Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczony ma obowiązek ratować przedmiot ubezpieczenia

REKLAMA

REKLAMA

Ubezpieczenie mienia od skutków klęsk żywiołowych nie zwalnia ubezpieczonego z obowiązku ratowania dobytku. W obliczu katastrofy musi on podjąć działania mające na celu zapobieżenie stratom.

Zgodnie z art. 826 Kodeksu cywilnego w razie zajścia wypadku ubezpieczający swoje mienie jest obowiązany użyć dostępnych środków w celu ratowania przedmiotu ubezpieczenia oraz zapobieżenia szkodzie lub zmniejszenia jej rozmiarów.

REKLAMA

Co oczywiste działania ubezpieczonego powinny być przede wszystkim nakierowane na ratowanie życia i zdrowia swojego oraz rodziny. Ubezpieczyciel nie może przy tym wymagać, by ratowanie dobytku odbywało się w warunkach zagrożenia życia.

Ratowanie ubezpieczonego majątku

Niemniej jednak wypłata ubezpieczenia jest uzależniona również od zachowania ubezpieczonego w danych okolicznościach. W przypadku powodzi oznacza to, że osoba, która wykupiła ubezpieczenie powinna podjąć działania, zmierzające do zapobieżenia lub ograniczenia skutków wystąpienia klęski żywiołowej. Samo zachowanie ubezpieczonego w obliczu zajścia szkody jest przedmiotem analizy ubezpieczyciela w trakcie likwidacji szkody.

Zobacz również serwis: Ubezpieczenia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykładowo ubezpieczyciel może dociekać, czy ubezpieczony zabezpieczył własny majątek w taki sposób, by uchronić go przed szkodą lub zmniejszyć jej rozmiary.

Niedbalstwo ubezpieczonego

REKLAMA

Ocena zachowania ubezpieczonego ma przy tym istotne znaczenia. W przypadku, gdy ubezpieczony umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa nie zastosował środków w celu ratowania przedmiotu ubezpieczenia, ubezpieczyciel będzie wolny od odpowiedzialności za szkody powstałe z tego powodu.

Odpowiedzialność towarzystwa ubezpieczeniowego nie ma w kwestii ubezpieczenia charakteru absolutnego. Jeżeli ubezpieczony nie podjął żadnych działań zmierzających do zapobieżenia powstania szkody lub jej ograniczenia, wtedy też ubezpieczyciel uchyli się od wypłaty odszkodowania.

Ubezpieczyciel będzie dociekał, czy w przypadku wcześniejszego ostrzeżenia o nadchodzącej fali ubezpieczony przeniósł na wyższe piętra sprzęt elektroniczny w celu uchronienia go przed zalaniem.

Zmniejszenie strat materialnych

Przepisy te mają na celu przede wszystkim zmotywowanie samego ubezpieczonego do podjęcia wszelkich możliwych zmierzających do ratowania dobytku. Czynności te powinny być podjęte zarówno przed, jak i po powodzi.

Po ustąpieniu wody konieczne jest zatem rozpoczęcie działań zmierzających do uratowania uszkodzonych sprzętów wyposażenia domu.

Zobacz również serwis: Powódź 2010

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Catfishing

  Na czym polega catfishing w Internecie? Jak go rozpoznać i w jaki sposób można się przed nim chronić?

  22 października sprawdzą, kto chodzi do kościoła

  Tradycyjnie raz w roku w kościele katolickim odbywa się liczenie wiernych. Podczas niedzielnych praktyk religijnych sprawdza się, ilu z zobowiązanych do uczestniczenia w mszy św. i przystępowania do komunii św. katolików jest obecnych. W tym roku odbędzie się to 22 października we wszystkich parafiach.

  Phishing

  Phishing to jedno z podstawowych pojęć związanych z cyberprzemocą. Na czym polega atak phishingowy? Jak się chronić przed tym zjawiskiem?

  Kradzież towaru w transporcie - kiedy to przewoźnik jest odpowiedzialny? To zależy

  Branża transportowa boryka się z problemem coraz częstszych kradzieży. Czy to przewoźnik ponosi odpowiedzialność za kradzież towaru? To zależy od okoliczności. Prawo transportowe rozstrzyga część sytuacji, w pozostałych przypadkach decyduje sąd. A decyzje te bywają dyskusyjne. 

  REKLAMA

  Rodzice nie są parą, nie chcą tworzyć rodziny, poznają się tylko w celu zostania rodzicami i wspólnego wychowywania dziecka

  Czy nastaje nowy model rodzicielstwa? W coparentingu rodzice nie chcą stworzyć rodziny, ani nie są parą, chcą tylko mieć wspólne dziecko. W Barcelonie za miesiąc urodzi się pierwsze dziecko w tym alternatywnym systemie rodzicielstwa. 

  103. rocznica bitwy niemeńskiej. Obchody w Warszawie
  Ponad 143 mln zł trafi do szkół

  Ponad 143 mln zł trafi do szkół samorządowych i niesamorządowych w latach 2023-2024 na realizację inwestycji infrastrukturalnych. Dofinansowanie otrzymają łącznie 242 projekty. Poznaliśmy wyniki rozstrzygnięcia w programie „Inwestycje w oświacie”.

  Ogródki działkowe w cenie. Czy na RODOS można mieszkać cały rok?

  Nawet 300 tys. zł trzeba zapłacić za ogródek działkowy z budynkiem w Poznaniu! I to mimo, że takiej działki nie można kupić, ale jedynie nabyć prawo do korzystania z niej. Nie można na niej także mieszkać przez cały rok! A o to często pytają notariusza zainteresowani kupnem takiej działki, a seniorzy o możliwość zapisania nieruchomości wnukom bądź przyjaciołom. 

  REKLAMA

  Jaka wysokość diet dla członków komisji wyborczych przy jednoczesnych wyborach i referendum?

  Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na problem diet dla członków obwodowych komisji wyborczych. Jak wskazuje, podczas wyborów parlamentarnych oraz referendum ogólnokrajowego będą one takie, jak podczas wyborów do Sejmu i Senatu RP, Prezydenta RP oraz do Parlamentu Europejskiego. „Przy jednoczesnych wyborach i referendum członkowie obwodowych komisji wyborczych nie będą mieli jednak tożsamych zadań i nie będą wykonywać tożsamej pracy, jak przy samych wyborach - podkreśla RPO.

  Inflacja w II połowie 2023 r. i kolejnych latach. Jaka?

  Zdaniem RPP inflacja w II połowie 2023 r. oraz w kolejnych latach będzie się nadal obniżać. Sprawdź szczegóły!

  REKLAMA