| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Co nowego > UOKiK ostrzega przed trującymi kubkami

UOKiK ostrzega przed trującymi kubkami

UOKiK ostrzega konsumentów przed zakupem szklanych kubków do picia, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Były one sprzedawane w wielu sieciach handlowych.

O niebezpieczeństwie dla zdrowia konsumentów poinformował importer oraz dystrybutor – spółka Florentyna. Chodzi o kubki szklane z kalkomanią „Cappuccino”, oznaczone symbolem ZB24D, sprowadzone z Chin.

Nieprawidłowości zostały stwierdzone podczas kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej. W jej trakcie wykryto, że produkt zawiera ilości ołowiu oraz kadmu, których przekraczające dopuszczalne normy.

W związku z tym dystrybutor podjął decyzję o wycofaniu produktu z rynku oraz poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Sprawdź czy nie kupiłeś

Na polski rynek trafiła spora liczba niebezpiecznego towaru. Zgodnie z informacjami dystrybutora do polskich sieci handlowych trafiło prawie 130 tys. sztuk kubków. Były one dostępne m.in. w sklepach sieciowych Auchan-ELEA, Carrefour, Intermarche, Kaufland, Netto, Real, Pepco.

W sytuacji, gdy konsumenci nabyli już taki produkt mogą oni zwrócić go do miejsca zakupu, gdzie otrzymają zwrot zapłaconej należności.

Zobacz również: Sprzedaż towarów

Odpowiedzialność importera

Za ewentualne szkody spowodowane przez niebezpieczny produkt importer ponosi całkowitą odpowiedzialność. W przypadku, gdy konsument poniesie szkodę w związku z użytkowaniem konkretnej rzeczy, ma prawo wystąpić do jego producenta lub też importera o naprawienie szkody, co wynika z przepisów Kodeksu cywilnego dotyczących odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez produkt niebezpieczny (art. 4491 – art. 44911).

Zobacz również: Produkt niebezpieczny

Źródło:

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Rozwoju Biznesu

Firma doradczo-szkoleniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK