| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa > Karalność przestępstwa bigamii

Karalność przestępstwa bigamii

Przestępstwo bigamii określone jest w kodeksie karnym. Jego istotą jest karalność osoby, która zawiera małżeństwo, pomimo że pozostaje w związku małżeńskim, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Jakie dobra chroni ustawodawca?

Ustanawiając wskazane przestępstwo ustawodawca postanowił chronić dobro prawne, jakim jest rodzina, związek małżeński i jego monogamiczny charakter a także autorytet aktu prawnego zawarcia małżeństwa.

Kiedy ktoś podlega odpowiedzialności za to przestępstwo?

Należy wskazać, iż karze za przestępstwo bigamii podlega tylko osoba, która zawrze ponownie nowy związek małżeński (formalnie i prawnie wciąż pozostając w „starym” związku małżeńskim), natomiast odpowiedzialności karnej nie podlega jego/jej małżonek (chyba, że sam jest bigamista/bigamistką). Oznacza to, iż bigamia jest przestępstwem skutkowym (skutkiem, który musi zaistnieć, aby było przestępstwo jest właśnie skutecznie prawne zawarcie nowego małżeństwa).

Zobacz: Odpowiedzialność karna

Kto nie podlega odpowiedzialności karnej?

Odpowiedzialności karnej nie podlega również osoba, która dopiero stara się o zawarcie nowego małżeństwa np. złożyła papiery do urzędu stanu cywilnego, czy też, która się oświadcza, daje na zapowiedzi kościelne, ogłasza plan przyszłego ślubu etc.

Odpowiedzialności karnej nie podlega także osoba, która zawierając drugi związek małżeński nie wiedziała o tym, iż „ten pierwszy” był już rozwiązany lub był od początku nieważny (bo jest to wówczas klasyczny błąd w rozumieniu prawa karnego). Rozumując a contrario odpowiedzialności karnej podlega osoba, która dopiero jest w trakcie procesu rozwodowego lub w trakcie procesu o unieważnienie małżeństwa (albowiem ma ona świadomość braku prawomocnego rozwiązania lub unieważnienia takiego małżeństwa).

Zobacz serwis: Kodeks karny

Ekspert:

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Bigamia a prawo. Fot. / Fotolia
Bigamia a prawo. Fot. / Fotolia

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marta Lech

Adwokat, ekspert w zakresie prawa cywilnego, rodzinnego i karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK