| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Unieważnienie małżeństwa > Przeszkoda pokrewieństwa i powinowactwa

Przeszkoda pokrewieństwa i powinowactwa

Następną przeszkodą małżeńską, która stanowi jednocześnie przesłankę do jego unieważnienia jest pokrewieństwo lub powinowactwo przyszłych małżonków.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi, że nie mogą zawrzeć ze sobą małżeństwa krewni w linii prostej, rodzeństwo ani powinowaci w linii prostej. Aby zrozumieć sens tej przeszkody należy wyjaśnić sobie kilka podstawowych pojęć.

Po pierwsze zatem, krewnymi w linii prostej są osoby pochodzące jedna od drugiej. Rozróżnia się tu linię wstępnych, czyli rodziców, dziadków itd. oraz linię zstępnych, czyli dzieci, wnuków, prawnuków itd. Obliczanie stopni pokrewieństwa w tej linii polega na liczeniu liczby urodzin. Ojciec i syn są zatem spokrewnieni w I stopniu linii prostej itd. Zakaz zawierania małżeństwa w linii prostej obejmuje wszystkich krewnych w linii prostej, bez względu na stopień.

Natomiast powinowactwo to stosunek prawny łączący jednego małżonka z krewnymi małżonka drugiego z zastrzeżeniem, że nie są to więzy krwi. Linię i stopień powinowactwa określa się tak samo jak w przypadku pokrewieństwa, a zatem małżonek i dziecko drugiego małżonka to powinowactwo I stopnia.

Polskie prawo dopuszcza wyjątek w przypadku powinowactwa, mianowicie z ważnych powodów sąd może zezwolić na zawarcie małżeństwa między powinowatymi. Zezwolenie takie udzielane jest na wniosek osoby zainteresowanej i zamieszcza się w nim dane osoby, z którą małżeństwo ma być zawarte.

Kto może żądać unieważnienia

Unieważnienia małżeństwa z powodu pokrewieństwa między małżonkami może żądać każdy kto ma w tym interes prawny. Może to być także osoba zupełnie obca, która ma powód aby unieważnienia żądać. W przypadku powinowactwa krąg ten został zawężony i w wnioskiem takim mogą wystąpić tylko małżonkowie.

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz również: Skutki unieważnienia małżeństwa cywilnego

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pokrewieństwo i powinowactwo jest przeszkodą małżeńską.
Pokrewieństwo i powinowactwo jest przeszkodą małżeńską.

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »