| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Praca seniora > Odprawa emerytalna

Odprawa emerytalna

Pieniężna odprawa emerytalna jest zapewniona pracownikowi spełniającemu warunki do emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę.

Odprawa emerytalna

Odprawa emerytalna to jednorazowe świadczenie pieniężne, wypłacane przez pracodawcę pracownikowi, którego stosunek pracy ustał w związku z jego przejściem na emeryturę. Jest to świadczenie powszechne, należące się wszystkim pracownikom bez względu na sposób nawiązania stosunku pracy. Obejmuje umowę o pracę, powołanie, mianowanie i wybór.

Warunki

Pracodawca jest obowiązany wypłacić odprawę emerytalną pracownikowi:

  1. spełniającemu warunki uprawniające do emerytury,
  2. którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę,
  3. który nie otrzymał jeszcze dotąd odprawy (np. u poprzedniego pracodawcy, otrzymał odprawę rentową, a następnie przechodzi na emeryturę).

Jeśli pracownik spełni wszystkie wymienione powyżej warunki pracodawca nie może uchylić się od wypłaty odprawy. W przeciwnym razie naraża się na karę grzywny.

Pracownik, który odprawę otrzymał, nie może ponownie nabyć do niej prawa.

Wysokość odprawy

Odprawa przysługuje w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia za pracę. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby jej wysokość była określona korzystniej niż w kodeksie pracy. Przy obliczaniu odprawy stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop, ustalając kwotę średniego miesięcznego wynagrodzenia, bez dzielenia przez współczynnik i godziny.

Przewidziana w kodeksie pracy wysokość odprawy nie zależy od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy.

Pani Ania podjęła zatrudnienie w zakładzie fryzjerskim z zamiarem kontynuowania go przez najbliższe kilka lat, mimo że uprawnienie emerytalne uzyskiwała już po 4 miesiącach zatrudnienia. W wyniku trudnej sytuacji rodzinnej zmuszona była rozwiązać umowę o pracę. Jednak mimo tak krótkiego okresu zatrudnienia ma ona prawo do odprawy emerytalnej.

Niektóre grupy zawodowe, takie jak nauczyciele, urzędnicy państwowi czy pracownicy samorządowi, mają prawo do wyższych odpraw emerytalnych z mocy przepisów szczególnych. W przypadku urzędników państwowych i pracowników samorządowych wysokość odprawy zależeć będzie od okresu zatrudnienia.

Zobacz serwis: Emerytury

Wymagalność roszczenia

Roszczenie o wypłatę odprawy staje się wymagalne:

  1. w momencie rozwiązania stosunku pracy, po uprzednim przyznaniu pracownikowi emerytury albo
  2. od dnia przyznania świadczenia, jeżeli nastąpiło to po rozwiązaniu stosunku pracy na wniosek pracownika złożony w czasie zatrudnienia.

Roszczenie o wypłatę odprawy ulega przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie to stało się wymagalne.

Zadaj pytanie: Forum

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »