| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Notariusz > Notariusz > Uchwały izb notarialnych niezgodne z prawem

Uchwały izb notarialnych niezgodne z prawem

Sąd Najwyższy uznał za niezgodne z prawem uchwały Rad Izb Notarialnych w Warszawie, Krakowie oraz Szczecinie, dotyczące egzaminu wstępnego na aplikację notarialną oraz odmowy wyznaczenia patrona osobom wpisanym na listę.

Powołując się na wcześniejsze wyroki SN wskazał, że zaskarżone przez ministra sprawiedliwości uchwały rad izb notarialnych wprowadzają nowe, nieznane przepisom powszechnie obowiązującego prawa, wymogi w zakresie wpisu na listę aplikantów notarialnych i zasad odbywania aplikacji.

Obowiązek znalezienia patrona

Zaskarżone uchwały stanowiły, że wpis na listę aplikantów ma jedynie charakter rejestracji, natomiast samo rozpoczęcie aplikacji uzależnione jest od znalezienia przez aplikantów patrona. SN wskazał, że to na radach spoczywa obowiązek organizowania szkolenia, dlatego powinna ona objąć patronatem wszystkich aplikantów wpisanych na listę. W przypadku odmowy wyznaczenia patrona wskazanego przez aplikanta, rada jest zobowiązana wyznaczyć innego notariusza, który ma ku temu kwalifikacje. Argumentując swoje stanowisko SN powołał się na art. 17 ust.1 Konstytucji RP uznając, że samorząd notarialny ma obowiązki o charakterze publicznoprawnym, do których należy między innymi organizowanie aplikacji w tym wyznaczenie przez radę patronów, a dla członków samorządu, czyli notariuszy oznacza obowiązek objęcia patronatu nad wskazanym aplikantem. 

Zobacz: Pomoc prawna

Zaznaczono również, że osoba wpisana na listę aplikantów uzyskuje status aplikanta i rozpoczyna trwającą określony czas aplikację. Niewypełnienie przez Radę obowiązku wyznaczenia patrona w terminie umożliwiającym zgodne z przepisami rozpoczęcie aplikacji wpływa na czas jej trwania. Rada tym samym przyznała sobie bezpodstawnie uprawnienie do przedłużania czasu aplikacji.

Nieusprawiedliwiona nieobecność

Uchylona uchwała rady izby notarialnej w Warszawie zawierała także zapis stanowiący podstawę do skreślenia z listy aplikantów osoby, która nie usprawiedliwi swojej nieobecności na szkoleniach lub otrzyma z kolokwium ocenę niedostateczną.

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

Sąd Najwyższy uchylił w powyższym zakresie uchwały Rad Izb Notarialny a ponad to rozpatrzył skargę ministra sprawiedliwości na uchwałę Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie dotyczącą organizacji dla aplikantów praktyk w sądach. Postępowanie jednak zostało umorzone wobec uchylenia przez tę Radę przed terminem rozprawy zaskarżonej przez ministra sprawiedliwości uchwały.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Osoba wpisana na listę aplikantów uzyskuje status aplikanta i rozpoczyna trwającą określony czas aplikację.
Osoba wpisana na listę aplikantów uzyskuje status aplikanta i rozpoczyna trwającą określony czas aplikację.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

DORADCA-UE.pl

portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK