| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Zawarcie małżeństwa > Czy powinowaci mogą wstąpić w związek małżeński

Czy powinowaci mogą wstąpić w związek małżeński

Chciałbym zawrzeć małżeństwo z siostrą mojej byłej żony. Czy jest to w ogóle możliwe? Czy muszę starać się o zezwolenie?

Należy pamiętać, że mimo ustania małżeństwa stosunek powinowactwa – więzi między jednym małżonkiem a krewnymi drugiego - trwa nadal. Wygasają one natomiast w razie unieważnienia małżeństwa.

W świetle prawa nie ma przeszkód prawnych dla zawarcia małżeństwa z powinowatymi w linii bocznej tj. z rodzeństwem rodzonym lub przyrodnim byłego małżonka. Dla zawarcia takiego małżeństwa nie trzeba zdobywać żadnego zezwolenia.

Zobacz serwis: Małżeństwo

Inaczej jest w przypadku małżeństw z powinowatymi w linii prostej. W linii prostej znajdują się osoby pochodzące jedna od drugiej – przodkowie oraz potomkowie.

Co do zasady takie małżeństwa są niedozwolone. Jednakże w wyjątkowych przypadkach można wystąpić do sądu o udzielenie zezwolenia. Sąd może udzielić tylko z ważnych powodów – np. w razie ciąży kobiety pragnącej zawrzeć związek małżeński. Decyzja sądu jest podejmowana swobodnie na podstawie wszystkich okoliczności.

Jeśli dojdzie do zawarcia małżeństwa mimo przeszkody powinowactwa w linii prostej, takie małżeństwo jest ważne.

Jego unieważnienia może natomiast domagać się każdy z małżonków. Można też wystąpić do sądu o udzielenie zgody już po zawarciu małżeństwa.

Zobacz: Darmowe forum prawne

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kosy

Ekspert, trener, konsultant, wykładowca uniwersytecki. Absolwent Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej. Doradztwem w zarządzaniu zasobami ludzkimi zajmuje się od ponad 15 lat, realizując różnorodne projekty z zakresu HR. Ma za sobą długoletnie doświadczenie zdobyte w międzynarodowych firmach doradczych: Capgemini Ernst & Young, SHL Ireland, Hudson Global Resources, PWC. Zrealizował różnorodne projekty dla wiodących organizacji działających w Polsce, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii (m.in. Accenture, Aer Rianta, AIB, Bank of Ireland, Dairygold, Lafarge, Oriflame, Sulzer, Ulster Bank). Autor artykułów publikowanych w Serwis HR, Personel i Zarządzanie oraz Rzeczpospolitej, a także pozycji naukowych i książkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »