REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Internet zapewnia nam szybkość i komfort nabywania dóbr. Nie wychodząc z domu otrzymujemy dostęp do asortymentu sklepów nie tylko w Polsce, ale również w całym wirtualnym świecie. Zakupy w sieci wymagają jednak nieco innego podejścia niż te tradycyjnie dokonywane w sklepie.

Kupując w nternecie warto wiedzieć zatem na co szczególnie zwracać uwagę, a także - znać swoje prawa. Jako konsument masz prawo do:

REKLAMA

  • otrzymania jasnej i pełnej informacji o towarach i usługach, oczywiście - przed złożeniem zamówienia;
  • otrzymania pisemnego potwierdzenia dokonania zakupu; dobrze jest również zaopatrzyć się w jego drukowaną wersję. Nie później niż w chwili dostawy powinniśmy również otrzymać dokument ten w formie pisemnej lub na innym trwałym nośniku;
  • odstąpienia od umowy w okresie min. 7 dni roboczych bądź w czasie dłuższym (w zależności od kraju, w którym robimy zakupy), bez ponoszenia dodatkowych kosztów (ewentualnie z wyjątkiem kosztów dostarczenia towaru).

Wskazówki

Jeżeli nie chcesz, aby Twoje kliknięcie wywołało lawinę niepożądanych zdarzeń, trzymaj się kilku prostych wskazówek. Pierwsza z nich dotyczy sprawdzenia adresu i numeru telefonu sprzedawcy. Błędem jest zakładanie, iż sklep znajduje się w Polsce, na co zdawałby się wskazywać jego adres internetowy, a konkretnie końcówka „pl”.

Bezpieczne płatności

REKLAMA

Szukaj witryn oferujących bezpieczne sposoby płatności (a w szczególności bezpieczne połączenia). Formę tą sygnalizuje "ikonka" kłódki na spodzie ekranu monitora, która pojawia się w momencie dokonywania zapłaty. Sprawdź, czy przedsiębiorca stosuje się do reguł polityki prywatności. Dowiedz się ewentualnie, w jakim trybie będzie przetwarzał twoje dane.

Pamiętaj, iż w przypadku umowy on-line nie zawsze możesz cieszyć się pełnią praw konsumenckich. Dla przykładu, prawo odstąpienia od umowy nie dotyczy usług zakwaterowania, transportu oraz ofert turystycznych.

Normy europejskie

Upewnij się, że towar (np. urządzenie elektryczne) odpowiada wymogom obowiązującym w Twoim kraju. Dowiedz się, czy gwarancja sprzedawcy jest honorowana w Twoim kraju oraz czy potencjalny zwrot zakupu będzie stanowił problem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawdź wysokość dodatkowych kosztów, takich jak podatki, cło, koszty dostawy, przesyłki pocztowej lub paczki.

Dobre praktyki

Dowiedz się, czy przedsiębiorca należy do systemu gwarantującego stosowanie dobrych praktyk. Jeśli tak, będzie Ci łatwiej dochodzić swoich praw. O przynależności do takiego systemu, którym jest na przykład Euro-label, świadczą zazwyczaj oznaczenia graficzne (logo). Jeśli sprawy przybierają mniej korzystny obrót, jak najszybciej powiadom przedsiębiorcę. Złóż skargę na piśmie i umieść w niej informacje dotyczące zakupu oraz sprecyzuj roszczenie.

Przezorny- ubezpieczony

Zachowaj kopię strony internetowej (np. wykorzystując klawisz PrintScreen), umowy, zgłoszenia reklamacyjnego i całej korespondencji prowadzonej z przedsiębiorcą. W przypadku aukcji internetowych pamiętaj, iż zawierasz umowę ze sprzedawcą, nie zaś ze stroną internetową, portal nie może zatem ponosić odpowiedzialności w przypadku problemów z nabytym dobrem.

SPAM

REKLAMA

Jeśli chodzi o otrzymanie spam (nie zamówiona informacja handlowa), musisz uprzednio przystać na otrzymanie takiej informacji. Pamiętaj, iż wyrażeniem zgody jest także zezwolenie domyślne np. przekazanie swojego adresu e-mail. Spam otrzymasz jednak tylko pod warunkiem, iż zasadniczo poinformowano Cię o zamiarze użycia Twojego wirtualnego adresu do celów marketingowych.

Dla swojego dobra korzystaj z usług firm depozytowych (Escrow Companies), polecanych przez organizatora aukcji lub właściciela witryny. Firmy te funkcjonują jako pośrednicy w sprzedażach internetowych - ty wysyłasz im zapłatę, sprzedawca wysyła im towar, oni natomiast przekazują te świadczenia dalej. Zatem otrzymujesz od nich towar, sprzedawca natomiast odpowiednią sumę pieniędzy.

Termin na odstapienie od umowy w innych krajach

 

Państwo

Sprzedaż na odległość

Belgia

7 dni roboczych

Cypr

14 dni

Dania

14 dni (przedłuża się, jeżeli ostatni dzień wypada w święto państwowe)

Estonia

Przynajmniej 14 dni

Finlandia

14 dni

Francja

7 dni

Niemcy

14 dni

Grecja

10 dni

Islandia

14 dni

Irlandia

7 dni roboczych

Włochy

10 dni roboczych

Litwa

7 dni roboczych

Polska

10 dni

Szwecja

14 dni

Zjednoczone Królestwo

7 dni

 

Kiedy rozpoczyna się termin na odstąpienie od umowy

 

Państwo

Początek biegu terminu

Belgia

Towary - dzień po otrzymaniu

Usługi - dzień po zawarciu umowy

Cypr

W chwili zawarcia umowy

Estonia

W dniu otrzymania towaru przez konsumenta

Dania

W chwili otrzymania towaru lub w dniu zawarcia umowy na dostarczenie usługi lub towaru produkowanego na "na miarę"

Finlandia

Dzień po przekazaniu powiadomienia

Francja

Dzień po dostarczeniu lub przyjęciu oferty

Niemcy

W przypadku usług, termin na odstąpienie od umowy zaczyna się po przekazaniu informacji o przysługujących konsumentowi prawach. W przypadku towarów, po odebraniu pierwszej częściowej dostawy

Grecja

W chwili odebrania produktu

Islandia

W dniu otrzymania towaru lub zawarcia umowy na świadczenie usługi

Irlandia

W dniu otrzymania towaru przez konsumenta

Włochy

 

Litwa

Jeden dzień po otrzymaniu towaru a w przypadku usług, jeden dzień po zawarciu umowy

Polska

Towary - w dniu dostarczenia produktu

Usługi - w dniu zawarcia umowy

Szwecja

Towary - w dniu otrzymania rzeczy

Usługi - w dniu zawarcia umowy

Zjednoczone Królestwo

W dniu otrzymania towaru lub jeden dzień po nabyciu usługi

 

Źródło: Europejskie Centrum Konsumenckie

 

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sąd Apelacyjny: Rolnik musi zapłacić ok. 120 tys. zł sąsiadom za smród z chlewni. Minister rolnictwa: to podważa sens rolnictwa, konieczne nowe przepisy

Rolnik, hodowca trzody chlewnej z Grodziska k. Łodzi ma zapłacić ok. 120 tys. zł sąsiadom, którzy przed sądem poskarżyli się na przykre zapachy docierające do ich posesji z jego chlewni. Taki wyrok wydał we wrześniu br. Sąd Apelacyjny w Łodzi, o czym pierwszy poinformował portal farmer.pl. Wieś jest miejscem produkcji rolnej i rolnik, który hoduje zwierzęta, nie może płacić odszkodowania za nieprzyjemne zapachy - ocenił minister rolnictwa Czesław Siekierski komentując ten wyrok. Zapowiedział przygotowanie przepisów prawnych "na szczeblu krajowym", które zapobiegną takim sytuacjom w przyszłości.

Sejm: Bez wniosku osoby niepełnosprawnej. Od 30 września tylko z zaświadczeniem. Zasiłek pielęgnacyjny (215,84 zł) [Przedłużanie orzeczeń o niepełnosprawności]

Posłowie koalicji rządowej złożyli projekt nowelizacji przepisów o przedłużaniu ważności orzeczeń o niepełnosprawności. Głównym celem nowelizacji jest umożliwienie osobom niepełnosprawnym w wieku do 16-lat przedłużenie ważności orzeczeń. Ale równie ważna jest nowa zasada, że osoba niepełnosprawna starając się o przedłużenie prawa do np. zasiłku pielęgnacyjnego nie musi składać żadnego wniosku. Sprawa jest wszczynana z urzędu na podstawie zaświadczenia przedstawionego przez osobę niepełnosprawną.

Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy 2024 - różnice: wysokość, terminy, składki, podatek, podstawa wymiaru

Wynagrodzenie chorobowe jak i zasiłek chorobowy to świadczenia pieniężne, które przysługują ubezpieczonemu za czas niezdolności do pracy spowodowanych:
- chorobą, 
- odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, 
- wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, 
- chorobą przypadającą w czasie ciąży,
- poddaniem się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek, narządów oraz poddaniem się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Świadczenia te różnią się przede wszystkim okresem niezdolności do pracy ale również stroną je finansującą oraz oskładkowaniem i opodatkowaniem danego świadczenia.

Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

REKLAMA

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny, ale szykuje też ulgi dla powodzian w spłatach innych zobowiązań

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

REKLAMA

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

REKLAMA