| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Kodeks karny > Wymierzanie kar > Wymiar środków karnych (art. 56)

Wymiar środków karnych (art. 56)

Przepisy dotyczące zasad wymiaru kary stosuje się również do orzekania innych środków przewidzianych przez kodeks karny.

Przepisy art. 53, art. 54 § 1 oraz art. 55 Kodeksu karnego stosuje się odpowiednio do orzekania innych środków przewidzianych w tym kodeksie.

Objaśniając treść powyższego artykułu należy wpierw wskazać do jakich uregulowań prawnych się on odnosi. Są to:

  • art. 53 Kodeksu karnego określający tzw. dyrektywy ogólne wymiaru kary
  • art. 54 § 1 Kodeksu karnego czyli do zasady w myśl której sąd wymierzając karę nieletniemu lub młodocianemu ma kierować się przede wszystkim tym aby sprawcę wychować
  • art. 55 Kodeksu karnego, który ustanawia zasadę indywidualizacji kary, stanowiąc iż okoliczności wpływające na wymiar kary uwzględnia się w stosunku do osoby, której dotyczą.

W myśl przepisu art. 56 Kodeksu karnego, wskazane zasady stosuje się odpowiednio przy wymierzaniu innych środków w kodeksie karnym. Chodzi tutaj o zasady orzekania środków karnych oraz środków związanych z poddaniem sprawcy próbie takich jak: warunkowego umorzenia postępowania karnego czy warunkowego zawieszenia wykonania kary.

Zobacz serwis: Kary i środki karne

Sąd orzekając obowiązek naprawienia szkody w stosunku do 2 sprawców zniszczenia mienia może zindywidualizować wielkość nałożonego na nich obowiązku naprawienia szkody, podejmując decyzję, iż sprawca większych zniszczeń pokryje większą część kosztów naprawy mienia (np. 70%) a sprawca mniejszej ilości zniszczeń odpowiednio mniej, czyli 30%.

Zobacz: Forum prawne

Przepis ten znajdzie również zastosowanie przy ocenie czy sprawcy przysługuje uprawnienie do przedterminowego warunkowego zwolnienie z odbycia reszty kary, a także przy stosowaniu środków zapobiegawczych.

Podstawa prawna: Art. 56 Kodeksu karnego

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

dr Robert Rykowski

Adwokat, partner w RYKOWSKI & GNIEWKOWSKI KANCELARIA ADWOKATÓW I RADCÓW PRAWNYCH, ekspert prawa cywilnego. Prowadzi postępowania sporne, arbitrażowe i mediacyjne. Posiada doświadczenie w postępowaniach regulacyjnych, w tym przed Prezesem UOKiK i URE. W kancelarii odpowiada za prawną analizę, przygotowanie taktyki procesowej i procesów. Autor wielu artykułów oraz opinii do czasopism prawniczych. Prelegent na szkoleniach i konferencjach, wykładowca w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie, wcześniej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Arbiter Sądów Arbitrażowych przy Krajowej Izbie Gospodarczej i Konfederacji Lewiatan.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK