| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > U prawnika > Jak zachować się u notariusza?

Jak zachować się u notariusza?

Przed notariuszem dokonuje się szeregu czynności. Najpopularniejsze z nich to podpisywanie umów. Jednak warto wiedzieć, że notariusz dokonuje również innych czynności. Należy również wiedzieć jak zachować się u notariusza.

Tylko w kancelarii

Notariusz dokonuje czynności co do zasady tylko w swojej kancelarii. Zgodnie z przepisami ustawy prawo o notariacie, każdy praktykujący notariusz musi posiadać kancelarię, która spełnia wymagania lokalowe stosowne dla notariatu.

Jeżeli zatem chcemy dokonać jakiejś czynności u notariusza musimy pojawić się w jego kancelarii. Oczywiście w sytuacja wyjątkowych notariusz może przyjechać do swojego klienta. Takie sytuacje będą miały miejsce szczególnie w wypadku osób obłożnie chorych, osób przebywających w szpitalu.

Potrzeba sesji wyjazdowej może wynikać również z innych okoliczności. Notariusz bowiem spisuje protokół walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Bywa, że uczestników takiego zgromadzenia jest bardzo wielu, wtedy odbywa się ono w specjalnie wynajętym pomieszczeniu. W takich wypadkach notariusz opuszcza kancelarię i wyjeżdża do klienta.

Umówić się wcześniej

Przed podpisaniem aktu notarialnego warto umówić się z notariuszem na rozmowę. W jej trakcie należy wyłuszczyć główne założenia umowy. Przychodząc na takie spotkanie warto się przygotować. Wziąć ze sobą wszystkie niezbędne w sprawie dokumenty. Można do nich zaliczyć między innymi odpis z księgi wieczystej, zaświadczenie o samodzielności lokalu, wypis z ewidencji gruntów, wypis z kartoteki lokali, wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, postanowienie o nabyciu spadku, odpis z Krajowego Rejestru sądowego. Oczywiście rodzaj dostarczanych notariuszowi dokumentów będzie zależał od rodzaju sprawy. Powyższe wyliczenie jest przykładowe.

Na rozmowę z notariuszem umawiamy się najczęściej telefonicznie, rzadziej mailem. Już podczas tej wstępnej, telefonicznej rozmowy  można dowiedzieć się jakie dokumenty przygotować. Wiele spraw bowiem jest typowych i pracownicy sekretariatu wiedzą jakie pisma i dokumenty są niezbędne dla załatwienia sprawy.

Jeżeli jednak nie przygotujemy się do rozmowy z notariuszem, wtedy notariusz na spotkaniu powie nam jakie dokumenty i w jakim terminie należy mu doręczyć. Dokumenty można przesłać pocztą lub dostarczyć osobiście.

Dowód osobisty

Przy dokonywaniu jakiejkolwiek czynności u notariusza należy posiadać dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość (np. paszport). Przed dokonaniem czynności notariusz sprawdza dane personalne przybyłych. Warto też posiadać numer NIP gdyż przy podpisywaniu aktu notarialnego jest on często umieszczany przy nazwiskach stron.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przed podpisaniem aktu notarialnego warto umówić się z notariuszem na rozmowę.
Przed podpisaniem aktu notarialnego warto umówić się z notariuszem na rozmowę.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Huczko

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK