reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Przemoc w rodzinie > Niebieska Karta – jak się bronić? (niesłuszne założenie Niebieskiej Karty)

Niebieska Karta – jak się bronić? (niesłuszne założenie Niebieskiej Karty)

Zdarza się, że Niebieska Karta zamiast jako pomoc ofierze przemocy w rodzinie traktowana jest jako karta przetargowa w procesie rozwodowym. Jak bronić się w przypadku niesłusznego założenia Niebieskiej Karty? Czy rzekoma ofiara prowokująca kłótnie i bójki, może zostać potraktowana jako sprawca? Czy można wszcząć w stosunku do niej procedurę "Niebieskie Karty"?

Niebieskie Karty - podejrzenie stosowania domowej przemocy

Procedura „Niebieskie Karty” (NK) to ogół czynności podejmowanych i realizowanych przez przedstawicieli jednostek pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, policji, oświaty i ochrony zdrowia w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie.

Wszczęcie procedury niebieskiej karty jest wynikiem powstania podejrzenia o stosowanie domowej przemocy, ale nie oznacza winy. Nie stanowi więc naruszenia prawa do sądu ani zasady domniemania niewinności. Tak wynika z postanowienia wydanego przez Trybunał Konstytucyjny (sygn. akt Ts 339/15), który odmówił nadania dalszego biegu skardze konstytucyjnej. Została ona złożona przez osobę, w stosunku do której wszczęta została procedura NK.

Przeczytaj także: Niebieska Karta - jak długo trwa i jak działa?

Niesłuszne założenie Niebieskiej Karty

Przemoc domowa niewątpliwie jest problemem, z którym należy walczyć, a który niestety nadal jest dość powszechny. Informacja o tym, że ktoś jest ofiarą przemocy zwykle wywołuje uczucie współczucia, troski, chęci niesienia pomocy. Często się zdarza, że oskarżenia o stosowanie przemocy domowej są „wyssane z palca” i nie mają zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. W takiej sytuacji to rzekomy sprawca tak naprawdę jest ofiarą. Napiętnowanie z powodu stosowania przemocy jest bardzo duże. Dlatego, żeby oczyścić się z bezpodstawnych zarzutów wysuwanych przez osobę rzekomo pokrzywdzoną przemocą, często należy przejść długą drogę.

Polecamy: Świadczenia z pomocy społecznej. Postępowanie administracyjne

Nie dać się sprowokować, wezwać policję

Należy sobie uświadomić, iż oskarżenie o stosowanie przemocy domowej nie jest sprawą błahą, którą można zignorować, gdyż zgodnie z obowiązującymi przepisami jest to przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. W sytuacji więc, gdy to np. żona inicjuje kłótnie, bądź fizycznie zaczyna atakować męża, po to tylko, żeby wezwać policję i zrobić z siebie ofiarę, nie należy dać się sprowokować, a jeżeli sytuacja się nie uspokoi, wówczas należy wezwać policję. Oczywiście może się zdarzyć, iż mimo, że to mąż wezwał policję w związku z zachowaniem żony, małżonka będzie próbowała przedstawić swoją wersję wydarzeń, w takiej sytuacji konsekwentnie należy bronić swojego stanowiska, w końcu odbywa się to na zasadzie słowo przeciwko słowu.

Istotne również jest to, że w takim przypadku może zostać wszczęta procedura tzw. Niebieskiej Karty, zaś sprawcą stosowania przemocy zostanie wówczas wskazana żona, nawet jeżeli wcześniej to z inicjatywy żony taka Karta została założona, a osobą dopuszczającą się przemocy został wskazany mąż.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Agnieszka Beczkalska

aplikant radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Niebieska Karta – jak się bronić? (niesłuszne założenie Niebieskiej Karty). / fot. Fotolia
Niebieska Karta – jak się bronić? (niesłuszne założenie Niebieskiej Karty). / fot. Fotolia

INFORLEX Księgowość225.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama