| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Praca > Urlopy pracownicze > Zwolnienie na opiekę a praca na pół etatu

Zwolnienie na opiekę a praca na pół etatu

Kadrowa twierdzi, że skoro jestem zatrudniona na pół etatu to przysługuje mi 1 dzień opieki nad dzieckiem. Czy kadrowa ma rację?

Art. 188 Kodeksu pracy stanowi, iż pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Oznacza to, że bez względu na jaki etat zatrudniony jest pracownik w ciągu roku przysługuje mu 2 dni zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem. Warto przypomnieć, że pracodawca na wniosek pracownika udziela zwolnienia, a w przypadku nie wykorzystania dni wolnych w bieżącym roku, nie przechodzą one na następny rok.

Reasumując: kadrowa nie ma racji, wymiar czasu pracy nie wpływa na liczbę dni zwolnienia na opiekę nad dzieckiem. Liczba dni zwolnienia jest stała i zawsze wynosi 2 dni.

Podstawa prawna:

Art. 188 Kodeksu pracy

Zobacz również serwis: Urlopy pracownicze

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »