| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > Prawo jazdy 2015 > Wniosek o wydanie numeru PKK

Wniosek o wydanie numeru PKK

Osoba ubiegająca się o prawo jazdy po raz pierwszy lub chcąca rozszerzyć swoje uprawnienia musi złożyć wniosek o wydanie numeru PKK. Gdzie złożyć wniosek? Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku?

Starostwo ma 2 dni robocze na wygenerowanie Profilu Kandydata na Kierowcę i nadanie numeru PKK (czasami może być wydany „od ręki”). Po nadaniu numeru PKK przyszły kursant może udać się do wybranego przez siebie ośrodka. Po okazaniu numeru PKK w ośrodku szkolenia, a następnie w ośrodku egzaminowania, system teleinformatyczny pobierze jego profil, co oznacza, że może podjąć szkolenie i w dalszej kolejności zdawać egzamin.

Numer PKK  jest niezbędny do zapisania się na kurs prawa jazdy. Starostwo ma ustawowo 2 dni robocze na wydanie numeru PKK.

Po zdaniu egzaminu osoba ubiegająca się o wydanie prawa jazdy ma obowiązek złożyć do właściwego organu potwierdzenie wniesienia opłaty za prawo jazdy. Koszt wydania prawa jazdy wynosi: 100 zł, opłata ewidencyjna: 0,50 zł.

Kiedy wymagany jest PKK?

Profil jest wymagany m.in. przy:

- ubieganiu się po raz pierwszy o prawo jazdy,

- rozszerzeniu uprawnień,

- wymianie zagranicznego dokumentu (z wymaganym egzaminem teoretycznym),

- ponownym sprawdzeniu kwalifikacji w przypadku uprawnień cofniętych powyżej 1 roku, lub w związku z utratą kwalifikacji (np. po przekroczeniu limitu punktów karnych), zwrotu dokumentu zatrzymanego wyrokiem sądu na co najmniej 1 rok,

- posiadającego uprawnienia do jazdy pojazdami  z automatyczną skrzynią biegów ubiegającego się o uprawnienia bez ograniczeń,

- w przypadku ubiegania się ponownie o uprawnienia po rocznej przerwie (dokumenty przesłane przez WORD po niezdanym egzaminie).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kubarski

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »