| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Renty > Renta rodzinna > Renta rodzinna w pytaniach i odpowiedziach

Renta rodzinna w pytaniach i odpowiedziach

Renta rodzinna jest świadczeniem przysługującym z ubezpieczenia rentowego lub wypadkowego. Ma pomóc finansowo członkom rodziny, które utraciły swojego żywiciela rodziny m.in. męża lub ojca. Sprawdź komu przysługuje prawo do renty rodzinnej?

Prawo do renty rodzinnej nabywa również wdowa, która osiągnęła wiek 50 lat lub stała się niezdolna do pracy po śmierci męża, nie później jednak niż w ciągu 5 lat od jego śmierci lub od zaprzestania wychowywania wyżej określonych dzieci.

Ponadto warunkiem do przyznania renty rodzinnej dla wdowy jest również stwierdzenie, że w chwili śmierci męża pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej. Środkiem dowodowym stwierdzającym istnienie wspólności małżeńskiej jest oświadczenie wdowy o zachowaniu jednej z więzi: duchowej, materialnej lub fizycznej.

Jeżeli natomiast wdowa ma już ustalone prawo do renty rodzinnej i ponownie wychodzi za mąż również w takim przypadku nie traci prawa do renty rodzinnej. Wyjątek stanowi wdowa mająca przed dniem 1.01.1999 r. ustalone prawo do górniczej renty rodzinnej bez względu na wiek.

Podstawa prawna: art. 70 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Renta rodzinna a praca sezonowa

Dostaje rentę rodzinną po zmarłym ojcu, dodatkowo mam okazję wyjechać do pracy w Niemczech – jest to praca sezonowa trwa półtora miesiąca, a wynagrodzenie to około 5,35 euro na godzinę, praca 6 dni w tygodniu po 8 godzin. I teraz mam pytanie, czy zostanę pozbawiony renty, którą otrzymuję? Jeśli tak, czy zostanie ona całkowicie zatrzymana, czy tylko na jakiś okres?

Osiąganie zarobków, w zależności od ich wysokości może mieć wpływ na zawieszenie prawa do renty lub na zmniejszenie jej wysokości.

Na zawieszenie prawa do renty rodzinnej lub zmniejszenie jej wysokości wpływa każdy przychód, osiągany z tytułu wykonywania działalności obowiązkowo podlegającej ubezpieczeniom społecznym. Za taką działalność uważa się również pracę zarobkową wykonywaną za granicą.

W przypadku, gdy rencista osiąga przychód za granicą w państwie członkowskim Unii Europejskiej, czyli np. tak jak Pan w Niemczech - przy rozliczaniu świadczenia przychód ten przyjmuje się w wysokości faktycznie osiągniętej, udokumentowanej zaświadczeniem pracodawcy. W razie braku możliwości uzyskania takiego zaświadczenia, ZUS dokona rozliczenia na podstawie oświadczenia rencisty.

Jeżeli przychód rencisty nie przekroczy kwoty stanowiącej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia renta wypłacana jest w pełnej wysokości. Przychód przekraczający te kwotę ale niższy niż 130% przeciętnego wynagrodzenia powoduje zmniejszenie renty. Zarobek przekraczający 130% przeciętnego wynagrodzenia powoduje zawieszenie prawa do renty.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK