| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Przemoc w rodzinie > Czym jest "Niebieska Karta"?

Czym jest "Niebieska Karta"?

„Niebieska Karta” jest dokumentem służbowym wypełnianym przez funkcjonariusza policji w przypadku stwierdzenia przemocy w rodzinie. "Niebieska Karta" służy dokumentowaniu faktów związanych z przemocą w danej rodzinie, ocenie zagrożenia dalszą przemocą. Jest także dowodem w sprawach sądowych.

Kto zakłada „Niebieskie Karty”?

„Niebieska Karta” może zostać założona przez Policję, Ośrodek Pomocy Społecznej, jak i Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Wypełnienie „Niebieskiej Karty" nie jest jednak równoznaczne ze złożeniem zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Nie stanowi podstawy do wszczęcia postępowania karnego. Jednak w przypadku złożenia zawiadomienia i wszczęcia postępowania może ona zostać wykorzystana jako dowód procesowy. Dokumentacja „Niebieskie Karty" jest dla policji informacją, że w danej rodzinie dochodzi do przemocy. Dzielnicowy ma obowiązek nie później niż w ciągu 7 dni skontaktować się z daną rodziną. Jest zobligowany do rozpoznania sytuacji i jej systematycznego monitorowania, a także do udzielania pomocy w trakcie comiesięcznych wizyt. Również dla komisji rozwiązywania problemów alkoholowych Karta jest zapisem informacji powziętych przez przedstawicieli tych służb podczas wykonywania swoich obowiązków. 

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na Newsletter!

65,00 złUbezpieczenia społeczne 2014

Zobacz również: Przymusowe leczenie alkoholika

„Niebieska Karta” a prawo

Zarządzenie Niebieska Karta Komendanta Głównego Policji z dnia 18 lutego 2008 r. określa, że procedura „Niebieskie Karty” to ogół czynności podejmowanych i realizowanych przez policjantów, zgodnie z przepisami zarządzenia, w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie, rozumianej w sposób określony w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

Przez przemoc w rodzinie należy rozumieć jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste osób najbliższych (małżonek, wstępny, zstępny, rodzeństwo, powinowaty w tej samej linii lub stopniu, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia oraz jej małżonek, a także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu) oraz innych osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.

Polecamy serwis: Sprawy karne

Aktualizacja: 04.07.2014

Ekspert:

Żaneta Urawska

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

„Niebieska Karta” jest dokumentem służbowym/ fot. Fotolia
„Niebieska Karta” jest dokumentem służbowym/ fot. Fotolia

Poradnik Gazety Prawnej249,00 zł
avatar

2014-05-30 05:15 Zgłoś

JA chciałam udzielić Pani o nicku "k" której post jest pierwszy.Mianowicie ja akurat popieram to,że niebieską kartę zakłada się bezwiednie dla posiadacza tej karty,a słuźy to osobą takim jak ja które były gwałcone,bite i zastraszane nożem przy gardle przez swego ojca,które mimo minionych wielu lat i osiągnięciu pełnoletności dalej czują respekt,dystans,strach i lęk przed jakim kolwiek sprzeciwieniem się swemu oprawcy......najlepsze jest to że ja się dopiero wczoraj dowiedziałam o czymś takim od terapeuty,ktory faktycznie chce pomóc swym pacjętą,bo mimo wielu psychologów,psychiatrów i terapeutów do tej pory przez wiele lat żaden nie był łaskaw mnie w tym uświadomić a podobno maja obowiązek coś takiego zgłosić i założyć taką kartę...no cóż ...

avatar

2014-04-19 01:54 Zgłoś

Nie przejmujcie sie nk, to bzdura jakas. Tez mialam zalozona nk (kobieta), jak mieszkalam u tesciow, maz wracal pijany, zaczynaly sie awantury, a ze tesciu mial znajomego policjanta, to dzwonil, ze moja wina, wyskakiwala tesciowa, potwierdzala wersje i tak, szybko sie okazalo, ze to wedlug policji ja jestem ta osoba konfliktowa. Wystarczy nagonka. Nawet nikt mnie nie poinformowal o tym, ze mam zalozona nk, dowiedzialam sie jak przechwycilam list z policji adresowany do meza. Dzis, trzy lata od rostania, maz dalej mnie szantazuje, ze mi dziecko zabierze ze wzgledu na nk. A jak przychodza swieta on nagle nie ma czasu dziecka wziasc. Smiechu warte poprostu. Wszystko to tylko slowa, kto kogo bardziej oczerni w oczach policji. A ze ja wtedy bylam mloda, zastraszona, tez nie wiedzialam jak sie bronic.Wiec uszy do gory! Niesprawiedliwe jest to ze zakladaja nk, bez wiedzy osoby oskarzonej. Niby czemu ma to sluzyc?Bo raczej nie zespoli rodziny. Po roku od wyprowadzki maz mnie prosil zebym wrocila, nagle ja ta niby zla i nie dobra co sie zneca mam wrocic? Mi to zalozenie nk pozwolilo przejrzec na oczy, uciekaj od tej rodziny, jak najdalej, bo do niej nie pasujesz. Dzis mieszkam 100km od tesciow i od domu rodzinnego pracuje na miejscu, dziecko jest przy mnie i zyjemy szczesliwie, mimo, ze nie zalozylam powtornie rodziny.Wiec nie lamcie sie nk, to nie jest do konca sprawdzone. Zeby kogos osadzic jako sprawdze nekania psychicznego i fizycznego, potrzebny jest sad!

avatar

2014-04-16 21:59 Zgłoś

Często zdarza się, że ofiara pod naciskiem sprawcy nie składa zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa, wycofuje zarzuty, odwołuje lub zmienia zeznania albo całkowicie odmawia ich składania i współpracy z policją. Policja wszczyna postępowanie z art. 207 Kodeksu karnego z urzędu, jeżeli dysponuje odpowiednimi informacjami. Bardzo istotny jest fakt, że nie ma możliwości wycofania ani zmiany informacji zawartych w Karcie A nawet na wniosek osoby pokrzywdzonej.

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP23
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Natalia Teper

Adwokat amerykański

Zostań ekspertem Infor.pl »