reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > > Renta dla osób pracujących za granicą

Renta dla osób pracujących za granicą

Osoby pracujące za granicą nie powinny obawiać się o swoją rentę. Przepisy zakładają bowiem, że przy ustalaniu polskiej renty uwzględnia się zagraniczne okresy ubezpieczenia. Dotyczy to państw UE, EOG, Szwajcarii oraz państw z którymi Polska podpisała odpowiednie umowy.

Przy ustalaniu polskiej renty ZUS uwzględnia zagraniczne okresy ubezpieczenia lub zamieszkania w państwach członkowskich EOG, Szwajcarii lub w państwach, z którymi Polska podpisała odpowiednie umowy o zabezpieczeniu społecznym.

W przypadku, gdy dana osoba chce uzyskać rentę w jednym z państw członkowskich lub umownych, a nie posiada okresu ubezpieczenia wymaganego do uzyskania świadczenia z tego państwa, instytucja tego państwa uwzględnia (zsumuje) również zagraniczne okresy ubezpieczenia lub zamieszkania we wszystkich innych państwach członkowskich lub odpowiednim państwie umownym.

Okresy ubezpieczenia w państwie, z którym Polska nie podpisała umów, nie będą brane pod uwagę przy ustalaniu emerytury lub renty w Polsce.

Zobacz również: Na jaki czas orzeka się niezdolność do pracy?

Jeżeli do uzyskania prawa do renty w danym państwie członkowskim lub państwie umownym konieczne jest uwzględnienie zagranicznych okresów ubezpieczenia (zamieszkania), przebytych w innych państwach, wysokość renty jest obliczana w następujący sposób:

1. instytucja państwa ustalającego emeryturę lub rentę oblicza pełną kwotę świadczenia, jaka przysługiwałaby nam, gdyby wszystkie nasze okresy ubezpieczenia (zamieszkania) zostały przebyte w państwie ustalającym świadczenie,

2. następnie na podstawie kwoty pełnej instytucja ta oblicza częściową kwotę świadczenia; kwota ta odpowiada stosunkowi okresów ubezpieczenia w państwie ustalającym świadczenie do sumy wszystkich okresów ubezpieczenia we wszystkich zainteresowanych państwach członkowskich lub w obydwu państwach związanych umową o zabezpieczeniu społecznym

Zobacz również: Na jakich zasadach przyznawana jest renta z tytułu niezdolności do pracy?

Osoba, która była ubezpieczona w więcej niż jednym państwie członkowskim, wniosek o rentę może złożyć w instytucji ubezpieczeniowej tylko jednego państwa członkowskiego. Do wniosku należy dołączyć: 

1. dokumenty potwierdzające okresy ubezpieczenia w Polsce

2. dokumenty potwierdzające okresy ubezpieczenia lub zamieszkania za granicą w państwach członkowskich lub umownych, 

3. wszelkie inne dowody uzasadniające ubieganie się o określone świadczenia.

Zobacz również dział: Renta inwalidzka

Warto wiedzieć, że osoba zamieszkała w Polsce, posiadająca wyłącznie zagraniczne okresy ubezpieczenia, wniosek o zagraniczne świadczenie rentowe może złożyć bezpośrednio do zagranicznej instytucji ubezpieczeniowej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przepisy przewidują, że przy ustalaniu polskiej renty uwzględnia się zagraniczne okresy ubezpieczenia.
Przepisy przewidują, że przy ustalaniu polskiej renty uwzględnia się zagraniczne okresy ubezpieczenia.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kik

Dyrektor ds. maszyn i urządzeń w Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama