| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Wiadomości > OFE już w Sejmie

OFE już w Sejmie

16 marca 2011 r. Sejm zajmie się projektem zmian w otwartych funduszach emerytalnych. Zgodnie z rządowymi założeniami składka przeznaczana na OFE ma być obcięta do 2,3 proc.

Zasadnicza zmiana polega na tym, że od maja 2011 r. do Otwartych Funduszy Emerytalnych będzie trafiać 2,3 proc. składki emerytalnej ubezpieczonego, a nie jak obecnie 7,3 proc. Pozostałe 5 proc. ma być zaksięgowane w ZUS-ie na specjalnym subkoncie. Środki te będą waloryzowane o wskaźnik wzrostu gospodarczego z ostatnich 5 lat i inflacji. W kolejnych latach wpłata na indywidualne konto w ZUS zmniejszałaby się aż do osiągnięcia do 3,8 proc. w 2017 r., tym samym wpłata do OFE wyniosłaby 3,5 proc.

Projekt rządowy wzbudza kontrowersje. Z jednej strony OFE bronią czołowi ekonomiści. Z drugiej jednak coraz wyraźniej słychać głosy krytykujące dotychczasowy system, zwłaszcza brak zasad rynkowej konkurencji. Przykładem jest chociażby kwestia prowizji pobieranej przez OFE. Ze wszystkich funduszy tylko nieliczne nie pobierają maksymalnej (różnica jednak nie przekracza dziesiątych części procenta).

Rząd szacuje, że do 2020 r. oszczędzi na reformie 190 mld złotych. Oszczędność jest jedynie pozorna, gdyż zaoszczędzone środki trzeba będzie zwrócić dzisiejszym pracownikom wraz z dodatkową waloryzacją. Oznacza to, że w przyszłości rząd będzie musiał znaleźć dodatkowo kilkadziesiąt miliardów złotych.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia społeczne

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Reforma OFE jest jedynie pozorną oszczędnością.
Reforma OFE jest jedynie pozorną oszczędnością.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK