| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Twoje prawa > 28 stycznia Dzień Ochrony Danych Osobowych

28 stycznia Dzień Ochrony Danych Osobowych

28 stycznia w Europie obchodzony jest Dzień Ochrony Danych Osobowych. Powinien on być ważny dla każdego z nas. Gdziekolwiek jesteśmy, cokolwiek robimy — nasze dane osobowe są zbierane i używane. Musimy je chronić, gdyż dane osobowe to nie tylko adres, telefon czy numer PESEL, ale także inne informacje o naszej życiowej aktywności , jaki jest stan naszego zdrowia, jak lubimy spędzać czas, na co wydajemy pieniądze i wiele innych.

Dzień Ochrony Danych Osobowych powinien być ważny dla każdego z nas. Gdziekolwiek jesteśmy, cokolwiek robimy — nasze dane osobowe są zbierane i używane. Musimy je chronić, gdyż dane osobowe to nie tylko adres, telefon czy numer PESEL, ale także inne informacje o naszej życiowej aktywności , jaki jest stan naszego zdrowia, jak lubimy spędzać czas, na co wydajemy pieniądze, itp. —  Zastanówmy się przez chwilę, co wie o nas nasz bank? Zna nasze wynagrodzenie, ma informacje o pracodawcy, wie na co wydajemy pieniądze — te informacje znajdzie w tytułach przelewów. Dowie się jaką mamy rodzinę, ile dzieci, jaki jest nasz stan cywilny. A nawet wie, gdzie przebywamy i gdzie dokonujemy transakcji —  mówi Leszek Kępa, autor poradnika „Dane osobowe w firmie” i podkreśla — Gdyby nie było ustawy o ochronie danych osobowych, bank mógłby te dane np. sprzedawać innym podmiotom, a przez to mogłoby być naruszane nasze prawo do prywatności. Dlatego powinniśmy być zadowoleni, że przyjęliśmy takie prawo, chociaż czasami może być ono niewygodne w stosowaniu.

Jesteśmy  coraz bardziej świadomi przysługujących nam praw, chroniących naszą prywatność. Świadczy o tym również coroczny wzrost skarg do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, o czym można przeczytać w sprawozdaniu z jego działalności za ubiegły rok. — Wzrost liczby skarg ma związek z brakiem znajomości prawa, nonszalancją czy też prozaicznym brakiem środków na wprowadzenie wymaganych procedur, zabezpieczeń czy szkolenie pracowników zarówno w podmiotach publicznych jak i prywatnych. Tego konsekwencje na co dzień można znaleźć w Internecie — podkreśla Maciej Kaczmarski, prezes ODO 24 — wciąż wielu z ADO czyli Administratorów Danych Osobowych (w uproszczeniu można powiedzieć „właścicieli”  danych osobowych) nie stosuje przepisów ustawy o ochronie danych osobowych, nie zdając sobie sprawy z możliwych i różnorakich tego konsekwencji. 

Zauważalny jest wzrost zainteresowania samych pracowników w zakresie ochrony ich własnych danych przez Pracodawców – dodaje Konrad Gałaj-Emiliańczyk, ekspert ds. ochrony danych osobowych – Ochrona danych osobowych zaczyna być ważna szczególnie dla pracowników działów HR, IT i E-commerce.

Warto w taki dzień na chwilę zastanowić się jak dbamy o swoje dane osobowe, jak chronimy naszą prywatność. To doskonała okazja, aby sprawdzić, czy może przypadkiem serwisy społecznościowe nie pozwalają nieznajomym na obejrzenie informacji o nas (wielu pracodawców sprawdza kandydata w Internecie pod kątem tego, co publikuje i jak to robi!), przyjrzeć się dokładniej konfiguracji swojego smartfona np. jakie informacje o lokalizacji udostępnia, czy przesyła do Internetu historię wyszukiwania w Google.

Źródło: Informacja prasowa

Zobacz również: Google Glass a ochrona naszej prywatności

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK