| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Co nowego > Upadłość dla konsumenta

Upadłość dla konsumenta

Dzięki nowelizacji ustawy o prawie upadłościowym i naprawczym możliwa będzie tzw. upadłość konsumencka. Dotyczy to osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Nowe przepisy zaczną obowiązywać w marcu.

Nowe przepisy prawa upadłościowego i naprawczego pozwolą na ogłoszenie upadłości przez konsumenta. Jest to novum ponieważ do tej pory taką możliwość mieli tyko przedsiębiorcy. Postępowanie będzie wszczynane na jego wniosek dłużnika. Należy jednak mieć na uwadze, że nowe rozwiązania prawne mają na celu ochronę konsumentów, jednak nie pozostawiają wszelkiej dowolności w tej kwestii. Upadłość konsumencka przewidziana jest tylko dla dłużników, którzy stali się niewypłacalni wskutek wyjątkowych i niezależnych od nich okoliczności. Ogłoszenie upadłości możliwe będzie tylko raz na 10 lat

Wniosek o ogłoszenie upadłości może zgłosić tylko dłużnik. Sąd oddala wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli niewypłacalność dłużnika nie powstała wskutek wyjątkowych i niezależnych od niego okoliczności, w szczególności w przypadku gdy dłużnik zaciągnął zobowiązanie będąc niewypłacalnym, albo do rozwiązania stosunku pracy dłużnika doszło z przyczyn leżących po stronie pracownika lub za jego zgodą.

Majątek do likwidacji

Likwidację masy upadłości będzie mógł przeprowadzić sam dłużnik, ale musi to być wykonywane pod nadzorem syndyka i za zgodą sądu. Jeżeli w skład masy upadłości wchodzi lokal mieszkalny albo dom jednorodzinny, w którym zamieszkuje upadły, z sumy uzyskanej z jego sprzedaży wydziela się upadłemu kwotę odpowiadającą przeciętnemu czynszowi najmu lokalu mieszkalnego za okres 12 miesięcy

Plan spłaty

W przypadku, gdy po przeprowadzeniu likwidacji masy upadłości i zaspokojeniu wierzycieli nadal pozostaną długi sąd wydaje postanowienie o ustaleniu planu spłaty wierzycieli upadłego. Określa on zakres i czas, który nie może być dłuższy niż 5 lat, spłaty pozostałych należności oraz część zobowiązań konsumenta, które po wykonaniu planu spłaty wierzycieli, zostanie umorzona.

W planie spłaty bierze się pod uwagę wszystkie zobowiązania dłużnika powstałe do dnia ustalenia planu spłaty jak również wysokość dochodów upadłego. Ze względu na przemijające przeszkody, które uniemożliwiają dłużnikowi dokonywanie spłat na zasadach określonych w palnie spłaty, sąd może go zmienić poprzez np. przedłużenie terminu spłaty (nie więcej niż na 2 lata) lub zmianę wysokości poszczególnych płatności. Ta zasada dział również drugą stronę. To znaczy w przypadku, gdy sytuacja finansowa konsumenta istotnie się poprawi, wierzyciele mogą złożyć wniosek o zmianę planu spłaty przez podwyższenie kwot przypadających wierzycielom. Trzeba zaznaczyć, że ustawodawca miał na myśli tylko taką poprawę materialną dłużnika, która nie wynika ze zwiększenia wynagrodzenia za pracę lub dochodów uzyskiwanych z działalności zarobkowej. Może to być zatem otrzymanie dochodu ze spadku, darowizny lub wygranej losowej.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Dłużnik ma obowiązek składać do sądu corocznie sprawozdania z wykonania planu spłaty.

W przypadku, gdy upadły konsument nie wywiązuje się z tych obowiązków, to sąd umarza postępowanie upadłościowe. Wówczas musi spłacać swój dług na zasadach ogólnych.

Złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej kosztować będzie 200 zł.

Zadaj pytanie: Forum

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dzięki nowelizacji ustawy o prawie upadłościowym i naprawczym możliwa będzie tzw. upadłość konsumencka.
Dzięki nowelizacji ustawy o prawie upadłościowym i naprawczym możliwa będzie tzw. upadłość konsumencka.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK