| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Obywatele polscy, którzy pracują w Wielkiej Brytanii mają takie same prawa jak pracownicy, będący obywatelami tego kraju. Dotyczy to dostępu do pracy, wynagrodzeń i warunków zatrudnienia oraz systemu zabezpieczenia społecznego.

Z systemu zabezpieczenia społecznego pracownikowi może przysługiwać wiele świadczeń, takich jak emerytura, renta czy różnego rodzaju zasiłki.

Pracownik, który jest niezdolny do pracy przez okres roku (52 tygodni) może liczyć na zamianę swojego zasiłku na rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Po przekroczeniu wieku emerytalnego nie można ubiegać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy.

W przypadku pracowników, którzy niedawno podjęli pracę w Wielkiej Brytanii, prawo do renty jest uzależnione od faktu opłacania składek na ubezpieczenie społeczne w Wielkiej Brytanii. Kolejnymi warunkami niezbędnymi do otrzymania renty inwalidzkiej są wymóg pracy za granicą dla pracodawcy, którego siedziba znajduje się w Wielkiej Brytanii i opłacania składki na ubezpieczenie społeczne przez pierwsze 52 tygodnie tego zatrudnienia lub opłacenie wystarczającej liczbę składek na brytyjskie ubezpieczenie społeczne i odpowiednik tych składek w określonych innych krajach.

Osobom niepełnosprawnym może przysługiwać prawo do zasiłku, jeśli potrzebują stałej opieki. Wysokość tego zasiłku zależy od stopnia niepełnosprawności. Zasiłek można otrzymywać do ukończenia 65 roku życia. Po tym czasie można otrzymać rentę opiekuńczą.

Zobacz także dział: Renta inwalidzka

Renta wypadkowa przysługuje pracownikom, którzy stali się niepełnosprawni na skutek wypadku przy pracy. Przy czym wypadek przy pracy musi mieś miejsce w Wielkiej Brytanii. Orzeczenie lekarskie wskazuje, w jakim stopniu osoba jest niepełnosprawna i jak długo taki stan może trwać.

Wysokość renty wypadkowej uzależniona jest od stopnia uszczerbku na zdrowiu. Uszczerbek na zdrowi wyrażany jest w procentach.

W przypadku, jeśli świadczenie rentowe jest ustalone na poziomie 10o proc. i ponadto występuje konieczność codziennej opieki, pracownik może otrzymać stałą rentę opiekuńczą.

Pracownikom, którzy ulegli chorobie lub doznali uszczerbku na zdrowiu spowodowanego pracą zawodową przysługuje renta chorobowa. Lekarz ustala stopień choroby lub uszczerbku na zdrowiu i przewidywaną długości choroby. Następnie wydaje orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Jest to o tyle ważne, że zależy od niego renty chorobowej.

Zobacz także: Renta dla osób pracujących za granicą

Źródło: www.eures.gov.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Stolarek

Radca prawny, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończył także podyplomowe studia z zakresu prawa pracy oraz prawa bankowego na tymże Uniwersytecie. Specjalizuje się w zakresie obsługi jednostek samorządu terytorialnego, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa i postępowania administracyjnego. Dzięki pozytywnemu wynikowi egzaminu Ministerstwa Skarbu Państwa uzyskał uprawnienie do zasiadania w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Był pracownikiem Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu – Wydział Skarbu Państwa i Nieruchomości (Oddział Odszkodowań i Wywłaszczeń). Pracował także w Kuratorium Oświaty w Poznaniu, w Zespole Pragmatyki Zawodowej Nauczycieli.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK