią przed zalaniem gospodarstwa w miejscowości Świeciechów. Z 11 zagrożonych zalaniem gospodarstw ewakuowano już wszystkie osoby.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »