| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Renty > Renta rodzinna > Renta rodzinna w pytaniach i odpowiedziach

Renta rodzinna w pytaniach i odpowiedziach

Renta rodzinna jest świadczeniem przysługującym z ubezpieczenia rentowego lub wypadkowego. Ma pomóc finansowo członkom rodziny, które utraciły swojego żywiciela rodziny m.in. męża lub ojca. Sprawdź komu przysługuje prawo do renty rodzinnej?

Ostateczne rozliczenie przychodów uzyskanych w roku kalendarzowym dokonywane jest w roku następnym. W zależności od wniosku świadczeniobiorcy lub od tego, co jest dla niego korzystniejsze, organ rentowy dokonuje tego rozliczenia w stosunku rocznym - wówczas porównywany jest przychód uzyskany w całym roku kalendarzowym do kwot granicznych ustalonych dla tego roku lub w stosunku miesięcznym – wówczas porównywany jest przychód uzyskany w poszczególnych miesiącach roku do dopuszczalnych kwot przychodu, ustalonych dla tych miesięcy.

Jeżeli zatem nie będzie osiągał Pan przychodu przez cały 2008 r., to wówczas może pan skorzystać z rocznego rozliczenia, które będzie korzystniejsze i może spowodować wypłatę renty w pełnej wysokości.

Od 1 czerwca 2008 r. kwota graniczna przychodu stanowiąca 70 % wynosi 2088,80 zł, a 130% - 3879,20 zł. Kolejna zmiana kwot nastąpi od 1 września 2008 r.

Natomiast dla ustalenia równowartości w złotych polskich kwoty przychodu uzyskiwanego w EUR w kraju Unii Europejskiej, zastosowanie mają kursy przeliczenia ustalone przez Komisję Administracyjną do Spraw Zabezpieczenia Społecznego Pracowników Migrujących - ogłaszane w Dziennikach Urzędowych Unii Europejskiej.

Podstawa prawna: art. 104 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Renta rodzinna a praca

Mam 20 lat studiuję zaocznie oraz pracuję od listopada 2007r. Mam umowę na czas nieokreślony, moje wynagrodzenie brutto to 2400 PLN, w dniu 5 kwietnia 2008r. zmarł mi tata, złożyłem wniosek o rentę jednak z tego co się dowiedziałem dostanę połowę przysługującej mi renty ponieważ moje dochody przekraczają jakąś kwotę określoną przez ZUS. Na początku tego miesiąca 03.07.2008r. otrzymałem kwotę: 857,24 PLN z ZUS i teraz pytanie czy jest to kwota za te 3 miesiące od śmierci taty czyli kwiecień, maj, czerwiec czy może jest to wpłata tylko za jeden miesiąc? Z tego co słyszałem ZUS wypłaca w takich przypadkach kwotę wsteczną za kilka miesięcy jednak po podzieleniu na 3 miesiące renta wyszła by w wysokości 285,75 PLN/m-c lecz wydaje mi się że była by to zbyt niska kwota.

Przede wszystkim powinien Pan otrzymać decyzję organu rentowego przyznającą rentę rodzinną. Taka decyzja określa zawsze, od kiedy została przyznana renta i w jakiej wysokości. Jeżeli renta jest zmniejszana w związku z tym, że osiąga pan przychody - kwota tego zmniejszenia również powinna być określona w decyzji.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych Zdanowicz i Wspólnicy Sp.K.

Profesjonalista w zakresie szeroko rozumianego prawa gospodarczego i cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK