| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Prawa pacjenta > Kiedy student traci ubezpieczenie zdrowotne?

Kiedy student traci ubezpieczenie zdrowotne?

Studenci, którzy nie ukończyli 26. roku życia a kontynuują naukę są objęci ubezpieczeniem jako członkowie rodziny. Starsi studenci będą na wniosek ubezpieczeni przez uczelnię. Czy jednak po skończeniu studiów tracą automatycznie prawo do świadczeń?

Nie. Prawo do świadczeń zdrowotnych ustaje zazwyczaj po upływie 30 dni od dnia wygaśnięcia ubezpieczenia. W przypadku studentów jest to dłuższy okres. Prawo do świadczeń dla absolwentów oraz osób skreślonych z listy studentów lub uczniów, ustaje po upływie 4 miesięcy.

Po upływie tego okresu dana osoba traci tytuł ubezpieczenia oraz prawo do świadczeń finansowanych ze środków publicznych. W takim przypadku powinna zdobyć inny tytuł do ubezpieczenia lub też wykupić ubezpieczenie dobrowolne. Inaczej będzie musiała samodzielnie pokryć koszty leczenia.

Co istotne prawo do świadczeń wobec studentów trwa przez 4 miesiące bez względu na przyczynę zakończenia nauki. Zatem były student będzie mógł korzystać ze świadczeń zdrowotnych, finansowanych ze środków publicznych, przez cztery miesiące niezależnie od tego, że utrata tytułu nastąpiła w związku z zakończeniem studiów, czy też z relegowaniem z uczelni lub samodzielną rezygnacją.

Student zakończył studia 1 czerwca. Od daty zakończenia studiów należy liczyć cztery miesiące w których będzie miał prawo do świadczeń.

Zobacz serwis: Prawa pacjenta

Kwestia tytułu ubezpieczenia studenta jest zróżnicowana w zależności od jego wieku. Osoby powyżej 18. roku życia, które nadal kontynuują naukę są objęte ubezpieczeniem zdrowotnym. Zgodnie bowiem z przepisami powszechne ubezpieczenie zdrowotne obejmuje oprócz ubezpieczonego, także członków jego rodziny.

Zobacz serwis: Sprawy rodzinne

Takim tytułem ubezpieczenia mogą jednak zostać objęte dzieci, które nie przekroczyły 26 lat życia. Starsi studenci wraz z przekroczeniem tego wieku utracą prawo do świadczeń zdrowotnych. Aby tego uniknąć będą musieli powiadomić o tym fakcie uczelnię, która jest obowiązana do ubezpieczenia studenta w NFZ.

W przypadku studenta, który ukończył 26. rok życia i nie ma innego tytułu ubezpieczenia, uczelnia ma obowiązek zgłosić go do ubezpieczenia zdrowotnego.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Sakowska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK