| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Unieważnienie małżeństwa > Choroba psychiczna powodem unieważnienia małżeństwa

Choroba psychiczna powodem unieważnienia małżeństwa

Jeśli po zawarciu małżeństwa okaże się, że małżonek jest trwale dotknięty chorobą psychiczną można żądać przed sądem unieważnienia małżeństwa.

Unieważnienie małżeństwa z powodu choroby psychicznej może nastąpić wtedy, gdy istnienie tej choroby stwierdzono w dacie zawarcia związku małżeńskiego.

Powstanie choroby małżeńskiej już po zawarciu małżeństwa nie wystarczy, aby je unieważnić.

Choroba psychiczna może być powodem unieważnienia, gdy w chwili samego zawarcia małżeństwa małżonek działał z dostatecznym rozeznaniem (np. znajdując się w okresie tzw. remisji). Ten przejściowy okres nie przesądzi o oddaleniu powództwa, jeśli objawy choroby stwierdzono wcześniej, a po zawarciu małżeństwa nastąpiły nawroty choroby.

Nie każda choroba psychiczna przyczyną unieważnienia

Nie każda choroba jest podstawą do unieważnienia małżeństwa. Nawet jeśli choroba nie ustała sąd nie musi uwzględnić żądania jeśli stwierdzi, że stan zdrowia lub umysłu małżonka nie zagraża małżeństwu i ani zdrowiu przyszłego potomstwa.

Co prawda przepisy stanowią, że te powody są podstawą do uzyskania zezwolenia przed zawarciem małżeństwa. Praktyka sądowa wykazała, że w toku procesu o jego unieważnienie również bierze się pod uwagę te okoliczności.

Sąd oddali powództwo o unieważnienie zwłaszcza wtedy, gdy choroba psychiczna przez wiele lat nie przeszkadzała w prawidłowym funkcjonowaniu małżeństwa, a opinia lekarska potwierdzi, że pozwany/a jest w stanie wypełniać funkcje rodzicielskie.

Sąd weźmie pod uwagę zdrowie przyszłego potomstwa – rozważy, czy istnieje ryzyko przekazania choroby psychicznej ewentualnemu potomstwu, a także czy pozwany jest w stanie wykonywać władzę rodzicielską.

Choroba psychiczna musi być stwierdzone przez biegłego psychiatrę.

Ustanie choroby

Mimo stwierdzenia choroby psychicznej w momencie zawarcia małżeństwa, nie można go unieważnić gdy po ślubie choroba ustała.

Nie wolno zapominać, że jeśli chory psychicznie jest ubezwłasnowolniony (ale tylko całkowicie) małżeństwo zawsze podlega unieważnieniu.

Jeśli sąd nie chce uwzględnić żądania unieważnienia małżeństwa, można wnosić o ubezwłasnowolnienie małżonka w innym postępowaniu.

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz również: Zawarcie małżeństwa

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Ufnal

Psycholog, HR konsultant, PCC ICF Coach. Psycholog ze specjalizacją w zakresie Psychologii Organizacji i Zarządzania oraz Psychologii Kryzysu i Interwencji Kryzysowej. Ekspert w obszarze coachingu kariery oraz outplacementu. Zajmuje się tematami dotyczącymi równowagi praca-życie, wypaleniem zawodowym, nadmiernym stresem związanym ze środowiskiem pracy. Posiada ogromne doświadczenie w konsultingu w ramach projektów z zakresu: zarządzanie talentami, outplacement, antymobbing, diagnoza i budowa modeli kompetencyjnych, AC/DC, badanie klimatu organizacyjnego i zaangażowania pracowników. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Terapeutów Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK