| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Unieważnienie małżeństwa > Przeszkoda pokrewieństwa i powinowactwa

Przeszkoda pokrewieństwa i powinowactwa

Następną przeszkodą małżeńską, która stanowi jednocześnie przesłankę do jego unieważnienia jest pokrewieństwo lub powinowactwo przyszłych małżonków.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi, że nie mogą zawrzeć ze sobą małżeństwa krewni w linii prostej, rodzeństwo ani powinowaci w linii prostej. Aby zrozumieć sens tej przeszkody należy wyjaśnić sobie kilka podstawowych pojęć.

Po pierwsze zatem, krewnymi w linii prostej są osoby pochodzące jedna od drugiej. Rozróżnia się tu linię wstępnych, czyli rodziców, dziadków itd. oraz linię zstępnych, czyli dzieci, wnuków, prawnuków itd. Obliczanie stopni pokrewieństwa w tej linii polega na liczeniu liczby urodzin. Ojciec i syn są zatem spokrewnieni w I stopniu linii prostej itd. Zakaz zawierania małżeństwa w linii prostej obejmuje wszystkich krewnych w linii prostej, bez względu na stopień.

Natomiast powinowactwo to stosunek prawny łączący jednego małżonka z krewnymi małżonka drugiego z zastrzeżeniem, że nie są to więzy krwi. Linię i stopień powinowactwa określa się tak samo jak w przypadku pokrewieństwa, a zatem małżonek i dziecko drugiego małżonka to powinowactwo I stopnia.

Polskie prawo dopuszcza wyjątek w przypadku powinowactwa, mianowicie z ważnych powodów sąd może zezwolić na zawarcie małżeństwa między powinowatymi. Zezwolenie takie udzielane jest na wniosek osoby zainteresowanej i zamieszcza się w nim dane osoby, z którą małżeństwo ma być zawarte.

Kto może żądać unieważnienia

Unieważnienia małżeństwa z powodu pokrewieństwa między małżonkami może żądać każdy kto ma w tym interes prawny. Może to być także osoba zupełnie obca, która ma powód aby unieważnienia żądać. W przypadku powinowactwa krąg ten został zawężony i w wnioskiem takim mogą wystąpić tylko małżonkowie.

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz również: Skutki unieważnienia małżeństwa cywilnego

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pokrewieństwo i powinowactwo jest przeszkodą małżeńską.
Pokrewieństwo i powinowactwo jest przeszkodą małżeńską.

PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »