| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Wyrok i kara > Kiedy można zarządzić wykonanie kary?

Kiedy można zarządzić wykonanie kary?

Jeżeli sprawca w okresie próby łamie porządek prawny wtedy sąd może a w niektórych wypadkach nawet musi orzec wykonanie kary. Kodeks bowiem wymienia zarówno obligatoryjne jak i fakultatywne przesłanki do wykonania kary.

Istotą warunkowego zawieszenia wykonania kary jest poddanie sprawcy próbie. Innymi słowy w określonym przez sąd czasie skazany musi przestrzegać porządku prawnego a orzeczona wobec niego kara nie będzie wykonana. Jeżeli natomiast nie będzie stosował się do norm prawnych wtedy można wobec niego wykonać orzeczoną a zawieszoną karę.

Obligatoryjne wykonanie

Sąd zarządza wykonanie kary, jeżeli skazany w okresie próby popełnił podobne przestępstwo umyślne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności.

Przestępstwo musi być podobne do przestępstwa za które zawieszono wykonanie kary. Definicję przestępstwa podobnego zawiera art. 115 par. 3 k.k. Zgodnie z nią przestępstwami podobnymi są przestępstwa należące do tego samego rodzaju. Za przestępstwa podobne uważa się również przestępstwa z zastosowaniem przemocy lub groźby jej użycia albo przestępstwa popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Zobacz: Wymierzanie kar

Fakultatywne wykonanie

Sad może zarządzić wykonanie kary, jeżeli skazany w okresie próby rażąco naruszył porządek prawny, w szczególności gdy popełnił przestępstwo. Chodzi w tym wypadku o popełnienie innego przestępstwa niż umyślne przestępstwo podobne. Gdy sprawca popełnia umyślnie przestępstwo podobne wtedy sad musi a nie może zarządzić wykonanie kary.

Sąd może również zarządzić wykonanie kary gdy skazany uchyla się od uiszczenia grzywny, od dozoru, wykonania nałożonych obowiązków lub orzeczonych środków karnych.

Sąd może również zarządzić wykonanie kary, jeżeli skazany po wydaniu wyroku ale przed jego uprawomocnieniem rażąco naruszył porządek prawny. Warto wiedzieć, że czas ten nie jest okresem próby. Okres próby liczy się bowiem od uprawomocnienia się orzeczenia.

Kiedy nie można zarządzić wykonania?

Zarządzenie wykonania kary nie może nastąpić później niż w ciągu 6 miesięcy od zakończenia okresu próby. Jest to rodzaj gwarancji dla osoby skazanej, poddanej próbie.

Zobacz serwis: Kodeks karny

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Własne

Tagi

kara, wyrok

Zdjęcia

Sad może zarządzić wykonanie kary, jeżeli skazany w okresie próby rażąco naruszył porządek prawny.
Sad może zarządzić wykonanie kary, jeżeli skazany w okresie próby rażąco naruszył porządek prawny.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK