Ile można dorobić do emerytury i renty od 1 marca 2020 r. do 31 maja 2020 r.?
Aktualizacja: 04.03.2020
Wzrosły limity dorabiania do emerytur i rent. Sprawdź, ile emeryci i renciści mogą dorabiać od 1 marca 2020 r. do 31 maja 2020 r. Co dzieje się w przypadku przekroczenia maksymalnej kwoty? »
Opieka nad wnuczkiem – umowa uaktywniająca dla babci lub dziadka
Aktualizacja: 27.10.2019
Opieka nad wnuczkiem do 3 roku życia może być sprawowana przez babcię lub dziadka w ramach umowy uaktywniającej. Czym jest ten rodzaj umowy? Czy odprowadza się od niej podatek i składki na ZUS? Kto ma taki obowiązek? »
Czy można łączyć wcześniejszą emeryturę z pracą zawodową?
Aktualizacja: 27.09.2011
Do tej pory Zakład Ubezpieczeń Społecznych interpretował przepisy prawa na niekorzyść osób pobierających wcześniejszą emeryturę. Osoby te były zmuszone do zwolnienia się z obecnej pracy. Ten stan zmienił się na korzyść świadczeniobiorców. »
Kiedy emeryt nie musi rezygnować z pracy?
Aktualizacja: 27.09.2011
Jeżeli pracownik nie rozwiąże z pracodawcą stosunku pracy chociażby na jeden dzień, jego prawo do emerytury ulega zawieszeniu. Nie dotyczy to jednak wszystkich emerytów. »
Kiedy emeryt lub rencista może mieć zawieszone świadczenia?
Aktualizacja: 30.10.2019
Emeryt i rencista rozliczając swój przychód może zwrócić lub utracić część swojego świadczenia emerytalnego lub rentowego. Kiedy może mieć to miejsce? »
Czy emeryt powinien powiadomić ZUS o swoich przychodach?
Aktualizacja: 30.10.2019
Do końca lutego emeryci i renciści, dorabiający do swoich świadczeń powinni powiadomić ZUS o osiągniętych przez siebie przychodach w 2010 r. Na tej podstawie ZUS rozliczy przysługujące świadczenia. »
Kiedy emeryt powinien rozwiązać umowę o pracę?
Aktualizacja: 27.09.2011
Rozwiązanie stosunku pracy gwarantuje emerytowi kontynuowanie pobierania świadczenia emerytalnego. Nie dotyczy to jednak wszystkich pracujących seniorów. »
Zakaz dyskryminacji w pracy ze względu na wiek
Aktualizacja: 31.10.2019
Z przejawami dyskryminacji często możemy się spotkać w trakcie trwania stosunku pracy. Przepisy jednak jasno stanowią, że niedopuszczalna jest jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu, bezpośrednia lub pośrednia ze względu na wiek. Warto więc wiedzieć, że pracownik wobec którego pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, ma prawo do odszkodowania. »
Własna działalność gospodarcza emeryta
Aktualizacja: 27.09.2011
Ponieważ wysokość świadczeń emerytalnych w Polsce nie jest imponująca, coraz więcej emerytów decyduje się na podjęcie dodatkowego zatrudnienia. Oprócz umowy o pracę czy też umowy o dzieło warto zastanowić się nad otwarciem własnej działalności gospodarczej. »
Zakaz dyskryminacji w trackie procesu zatrudnienia ze względu na wiek
Aktualizacja: 31.10.2019
Wiek ma szczególny status wśród kryteriów dyskryminacji, gdyż znacznie częściej niż płeć może stanowić obiektywną przyczynę nierównego traktowania. Z dyskryminacją ze względu na wiek możemy się spotkać już na etapie rekrutacji kandydatów do pracy. Świadczą o tym chociażby treści ogłoszeń w sprawie pracy, które często wśród wymagań na pierwszym miejscu stawiają młodość. »
Renta socjalna i praca na etacie
Aktualizacja: 27.09.2011
Osoby pobierające rentę socjalną mogą podjąć dodatkowe zatrudnienie, ale powinny pamiętać, że prawo do renty ulega zawieszeniu w przypadku osiągania przychodów przekraczających 30% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Warto też wiedzieć, że przepisy nakładają na rencistę obowiązek powiadomienia ZUS o osiąganiu przychodu w kwocie powodującej zawieszenie prawa do tej renty. »
Renta rodzinna i praca na etacie
Aktualizacja: 27.09.2011
Członkowie rodziny zmarłego, którym została przyznana renta rodzinna powinni wiedzieć, że jeśli zdecydują się na podjęcie pracy, osiągane przez nich zarobki mogą mieć wpływ na zawieszenie prawa do renty lub na zmniejszenie jej wysokości. »
Pracodawcy zatrudniający seniorów dostaną ulgi
Aktualizacja: 27.09.2011
Sytuacja osób starszych na rynku pracy nie jest korzystna. Pracodawcy niechętnie zatrudniają seniorów, ponieważ rozpowszechnione jest wśród nich przekonanie, że starsi pracownicy są mniej wydajni w pracy. Ustawodawca zachęca firmy do zatrudnienia osób starszych w ten sposób, że zwalnia pracodawców z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. »
Praca w trakcie pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy
Aktualizacja: 27.09.2011
Osoby pobierające renty z tytułu niezdolności do pracy mogą podjąć dodatkowe zatrudnienie. Muszą jednak pamiętać, że w zależności do uzyskiwanych przychodów renta będzie przysługiwać w pełnej wysokości, ulegnie zmniejszeniu lub zawieszeniu. Oprócz tego każdy rencista, który osiągał przychód z tytułu wykonywania pracy, która objęta jest obowiązkiem ubezpieczeń społecznych, ma obowiązek powiadomić organ rentowy (ZUS) o wysokości przychodu uzyskanego z tytułu tej pracy. »
Praca w trakcie pobierania emerytury
Aktualizacja: 30.10.2019
Świadczenia emerytalne w Polsce nie są wysokie i nie wystarczają na zaspokojenie podstawowych potrzeb. W związku z tym emeryci coraz częściej decydują się na podjęcie dodatkowego zatrudnienia. Muszą jednak pamiętać, że osiągane przez nich przychody (poza otrzymywaną rentą) będą wpływać na wysokość emerytury, która może być zmniejszona bądź zawieszona. »
Powikłania po szczepieniach przeciwko COVID–19. Państwo wypłaci odszkodowanie
Andersen w Polsce tworzy zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, najwyższej klasy doradztwo podatkowe, compliance, doradztwo w zakresie cen transferowych i outsourcing księgowy.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »