| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Po rozwodzie > Czy jest już za późno na zmianę nazwiska?

Czy jest już za późno na zmianę nazwiska?

Jestem 2 miesiące po rozwodzie. Nie chce mieć nic wspólnego z moim byłym mężem. Chce zmienić nazwisko. Czy mam jeszcze na to szanse? Słyszałam, że trzeba dokonać zmiany w ciągu miesiąca.

Nie ma przeszkód, aby nie mogła Pani zmienić nazwisko męża i wrócić do swojego nazwiska panieńskiego. Zmiana nazwiska polega na rezygnacji z nazwiska męża i powrocie do nazwiska panieńskiego.

Należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich terminów. Na zmianę nazwiska przewidziano okres 3 miesięcy od chwili uprawomocnienia się orzeczenia rozwodu. Po przekroczeniu tego okresu zmiana nie będzie możliwa.

W Pani przypadku, nie doszło do przekroczenia terminu, ma Pani jeszcze miesiąc na powrót do nazwiska panieńskiego. Natomiast, jeśli doszłoby do przekroczenia 3 miesięcznego terminu zmiana nazwiska możliwa jest tylko według ustawy o zmianie imion i nazwisk (Ustawa z dnia 15 listopada 1956 r. o zmianie imion i nazwisk Dz. U. z 2005 roku nr 233 poz. 1992).

Zobacz serwis: Po rozwodzie

Aby zmienić nazwisko musi Pani złożyć oświadczenie przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, że chce Pani powrócić do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa.

Podstawa prawna: art. 59 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Na zmianę nazwiska przewidziano okres 3 miesięcy od chwili uprawomocnienia się orzeczenia rozwodu.
Na zmianę nazwiska przewidziano okres 3 miesięcy od chwili uprawomocnienia się orzeczenia rozwodu.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK