| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > > Renta dla osób pracujących za granicą

Renta dla osób pracujących za granicą

Osoby pracujące za granicą nie powinny obawiać się o swoją rentę. Przepisy zakładają bowiem, że przy ustalaniu polskiej renty uwzględnia się zagraniczne okresy ubezpieczenia. Dotyczy to państw UE, EOG, Szwajcarii oraz państw z którymi Polska podpisała odpowiednie umowy.

Przy ustalaniu polskiej renty ZUS uwzględnia zagraniczne okresy ubezpieczenia lub zamieszkania w państwach członkowskich EOG, Szwajcarii lub w państwach, z którymi Polska podpisała odpowiednie umowy o zabezpieczeniu społecznym.

W przypadku, gdy dana osoba chce uzyskać rentę w jednym z państw członkowskich lub umownych, a nie posiada okresu ubezpieczenia wymaganego do uzyskania świadczenia z tego państwa, instytucja tego państwa uwzględnia (zsumuje) również zagraniczne okresy ubezpieczenia lub zamieszkania we wszystkich innych państwach członkowskich lub odpowiednim państwie umownym.

Okresy ubezpieczenia w państwie, z którym Polska nie podpisała umów, nie będą brane pod uwagę przy ustalaniu emerytury lub renty w Polsce.

Zobacz również: Na jaki czas orzeka się niezdolność do pracy?

Jeżeli do uzyskania prawa do renty w danym państwie członkowskim lub państwie umownym konieczne jest uwzględnienie zagranicznych okresów ubezpieczenia (zamieszkania), przebytych w innych państwach, wysokość renty jest obliczana w następujący sposób:

1. instytucja państwa ustalającego emeryturę lub rentę oblicza pełną kwotę świadczenia, jaka przysługiwałaby nam, gdyby wszystkie nasze okresy ubezpieczenia (zamieszkania) zostały przebyte w państwie ustalającym świadczenie,

2. następnie na podstawie kwoty pełnej instytucja ta oblicza częściową kwotę świadczenia; kwota ta odpowiada stosunkowi okresów ubezpieczenia w państwie ustalającym świadczenie do sumy wszystkich okresów ubezpieczenia we wszystkich zainteresowanych państwach członkowskich lub w obydwu państwach związanych umową o zabezpieczeniu społecznym

Zobacz również: Na jakich zasadach przyznawana jest renta z tytułu niezdolności do pracy?

Osoba, która była ubezpieczona w więcej niż jednym państwie członkowskim, wniosek o rentę może złożyć w instytucji ubezpieczeniowej tylko jednego państwa członkowskiego. Do wniosku należy dołączyć: 

1. dokumenty potwierdzające okresy ubezpieczenia w Polsce

2. dokumenty potwierdzające okresy ubezpieczenia lub zamieszkania za granicą w państwach członkowskich lub umownych, 

3. wszelkie inne dowody uzasadniające ubieganie się o określone świadczenia.

Zobacz również dział: Renta inwalidzka

Warto wiedzieć, że osoba zamieszkała w Polsce, posiadająca wyłącznie zagraniczne okresy ubezpieczenia, wniosek o zagraniczne świadczenie rentowe może złożyć bezpośrednio do zagranicznej instytucji ubezpieczeniowej.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »